WPI/200000/43/655/2014 - Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych w przypadku zawarcia przez pracodawcę umowy o dzieło z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 czerwca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/655/2014 Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych w przypadku zawarcia przez pracodawcę umowy o dzieło z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji złożonym w dniu 10 czerwca 2014 r. przez (...) w uprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownicy Wnioskodawcy, przebywającej na urlopie macierzyńskim, w sytuacji zawarcia z pracownicą umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął kompletny wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał, te zatrudnia od 13 listopada 2006 r. główną księgowa na umowę o prace. Pracownica obecnie jest w ciąży i za kilka miesięcy będzie przebywała na urlopie macierzyńskim. W okresie przebywania na urlopie macierzyńskim Zarząd Spółdzielni zamierza zawrzeć z główna, księgową umowę o dzieło na sprawowanie kontroli i nadzoru nad działem finansowo - księgowym, ze względu na złożoną specyfikę księgowości Spółdzielni.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy zawarcie umowy o dzieło z pracownicą w okresie jej przebywania na urlopie macierzyńskim oraz dodatkowym urlopie macierzyńskim i pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego nie powoduje dla niej tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, w którym wskazał, że do przedstawionego stanu faktycznego nie ma zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ponieważ osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim nie posiada statusu "własnego pracownika".

W konsekwencji zdaniem Wnioskodawcy, osoba wykonująca umowę o dzido na rzecz własnego pracodawcy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z przebywaniem na urlopie macierzyńskim oraz dodatkowym urlopie macierzyńskim z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym wyłącznie z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego w okresie przebywania na urlopie macierzyńskim.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji cm do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto zgodnie z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i 4) powołanej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Pracownicy zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo podlegają również ubezpieczeniu chorobowemu. Natomiast na podstawie art. 12 ust. 1 tej ustawy również obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

W myśl art. 8 ust. 1 powyższej ustawy za pracownika rozumie się osobę pozostająca w stosunku pracy, z zastrzeżeniem ustępu 2 i 2a. Stosownie do art. 8 ust. 2a tej ustawy, za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa sic także osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy.

Należy podkreślić, iż art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma zastosowania do osób przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym. Jeżeli zatem pracodawca zawrze umowę o dzieło z własnym pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim, to z tytułu wykonywania umowy o dzieło nie powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych. Osoba Utka będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl którego, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczpospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Mając na uwadze treść wniosku o wydanie interpretacji oraz treść powołanych powyżej przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od mniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl