WPI/200000/43/439/2015 - Składka zdrowotna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/439/2015 Składka zdrowotna w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z. dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 10 kwietnia 2015 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie obowiązku opłacania składki zdrowotnej wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wskazał, że jest zatrudniony na podstawie umowy o prace, z tego tytułu osiąga wynagrodzenie stanowiące podstawę naliczenia składek wyższą od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 marca 2015 r. Wnioskodawca zarejestrował działalność gospodarczą i z tego tytułu zgłosił się do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wnioskodawca poinformował, iż nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej Jednocześnie Wnioskodawca od 23 marca 2015 r. prowadzi placówkę kształcenia ustawicznego pod nazwą (...). Placówka ta, jak wskazał wnioskodawca, wpisana jest do rejestru szkół i placówek oświatowych Ministra Edukacji Narodowej i w myśl art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie jest działalnością gospodarczą.

W związku z. powyższym wnioskodawca powziął wątpliwość czy w przedstawionym stanie prawnym osoba prowadząca działalność gospodarcza wpisaną do ceidg oraz placówkę oświatowa powinna opłacać dwie składki zdrowotne?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem Wnioskodawcy nie ma on obowiązku opłacania składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia placówki oświatowej a jedynie z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do ceidg.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez, przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia I stycznia 2013 r. udzielenie interpretacji dotyczącej ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Z brzmieniu powołanych powyżej przepisów wynika, iż wydanie pisemnej interpretacji dotyczy wyłącznie przepisów, z których bezpośrednio wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ponadto Zakład zaznacza, iż nie jest właściwy do udzielenia interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej Finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U z 2008 r. nr 164 poz. 1027 z późn zm.).

Stosownie do art. 82 ust. 1 i ust. 2 powyższej ustawy, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 składka nu ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. W przypadku gdy w ramach jednego z. tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacona od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie.

Za osobę prowadzącą działalność pozarolnicza w myśl art. 5 pkt 21 powołanej ustawy uważa się osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z. dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W myśl art. 8 ust. 6 pkt 5 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

zgodnie z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5 ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Wśród rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w powyżej powołanym ust. 5 zostały zawarte: działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej, działalność gospodarcza prowadzona W formie spółki partnerskiej. wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta, wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez, osoby fizyczne, wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz inna niż określona w pkt 1-8 pozarolniczą działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

W świetle powyższego, w art. 82 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie została wymieniona działalność prowadzona na podstawie przepisów o systemie oświaty w formie niepublicznej szkoły, placówki lub ich zespołu. Dodatkowo podkreślić należy, iż zgodnie z art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572) prowadzenie placówki kształcenia ustawicznego wpisanej do ewidencji szkół i placówek niepublicznych nie jest działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę brzmienie cytowanych powyżej przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w opisanym we wniosku stanie faktycznym przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz placówkę kształcenia ustawicznego wpisaną do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, prowadzoną na podstawie przepisów o systemie oświaty ma obowiązek odprowadzania jednej składki zdrowotnej, tj. z tytułu działalności gospodarczej,

Podsumowując, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 10 kwietnia 2015 r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl