WPI/200000/43/667/2016 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartych umów licencyjnych dających prawo do korzystania z praw autorskich (programy sportowo-treningowe) o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 czerwca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/667/2016 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartych umów licencyjnych dających prawo do korzystania z praw autorskich (programy sportowo-treningowe) o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 15 czerwca 2016 r. przez Wnioskodawcę: (...) Sp. z o.o. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartych umów licencyjnych dających prawo do korzystania z praw autorskich (programy sportowo-treningowe) o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Wnioskodawcy: (...) Sp. z o.o. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w opisie zdarzenia przyszłego poinformował, że zamierza zawierać z osobami, z którymi pozostaje w stosunku zlecenia, samoistne umowy o korzystanie z wytworzonych przez nich utworów w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utwory, które mają być przedmiotem ww. umów nie będą pozostawały w związku z istniejącym, odrębnym stosunkiem zlecenia. W szczególności wytworzenie utworu nie będzie następowało w ramach zawartej umowy zlecenia. Licencjodawcy nie będą również pracownikami Wnioskodawcy.

Na podstawie umów o korzystanie z utworu (umów licencyjnych), licencjodawcy upoważnialiby Wnioskodawcę do korzystania z opracowanych przez nich, autorskich programów sportowo-treningowych. Tworzenie ww. programów nie będzie przedmiotem zawartych umów zlecenia.

Programy sportowo-treningowe będą stanowiły przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Umowy licencyjne będą zastrzegać, że licencjodawca udzieli Wnioskodawcy zezwolenia na korzystanie z utworu, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, w zakresie przeprowadzania szkoleń lub treningów opartych na podstawie opracowanego utworu. Umowa licencyjna będzie wskazywała pola eksploatacji, co do których Wnioskodawca będzie uprawniony do korzystania z utworu. Licencja zostanie udzielona na czas określony lub nieokreślony.

Na podstawie zawartej umowy licencyjnej, z tytułu udzielenia licencji, Wnioskodawca będzie wypłacał licencjodawcy wynagrodzenie licencyjne za każdą godzinę szkoleniową lub treningową przeprowadzoną przez Wnioskodawcę na podstawie planu autorskiego opracowanego przez licencjodawcę. Wynagrodzenie z tytułu korzystania z utworu będzie przysługiwało licencjodawcy bez względu na to, jaka osoba świadcząca pracę dla Wnioskodawcy będzie przeprowadzała zajęcia na podstawie licencjonowanego planu. Zajęcia sportowo-treningowe będą przeprowadzane przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania zajęć, z którymi Wnioskodawca będzie zawierał umowy zlecenia na przeprowadzania zajęć sportowo-treningowych, na podstawie licencjonowanych planów.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadaje następujące pytanie:

Czy w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym, licencjodawcy, w zakresie zawartych umów o korzystanie z utworu, będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i w konsekwencji czy wynagrodzenie z tytułu umowy licencyjnej będzie stanowiło podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, licencjodawcy, w zakresie zawartych umów licencyjnych, nie będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a wynagrodzenie otrzymane przez nich z tego tytułu nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Wnioskodawca własne stanowisko uzasadnił następująco:

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń. Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wśród tytułów podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wymienionym w ww. przepisie brak jest umowy o korzystanie z utworu (umowy licencyjnej).

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, umowa licencyjna, na podstawie której licencjodawca upoważnia licencjobiorcę do korzystania ze stworzonego przez siebie utworu, nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym umowa o korzystanie z utworu będzie umową odrębną i samoistną, nie pozostającą w związku z innymi stosunkami prawnymi, łączącymi Wnioskodawcę z licencjodawcą. Ponieważ wytworzony i przekazany do korzystania na podstawie umowy licencyjnej program sportowo-treningowy, będący utworem w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, nie będzie przedmiotem innych umów (zlecenia, o dzieło), wynagrodzenie otrzymywane przez licencjobiorcę będzie wynagrodzeniem z tytułu praw majątkowych w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W szczególności wynagrodzenie to nie będzie przychodem ze stosunku pracy, jak również nie będzie przychodem z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie m.in. w wydanej w dniu 19 lutego 2015 r. interpretacji indywidualnej ZUS Oddział w Gdańsku (znak nr DI/100000/43/1517/2014), w której Zakład stwierdził, że "umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy".

W powyższym opisie zdarzenia przyszłego licencjodawcy nie będą pozostawać z Wnioskodawcą w stosunku pracy. Dlatego też zdaniem Wnioskodawcy licencjodawcy, w zakresie zawartych umów licencyjnych, nie będą podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a otrzymywane wynagrodzenie licencyjne nie będzie podlegało oskładkowaniu ZUS.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenie, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie zdarzenia przyszłego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Tym samym Oddział podkreśla, że w trybie interpretacji nie dokonuje oceny prawnej czy programy sportowo-treningowe będą stanowiły przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz czy korzystanie z tych programów będzie możliwe na podstawie zawartej umowy licencyjnej czy innych umów cywilnoprawnych. Wydając niniejszą decyzję Oddział oparł się na informacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w opisie zdarzenia przyszłego, w którym wskazał, iż będzie zawierał umowy licencyjne na prawo do korzystania z programów sportowo-treningowych stanowiącego przedmiot praw autorskich, o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oddział przyjmuje zatem, że Wnioskodawca nie ma wątpliwości co do rodzaju wybranej umowy, jak również przedmiotu stanowiącego podstawę do zawarcia takiej, a nie innej umowy, w tym przypadku umowy licencyjnej.

Katalog osób podlegających ubezpieczeniom społecznym określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m.in., iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ustępu 4 tegoż artykułu. Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy licencyjnej wynikającej z ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych.

Powyższe oznacza, że osoba, z którą zostanie zawarta umowa licencyjna nie podlega ubezpieczeniom społecznym, bowiem samoistna umowa licencyjna nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych wymienionym w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 15 czerwca 2016 r. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartych umów licencyjnych dających prawo do korzystania z praw autorskich (programy sportowo-treningowe) o których mowa w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl