WPI/200000/43/65/2014 - Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/65/2014 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarcze) (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 21 stycznia 2014 r. przez (...). W sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2014 r., do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek (...) reprezentowanego przez (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 6 lutego 2014 r. (wpływ do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Biuro Terenowe w (...) w dniu 7 lutego

Wnioskodawca poinformował, ze prowadzi działalność od dnia 10 czerwca 2013 r. Zgodnie z art. 18a o sus w okresie 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności uprawniony jest do korzystania preferencyjnych składek na ZUS w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie jako wspólnik spółki cywilnej wnioskodawca zamierza wykonywać ten sam rzeczowo rodzaj działalności, tylko w spółce.

Pismem z. dnia 6 lutego 2014 r. wnioskodawca poinformował, iż będzie wykonywać działalność gospodarcza w ramach spółki cywilnej na podstawie zmiany wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wniosek CEDG - pola 01, 25 i 26). Dalej, ta sama działalność od wskazanego dnia będzie wykonywana tylko w ramach spółki cywilnej.

Ponadto wnioskodawca poinformował, iż nie będzie wykonywał działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy do upływu okresu 24 miesięcy będzie mógł nadal opłacać składki w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem wnioskodawcy, wykonywanie tej samej działalności w ramach spółki cywilnej pozwala mu nadal korzystać zgodnie z art. 18a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z możliwości opłacania składek w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nic niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać osoby, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższy przepis ma zastosowanie wyłącznie do osób określonych w art. 8 ust. 6 pkt 1 powyższej ustawy, a zatem do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarcza- Stosownie do ustępu 2 tej ustawy, za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W konsekwencji powyższego, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe od podstawy wymiaru składek w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia, posiadają zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej działalności gospodarczej, jak również wspólnicy spółek cywilnych.

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny wskazał, iż obecnie jest uprawniony do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru, zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami, natomiast zamierza wykonywać tę samą działalność w formie spółki cywilnej, na podstawie posiadanego wpisu do CEIDG. Przedsiębiorca zaznaczył również, że me będzie wykonywał działalności gospodarczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę treść wskazanych przepisów art. 18a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy uznać, że wnioskodawca będzie miał nadal prawe do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości 30% minimalnego wynagrodzenia po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Jednocześnie Zakład podkreśla, iż z możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru przedsiębiorca może skorzystać wyłącznie w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Uwzględniając powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl