WPI/200000/43/579/2018 - Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu pełnienia, niezależnie od wykonywane) umowy o pracę, funkcji prokurenta na podstawie powołania uchwałą Zarządu Spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 maja 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/579/2018 Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu pełnienia, niezależnie od wykonywane) umowy o pracę, funkcji prokurenta na podstawie powołania uchwałą Zarządu Spółki.

Na podstawie art. 34 ust. 11 ust. S ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Złożonym w dniu 4 maja 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu pełnienia, niezależnie od wykonywane) umowy o pracę, funkcji prokurenta na podstawie powołania uchwałą Zarządu Spółki

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej Interpretacji przepisów.

Wnioskodawca wskazał, iż Spółka (...) zajmuje się produkcją płatków śniadaniowych, produktów zbożowych oraz pieczywa chrupkiego. Spółka posiada obecnie jednoosobowy zarząd, w skład którego wchodzi prezes zarządu (...). W Spółce, na podstawie uchwały Zarządu Spółki. został ustanowiony prokurent w osobie (...).

Prokurent dotychczas nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia za wykonywane czynności.

(...) jest również zatrudniona na umowę o pracę w Spółce jako manager w zespole zajmującym się prowadzeniem prac badawczych, polegających na nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniu rozwiązań w celu zdobycia i przyswojenia nowe) wiedzy naukowej i technicznej w dziedzinach produkcji spożywczej.

W związku z planowaną w Spółce zmianą organizacyjną (...) od dnia 1 maja 2018 r. zostanie zatrudniona na umową o pracą na samodzielnym stanowisku specjalisty ds. sprzedaży eksportowej W ramach nowego samodzielnego stanowiska do obowiązków (...) będzie należało m.in. pozyskiwanie zapytań ofertowych i zamówień, monitoring obsługiwanych rynków, nadzór handlowy nad realizacją zamówień.

W związku również z zamierzonymi wyjazdami w celach promocji Spółki i produkowanych przez nią wyrobów, (...) w dalszym ciągu będzie pełnić funkcją prokurenta.

aby spółka mogła sprawnie funkcjonować Ponieważ pełniona funkcja prokurenta w trakcie nieobecności zarządu wiążę się z szeregiem czynności, które nie wchodzą w zakres obowiązków pracowniczych na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży eksportowej opisanych powyżej. Zarząd zamierza w dniu 1 maja 2018 r., podjąć również uchwałę o przyznaniu wynagrodzenia oraz o wysokości tegoż wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta.

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość czy wynagrodzenie za sprawowanie funkcji prokurenta ustalone i wypłacane na podstawie uchwały Zarządu Spółki stanowi tytuł do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom społecznym podczas gdy prokurent obok pełnionej funkcji zatrudniony Jest również w Spółce na umowę o pracę na innym, nie związanym z pełnioną funkcją prokurenta, stanowisku specjalisty ds. sprzedaży eksportowej.

W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacji gdy prokura jest udzielona osobie bez istnienia odrębnego stosunku prawnego, a podstawą działania prokurenta jest wyłącznie uchwała Zarządu Spółki, wówczas wynagrodzenia prokurenta z tytułu pełnionej przez niego funkcji nie można zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.

Wnioskodawca wskazał, iż ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę W art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych tj. z dnia 15 września 2017 r. ustawodawca wskazał wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych Oznacza to, ze osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia społecznego zostały określone w tym przepisie, zostaje objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego Wyliczenie zawarte w tym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Powołany przepis nie zalicza do ubezpieczonych osoby pełniącej funkcję prokurenta pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego w tym przepisie. Natomiast, zgodnie z art. 109 § 1 Kodeksu cywilnego prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa W spółkach akcyjnych prokurent jest powoływany przez zarząd (art. 371 Kodeksu spółek handlowych). Powołanie na stanowisko prokurenta nie stanowi jednak samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych Prokurent może pełnić tę funkcję bez umowy, wyłącznie na mocy samego aktu powołania (uchwały zarządu). Wnioskodawca dodaje, iz ustanowienie prokurenta Spółki przez jej Zarząd nie oznacza nawiązania stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu również art. 68 kodeksu pracy Poprzez ustanowienie prokurenta pomiędzy Spółką a prokurentem powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który me rodzi obowiązku ubezpieczeń. a w konsekwencji przychód i tytułu wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta spółki me stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Przedstawione powyżej stanowisko. Wnioskodawca uzasadnia powołując się na orzecznictwo sądów powszechnych, gdzie zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 5 marca 2008 r. o sygn akt III AUa 651/07. zostało wskazane, że sama prokura stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i me skutkuje obowiązkami przewidzianymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych" jak I w doktrynie w tym m.in. prof dr hab dr h.c. Stanisław Sołtysiński (w:| Kodeks spółek handlowych łom V Pozakodeksowe prawo handlowe. Komentarz wyd III, Komentarz do przepisów Działu III Księgi I k.c., wskazał, ze sama prokura 'tanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa I nie skutkuje obowiązkami przewidzianymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w niniejszym stanie faktycznym mamy więc do czynienia z sytuacją, w której ta sama osoba pełniąca funkcję prokurenta na podstawie powołania, jest jednocześnie, na podstawie zawartej umowy o pracę, zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw sprzedały eksportowej. Jednakże w niniejszej sprawie prokura me wchodzi w zakres pracowniczych obowiązków wynikających ze stosunku pracy przewidującego zatrudnienie (...) na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży eksportowej, które zostały opisane w przedstawionym stanie faktycznym. Zdaniem wnioskodawcy pełnienie funkcji prokurenta Spółki na podstawie uchwały zarządu jest więc neutralne w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym, gdyż powyższe powołanie nie stanowi tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Bez znaczenia prawnego w kontekście obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pełnienia funkcji prokurenta na podstawie powołania jest fakt równoległego świadczenia pracy u Wnioskodawcy w oparciu o umowę o pracę na stanowisku nie związanym z pełnioną funkcją prokurenta. Zatem, w odniesieniu do prokurenta otrzymującego wynagrodzenie za pełnienie te) funkcji wyłącznie na podstawie uchwały Zarządu Spółki, zdaniem Wnioskodawcy nie powstaje obowiązek opłacania i tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Tym samym, wynagrodzenie wypłacane prokurentowi z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w |ego Indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna) W myśl ustępu S powołanego powyżej artykułu udzielenie Interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowane) przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji Podkreślenia przy tym wymaga fakt, ii rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywane) na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 wskazanej ustawy, uzależniając zaistnienie tegoż obowiązku od podstawy prawnej, z której wynika pełniona funkcja. W rezultacie dla rozstrzygnięcia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne istotne jest czy dana osoba posiada jeden z tytułów do ubezpieczenia określonych wskazanym przepisem. Jednocześnie, wyliczenie tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego I rentowych zawarte w powyższym artykule ma charakter katalogu zamkniętego i me podlega wykładni rozszerzającej.

Z treści ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.) wynika, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa W konsekwencji prokura, jako szczególna forma pełnomocnictwa, wynika z oświadczenia woli mocodawcy - przedsiębiorcy, natomiast nie musi wynikać z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej Zgodnie z art. 371 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm.) powołanie prokurenta w spółce akcyjnej wymaga zgody wszystkich członków zarządu.

Należy zauważyć, że wskazany powyżej art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zalicza do ubezpieczonych osoby ustanowionej jako prokurent spółki, a jednocześnie nie zawierającej z tą Spółką żadnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej W konsekwencji, samo pełnienie funkcji prokurenta Spółki na podstawie uchwały Zarządu, jak również osiąganie z tego tytułu, ustalonego w drodze uchwały, wynagrodzenia, nie skutkuje Jeszcze powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych, jeżeli me jest ono związane z powstaniem określonego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wskazanego w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w wyniku np. zawarcia umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej Z treści wniosku t dnia 4 maja 2018 r. wynika, iż Wnioskodawca w zwitku ze zmianą organizacyjną pełniąca funkcją prokurenta nie otrzymywała dotychczas wynagrodzenia za wykonywane czynności, od dnia 1 maja 2018 r. zostanie zatrudniona na umową o pracą na samodzielnym stanowisku ds. sprzedały eksportowej Jednocześnie, Zarząd Spółki podjął uchwalą o przyznaniu prokurentowi wynagrodzenia i określił wysokość wynagrodzenia od dnia 1 maja 2018 r.

Uwzględniając powyższe należy wskazać, U pełnienie funkcji prokurenta wyłącznie na podstawie powołania uchwałą Zarządu Spółki przez osobę zatrudnioną równocześnie na podstawie umowy o pracą, z której nie wynikają czynności związane z prokurą, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia z tytułu prokury przyznanego uchwałą Zarządu i nie mającego Źródła w wykonywanym niezależnie od prokury stosunku pracy W konsekwencji, jeżeli funkcja prokurenta pełniona jest wyłącznie w oparciu o stosunek organizacyjny i nie wynika z zawartej umowy o pracą, to pomimo otrzymania ustalonego uchwalą Zarządu Spółki wynagrodzenia z tego tytułu, wynagrodzenie to nie będzie rodziło obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 maja 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu pełnienia, niezależnie od wykonywanej umowy o pracą, funkcji prokurenta na podstawie powołania uchwałą Zarządu Spółki.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl