WPI/200000/43/615/2016 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/615/2016 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 3 czerwca 2016 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego przedstawiła, że jest przedsiębiorcą obecnie prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą od dnia (...) 2016 r. Wnioskodawczyni zwróciła się o ustalenie czy w ciągu 60 miesięcy poprzedzających dzień (...) 2016 r. nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 18a pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Poprzednią jednoosobową działalność gospodarczą rozpoczęła dnia (...) 2011 r. uzyskując wpis do ewidencji działalności gospodarczej (pod numerem (...)). Z dniem (...) 2011 r. Wnioskodawczyni zawiesiła wykonywaną działalność (co zostało potwierdzone odpowiednim wpisem w ewidencji działalności gospodarczej). Zawieszonej działalności Wnioskodawczyni nigdy nie wznowiła, co spowodowało wykreślenie z ewidencji "z urzędu" po upływie 24 miesięcy (z dniem (...) 2013 r.).

Dnia (...) 2014 r. Wnioskodawczyni została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jednocześnie członek zarządu tej spółki ((...) Sp. z o.o.; KRS (...); NIP (...)). Spółka ta nie jest spółką jednoosobową (tworzy ją (...) wspólników posiadających równe udziały). Członkiem zarządu spółki jest w wyniku powołania. Nie prowadzi działalności w spółce, nie jest związana ze spółką żadnym stosunkiem pracy, nie osiąga przychodów związanych z członkostwem w zarządzie spółki, nie są opłacane za Wnioskodawczynię żadne składki ZUS. Sama spółka od początku jej istnienia jest spółką "uśpioną" - faktycznie nie prowadzi działalności, nie wykazuje żadnych przychodów ani strat, na bieżąco składane są zerowe deklaracje do urzędu skarbowego.

Wnioskodawczyni przestawiła własne stanowisko w sprawie.

W związku z tym, iż ostatnia prowadzona przez Wnioskodawczynię działalność gospodarcza została faktycznie zaprzestana z dniem (...) 2011 r., to rejestrując działalność gospodarczą z dniem (...) 2016 r. w okresie 60 miesięcy poprzedzających rejestrację Wnioskodawczyni nie prowadziła działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawą prowadzenie działalności gospodarczej musi mieć charakter ciągły i zorganizowany. Od dnia (...) 2011 r. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności o takim charakterze, o czym świadczy zawieszenie działalności w ewidencji. Z treści ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. wynika, iż w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W takim rozumieniu dzień zawieszenia przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej jest jednocześnie faktycznym dniem zakończenia wykonywania działalności, gdyż działalność ta nigdy nie została wznowiona (została wykreślona z urzędu po upływie maksymalnego okresu zawieszenia dozwolonego przez ustawę).

Także istniejący wpis w KRS nie świadczy o prowadzeniu przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się pracownikiem, zleceniobiorcą czy osobą prowadzącą działalności pozarolniczą (interpretacja ZUS z dnia 28 czerwca 2013 r., sygn. akt: DI/100000/451/763/2013). Dodatkowo sama spółka, której Wnioskodawczyni jest członkiem zarządu, nie prowadzi i nigdy nie prowadziła działalności gospodarczej.

Mając na względzie powyższe w ocenie Wnioskodawczyni należy zauważyć, iż działalność gospodarcza nie była faktycznie prowadzona od dnia (...) 2011 r. do dnia (...) 2016 r., co stanowi okres dłuższy niż 60 miesięcy kalendarzowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez Wnioskodawczynię oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Tym samym Oddział zaznacza, że w trybie interpretacji nie dokonuje oceny jak również nie potwierdza, że zarejestrowana przez Wnioskodawczynię od dnia (...) 2011 r. pozarolnicza działalność gospodarcza była faktycznie prowadzona i w jakim okresie. Wydając niniejszą decyzję Oddział oparł się na informacji przedstawionej przez Wnioskodawczynię w opisie stanu faktycznego, potwierdzającej że zarejestrowana od (...) 2011 r. działalność została zawieszona z dniem (...) 2011 r. i nigdy nie została wznowiona, co w konsekwencji spowodowało wykreślenie jej z ewidencji "z urzędu" po upływie 24 miesięcy (z dniem (...) 2013 r.).

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą, czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Dodatkowo należy podkreślić, że z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

W treści wniosku złożonym w dniu 3 czerwca 2016 r. Wnioskodawczyni wskazuje jednoznacznie, że faktycznie nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania nowej działalności gospodarczej.

Ponadto w stanie faktycznym Wnioskodawczym wskazała, że jest również wspólnikiem wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże pozostawanie wspólnikiem wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje bez znaczenia prawnego, bowiem przepis art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mówi o osobie prowadzącej pozarolniczą działalność i w pojęciu tym mieści się jedynie wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez Wnioskodawczynię we wniosku o wydanie interpretacji złożonym w dniu 3 czerwca 2016 r. - w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę - uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl