WPI/200000/43/543/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/543/2018

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej {tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2168) w związku art. 196 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650) i art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25 kwietnia 2018 r. przez przedsiębiorcę:

(...) uznaje za prawidłowe w sprawie ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej złożony przez przedsiębiorcę:

Opis stanu faktycznego:

Z dniem 3 kwietnia 2018 r. nastąpiło połączenie (...) (dalej jako "Spółka przejmowana") oraz (...) (dalej jako "Spółka przejmująca") w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, to jest połączenie poprzez przejęcie Spółki przejmowanej przez Spółkę przejmującą.

Z dniem 3 kwietnia 2018 r. nastąpiła również zmiana firmy Spółki przejmującej z (...) na, (...), to jest Spółka przejmująca przyjęła firmę Spółki przejmowanej.

Z dniem 3 kwietnia 2018 r. zaczęły również funkcjonować, jako samodzielni pracodawcy i płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne, oddziały Spółki przejmującej tj. Oddział we (...) Oddział w (...), Oddział w (...), Oddział w (...). Do oddziałów Spółki przejmującej została przeniesiona, w trybie art. 231 Kodeksu pracy, część dotychczasowych pracowników Spółki przejmującej (do Oddziału w (...) do (...)) oraz pracownicy zatrudnieni przez Spółkę przejmowaną (do Oddziału we (...)) oraz oddział Spółki przejmowanej w (...) (do Oddziału w (...)).

W związku z powyższymi działaniami, począwszy od 3 kwietnia 2018 r. w ramach Spółki przejmującej funkcjonuje pięciu pracodawców, będących samodzielnymi pracodawcami oraz płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne:

(i) (...)

(ii) (...)

(iii) (...)

(iv) (...)

(v) (...)

Przy czym:

(i) (...) jako spółka przejmująca pozostała pracodawcą dla pracowników, którzy dotychczas byli zatrudnieni w Spółce przejmującej i wykonywali pracę w lokalizacji w Łodzi (za wyjątkiem poniżej wymienionych pracowników świadczących pracę w (...).

(ii) (...) Do (...) Oddział we (...), w wyniku wewnętrznej alokacji, na podstawie art. 231 k.p. przeszli pracownicy dotychczas zatrudnieni przez Spółkę przejmowaną, wykonujący pracę w lokalizacji we (...), ul. (...).

(iii) (...) Do (...) Oddział w (...), w wyniku wewnętrznej alokacji, na podstawie art. 231 k.p. przeszli pracownicy dotychczas zatrudnieni przez Spółkę przejmowaną - jej oddział w, wykonujący pracę w lokalizacji w (...).

(iv) (...) Oddział w (...), w wyniku wewnętrznej alokacji, na podstawie art. 231 k.p. przeszli pracownicy dotychczas zatrudnieni przez Spółkę przejmującą, wykonujący pracę w lokalizacji w ul. (...).

(v) (...) Do (...) Oddział (...) w wyniku wewnętrznej alokacji, na podstawie art. 231 k.p. przejdą pracownicy dotychczas zatrudnieni przez Spółkę przejmującą, wykonujący pracę w (...).

Pytanie dotyczące zaistniałego stanu faktycznego

W zaistniałym stanie faktycznym Wnioskodawca formułuje następujące pytanie:

Czy w zaistniałym stanie faktycznym, w przypadku oddziałów Spółki przejmującej - będącymi samodzielnymi pracodawcami w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy oraz płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne - stopa procentowa składki wypadkowej powinna zostać ustalona na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych?

Stanowisko wnioskodawcy.

Wnioskodawca staje na stanowisku, że dla oddziałów Spółki przejmującej - będącymi samodzielnymi pracodawcami w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy oraz płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne - stopa procentowa składki wypadkowej powinna zostać ustalona na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Z uwagi na fakt, że oddziały Spółki przejmującej zaczęły funkcjonować - jako samodzielni pracodawcy i płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne, z dniem 3 kwietnia 2018 r. - w ocenie Wnioskodawcy stanowią "płatnika składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe" w myśl art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W związku z tym, dla oddziałów Spółki przejmującej, stopa procentowa składki wypadkowej powinna zostać ustalona na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych jako dla płatników, którzy dotychczas nie mieli obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W ocenie Wnioskodawcy brak jest podstawy prawnej aby przyjąć, że oddziały Spółki przejmującej mogłyby korzystać ze stopy procentowej składki wypadkowej ustalonej dla Spółki przejmującej albo Spółki przejmowanej, jako odrębnych płatników składek.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, w związku z art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne w formie decyzji, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z art. 192 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650} od dnia 30 kwietnia 2018 r. traci moc ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Jednakże stosownie do art. 196 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej - do wniosków o wydanie interpretacji, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w stosunku do których nie wydano interpretacji przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, stosuje się przepisy dotychczasowe.

W myśl przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 z późn. zm.) wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaką zobowiązany jest stosować płatnik składek ustala się na okres roku składkowego obejmującego okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku. Wysokość tej stopy jest ustalana na zasadach określonych powołaną ustawą dla wszystkich podmiotów posiadających status płatnika składek w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Sposób ustalania stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego, jak również od momentu zgłoszenia danego płatnika składek.

Zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego, z dniem 3 kwietnia 2018 r. Wnioskodawca jako spółka przejmowana dokonał połączenia poprzez przejęcie z inną spółką (...) (spółką przejmującą) w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Z tym dniem nastąpiła również zmiana firmy spółki przejmującej z (...) na (...). Z tym dniem zaczęły również funkcjonować jako samodzielni pracodawcy i płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne oddziały spółki przejmującej tj. Oddział we (...) w (...), w (...) oddział w (...). Do oddziałów spółki przejmującej została przeniesiona w trybie art. 231 Kodeksu pracy, część dotychczasowych pracowników spółki przejmującej. Od dnia 3 kwietnia 2018 r. w ramach spółki przejmującej funkcjonuje pięciu pracodawców będących samodzielnymi pracodawcami oraz samodzielnymi płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż pracodawcy i płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne (oddziały wnioskodawcy) stanowią płatnika składek o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej i w związku z tym dla oddziałów spółki przejmującej stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe powinna zostać ustalona w trybie art. 33 ust. 1 ustawy wypadkowej. Zdaniem wnioskodawcy oddziały spółki przejmującej nie mogą korzystać ze stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej dla spółki przejmującej lub spółki przejmowanej jako odrębnych płatników.

W ocenie Zakładu stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Oddział wskazuje, że stosownie do art. 28 i art. 29 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, ustalenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników podlegających wpisowi do rejestru REGON, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, następuje na podstawie grupy działalności, do której płatnik należy. W przypadku płatników nowo zgłaszanych w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca roku następnego, przynależność do grupy działalności ustalana jest zgodnie z art. 29 ust. 2 powołanej ustawy na podstawie rodzaju przeważającej działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu od którego płatnik składek jest zgłoszony w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast liczbę ubezpieczonych ustala się w oparciu o stan miesiąca, w którym płatnik został zgłoszony w Zakładzie.

W myśl art. 33 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, o którym mowa w art. 28 ust. 2, któremu Zakład nie ustalił kategorii ryzyka z uwagi na brak obowiązku przekazywania informacji, o której mowa w art. 31 ust. 6, przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, wynosi tyle, co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której należy.

Powyższe oznacza, że każdy zgłoszony do Zakładu płatnik składek powinien autonomiczne ustalić obowiązującą go wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Należy podkreślić, iż przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie zawierają przepisów szczególnych dopuszczających możliwość sukcesji wysokości stopy procentowej składki pomiędzy płatnikami składek w przypadku wyodrębnienia nowego płatnika z podmiotu już istniejącego jak również w sytuacji przejęcia innego płatnika.

Zatem z momentem zgłoszenia się jako płatnik składek, wyodrębniony organizacyjnie Oddział powinien samodzielnie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe w myśl art. 28 ust. 2 ustawy wypadkowej.

W konsekwencji uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym w dniu 25 kwietnia 2018 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie obowiązku ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na nowo w oparciu o art. 28 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. l0a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl