WPI/200000/43/439/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 maja 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/439/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 25 kwietnia 2019 r. przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) uznaje za nieprawidłowe w sprawie podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej a w konsekwencji również obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej działalności w sytuacji, gdy w ramach działalności gospodarczej wykonuje jedynie umowę o świadczenie usług - kontrakt menedżerski, która dla Wnioskodawcy stanowi jedyne źródło przychodu uzyskiwanego z tejże działalności.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców indywidualnej interpretacji przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...)

Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny wskazał, co następuje;

1. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej tj. na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis z dnia 8.08.2018. Główne PKD działalności to 70.22.Z - pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

2. Wnioskodawca został powołany na Członka Zarządu Spółki (...) na mocy Uchwały Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki z dnia 23.11.2018 ze skutkiem na dzień 23.11.2018.

3. W dniu 30.11.2018 Wnioskodawca zawarł (...) umowę o świadczenie usług - Kontrakt Menedżerski. Niezależnie od funkcji Członka Zarządu Wnioskodawca w ramach umowy wykonuje obowiązki Dyrektora

Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultaty czynności podjętych w ramach wykonywania obowiązków określonych w Kontrakcie Menedżerskim oraz ich wykonanie. Wnioskodawcy przysługuje wynagrodzenie podstawowe oraz wynagrodzenie dodatkowe z tytułu Kontraktu niezależnie od wynagrodzenia z tytułu powołania przyznanego mu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

4. Zakres obowiązków w ramach Kontraktu to m.in.:

- standaryzacja i optymalizacja procesów produkcyjnych,

- poprawa efektywności zakładów produkcyjnych,

- nadzór nad wprowadzeniem współczesnych narzędzi zarządzania produkcją,

- wspieranie kierownictwa produkcji spółek (...) w realizacji kluczowych wskaźników,

-wykonywanie analiz, raportów, podsumowań dla Zarządu Spółki, związanych z działaniami optymalizacyjnymi oraz z działań wprowadzających nowoczesne systemy zarządzania produkcją,

- wykorzystanie zasobów i mienia Spółki zgodnie z interesem Spółki,

- dążenie do zwiększenia przychodów i zasobów Spółki z działalności operacyjnej Spółki,

- kształtowanie u otoczenia, w szczególności wśród pracowników, pozytywnego wizerunku Spółki,

- aktywny udział w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym Funduszu, w tym w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, budowaniu/aktualizacji strategii oraz planu zarządzania Funduszem, wsparcie operacyjne i merytoryczne spółek portfelowych Funduszu.

5. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie uzyskuje żadnych innych przychodów poza przychodami z Kontraktu. Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę mimo, iż będą uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tak jak przychody z działalności wykonywanej osobiście.

6. Wnioskodawca od 1.12.2018 został zgłoszony przez Spółkę do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych (emerytalnego i rentowego) oraz do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego oraz zdrowotnego.

7. Wnioskodawca w ramach jednoosobowej działalności od 8.08.2018 do 28.02.2019 r. korzystał z "ulgi na start" i opłacał składkę zdrowotną, natomiast od dnia 1.03.2019 opłaca preferencyjne składki ZUS oraz obowiązkową składkę zdrowotną.

W związku z wykonywaniem przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki umowy w ramach działalności gospodarczej, Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1). Kto jest płatnikiem obowiązkowych składek społecznych, Spółka z tytułu Kontraktu, czy Wnioskodawca w ramach własnej działalności gospodarczej?. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko wnioskodawcy w sprawie:

Wnioskodawca wskazał, że z przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem wskazana w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródło przychodu z działalności wykonywanej osobiście, nie stanowi samodzielnej podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli są realizowane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie tych przepisów, przychody z Kontraktu nie podlegają obowiązkowym składkom ZUS. Obowiązkowe składki ZUS należne są w ramach działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje Indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego Interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez Wnioskodawcę obciąża jedynie Przedsiębiorcę. Niniejsza interpretacja dotyczy tylko i wyłącznie indywidualnej sprawy Wnioskodawcy będącego przedsiębiorcą.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń

Wniosek o wydanie interpretacji Zakład nie prowadzi postępowań indywidualnej (ani: społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo osoby, które posiadają tytuł do ubezpieczenia wskazany przez ustawodawcę.

Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 oraz z art. 12 powołanej powyżej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej "zleceniobiorcami" oraz osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Natomiast, stosownie do zapisów art. 11 ust. 2 tejże ustawy dla zleceniobiorców oraz osób prowadzących pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny.

Kontrakt menedżerski jest umowa nienazwaną, dotychczas nieuregulowaną w przepisach prawa cywilnego. W praktyce, podstawowe kwestie prawne kontraktu menedżerskiego regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 z późn. zm.|, a kontrakt menedżerski zaliczany jest do umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednie przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.). W konsekwencji należy stwierdzić, że stanowi on tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych wymienionych - w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 4, art. 36 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 46 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych określone tą ustawą, w szczególności dotyczące rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń społecznych, zgłaszania do ubezpieczeń, obliczania, potrącania z dochodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy - wykonują płatnicy składek. Z kolei z treści art. 4 pkt 2a i d) ww. ustawy wynika, że płatnikiem składek w stosunku do zleceniobiorców jest zleceniodawca natomiast dla osób prowadzących pozarolniczą działalność - sam ubezpieczony zobowiązany do opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne.

W celu ustalenia obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu kontraktu menadżerskiego istotne jest sprecyzowane i ustalenie źródła powstawania uzyskiwanych przychodów. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1509) za przychody i działalności wykonywanej osobiście uważa się, na równi z przychodami uzyskiwanymi z tytułu wykonywanych umów zlecenia czy umów o dzieło, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).

W rezultacie powyższego dla osoby, który ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarzadzania i jednocześnie ma zawartą umowę kontraktu menedżerskiego na zarządzanie, przychód uzyskiwany z tej umowy - dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych - jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Skoro według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności wykonywanej osobiście nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej, to wykonywanie umowy (tu: umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania - kontraktu menadżerskiego) powoduje powstanie przychodu z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu powołanej ustawy i nie jest wykonywaniem pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że umowa kontraktu menedżerskiego jest traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że dla celów ubezpieczeń społecznych w przypadku, gdy umowa o świadczenie usług menedżerskich tzw. kontrakt menedżerski jest zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i stanowi jedyne źródło przychodów z tej działalności, tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest umowa o świadczenie usług menedżerskich, a nie pozarolnicza działalności gospodarcza, wymieniona osoba podlega wówczas ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca - co znajduje potwierdzenie w Uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 r. (sygn. akt III UZP 2/15).

Z treści stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia z dnia 25 kwietnia 2019 r. wynika, że Wnioskodawca od dnia 8 sierpnia 2018 r., na podstawie wpisu do CEIDG prowadzi własną działalność gospodarczą pod nazwą (...) w zakresie doradztwa i zarządzania w ramach której w dniu 30 listopada 2018 r. zawarł ze spółką umowę o świadczenie usług - Kontrakt menadżerski w

zakresie zarządzania, w której jednocześnie od 28 listopada 2018 r. pełni funkcję Członka Zarządu na podstawie powołania w trybie Kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca wskazał, że z tytułu zawartej umowy - kontraktu menedżerskiego przysługuje mu wynagrodzenie podstawowe i dodatkowe niezależnie od wynagrodzenia jakie otrzymuje z tytułu powołania do pełnienia funkcji członka Zarządu, przyznanego Wnioskodawcy na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników. Jednocześnie, Wnioskodawca oświadczył (pkt 5 złożonego wniosku), że "W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nie uzyskuje żadnych innych przychodów poza przychodami z Kontraktu. Przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę mimo, będą uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, tak jak przychody z działalności wykonywanej osobiście". Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody wyłącznie z umowy o zarządzanie, zawartej w ramach tej działalności - zakwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.

W świetle powyższego wskazać należy że, w sytuacji przedstawionej we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, dla Wnioskodawcy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, których zamknięty i wyczerpujący katalog zawiera art. 5 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest umowa o świadczenie usług - Kontrakt menedżerski wykonywany w ramach założonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej. Oznacza to, że w opisanej sytuacji Wnioskodawca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem w ramach działalności zawarł umowę o zarządzanie Spółka (kontrakt menedżerski), który jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze opisany we wniosku złożonym w dniu 25 kwietnia 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej stan faktyczny, przedstawione w tym zakresie stanowisko w sprawie oraz wskazane powyżej przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko Wnioskodawcy: że tytułem do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a w konsekwencji również obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia jest prowadzona działalność gospodarcza w sytuacji, gdy w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje jedynie umowę o świadczenie usług tzw. kontrakt menedżerski, która dla Wnioskodawcy stanowi jedyne źródło przychodu uzyskiwanego z tejże działalności - uznał za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (..). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl