WPI/200000/43/618/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne a praca na rzecz byłego pracodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/618/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne a praca na rzecz byłego pracodawcy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko złożone we wniosku złożonym w dniu w 09 maja 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 09 maja 2014 r. do Zakładu Ubezpieczę Społecznych Oddział (...) wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Powyższy wniosek został uzupełniony pismem złożonym w dniu 28 maja 2014 r.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca wskazał że do 12.12.2012 r. pracował w firmie (...) na stanowisku (...). Do jego obowiązków należało: stworzenie i prowadzeni strony www., poszukiwanie sposobów reklamowania firmy i ich realizacja, tworzenie i realizacja akcji marketingowych. Od (...) Wnioskodawca prowadzi jednoosobowa działalność gospodarczą w której przeważa (...) i korzysta preferencyjnej składki ZUS.

Wnioskodawca podnosi, iż według ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 18a pkt 2 nie może utrzymać preferencyjnej składki jeśli wykonuje działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz które przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazuje że obecnie i (...) chciałby wykonywać działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy (...) ale w zakresie telefonicznej obsługi klientów i telefonicznej sprzedaży. Zdaniem Wnioskodawcy nie pokrywa się on z czynnościami jakie wykonywał dla (...) w ramach stosunku pracy i dlatego może nadaj korzystać z preferencyjnej sławki ZUS. Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że prowadząc działalność gospodarcza posiada kod PKD.

Wnioskodawca zwrócił się o odpowiedz czy w opisanej sytuacji może zachować preferencyjną stawkę ZUS do końca jej obowiązywania.

Uzupełniając wniosek pismem dnia 26 maja 2014 r. doręczonym dnia 28 maja 2014 r. Wnioskodawca oświadczył, iż jego zdaniem może wykonywać działalność gospodarcza na rzecz byłego pracodawcy (...) i w zakresie ww. zachowując jednocześnie preferencyjne stawki ZUS. W opinii Wnioskodawcy zakres czynności, jakie zamierza wykonywać (telefoniczna obsługa klienta i telefoniczna sprzedaż) nie pokrywa się z zakresem czynności, jakie wcześniej wykonywał dla byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy (stworzenie i prowadzenie strony www., poszukiwanie sposobów reklamowania firmy i ich realizacja, tworzenie i realizacja akcji marketingowych)

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca morę złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowaniu przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcy daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarcza w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt. 1) i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwot) minimalnego wynagrodzenia nic mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadek tarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nic opłacają osoby, które już prowadza lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o. spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczna szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Pod pojęciom "byłego pracodawcy", o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę.

Zakres wykonywanych czynności na racz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

Reasumując, ponieważ przedsiębiorca w przedstawionym stanic faktycznym wyraził wątpliwość odnośnie korzystania z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracy, wskazując jednocześnie, ze zakres czynności jakie zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, będzie miał zupełnie inny charakter niż te które wykonywał w ramach stosunku pracy, należy przyjąć, iż przedsiębiorca ma prawo do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto należy zaznaczyć, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie pisemnej interpretacji nic prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, opiera się jedynie na treści wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przy wydawaniu decyzji interpretacyjnej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, związany jest treścią wniosku. Wydając pisemną interpretacje Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez przedsiębiorcę oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskazał, te czynności które zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy, będą pokrywały się z czynnościami, jakie wykonywał w ramach stosunku pracy, zwracając jednocześnie uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony temat jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Mając na uwadze treść wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy i dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl