WPI/200000/43/422/2020 - Ustalenie prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/422/2020 Ustalenie prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020r. poz. 266) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 25 maja 2020r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie ustalenia prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 25 maja 2020r., uzupełnionym 3 czerwca 2020r. (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

W dniu 03.06.2019 r. Wnioskodawczym rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W związku z tym, że Wnioskodawczyni uprzednio zaprzestała wykonywania działalności gospodarczej z dniem 31.08.2012 r., w dniu 03.0606.2019 r. spełniła warunki do skorzystania z "ulgi na start" kod tytułu ubezpieczenia 0540, gdyż zgodnie z art. 18 pkt 1 Prawo przedsiębiorców podjęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej i w związku z tym nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 pełnych miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Dodatkowo, w okresie "ulgi na start" tj. w dniu 01.10.2019 r Przedsiębiorca stał się wspólnikiem spółki cywilnej, z której opłacała dodatkowo składkę na ubezpieczenie zdrowotne art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych czyli po upływie 6 pełnych miesięcy trwania "ulgi na start".

Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość czy postąpiła słusznie i czy w okresie od 01.10.2019 r. do 31 grudnia 2019 r. powinna opłacać tylko podwójną składkę zdrowotną bez ubezpieczeń społecznych. Wnioskodawczyni wskazała, iż podobne zapytanie było tematem interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) z (...) o numerze (...)

Zdaniem Przedsiębiorcy, wstąpienie w trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej do spółki cywilnej nie spowodowało utraty prawa do "ulgi na start" i nie spowodowało konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Bowiem stosownie do art. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje ją po raz pierwszy lub po upływie 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawczyni, dla powyższego uprawnienia bez znaczenia pozostaje fakt równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej indywidulanie oraz w formie spółki cywilnej.

Pismem z 28 maja 2020r. Zakład wezwał Przedsiębiorcę o wskazanie czy przedmiotem wniosku jest ustalenie prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej czy też ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości w związku ze wstąpieniem do spółki cywilnej w okresie stosowania ww. ulgi.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku Przedsiębiorca pismem z 1 czerwca 2020r. {wpływ do Oddziału 03.06.202011) poinformował, iż przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest ustalenie prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ocenie Przedsiębiorcy w przedstawionym stanie faktycznym tj. w sytuacji, w której w dniu 2 czerwca 2019 r. dokonał wpisu do CEIDG oraz w dniu 1 października 2019 r. stał się wspólnikiem spółki cywilnej, z tytułu działalności gospodarczej będzie miał prawo do skorzystania z tzw. "ulgi na strat" wynikającej z art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Przedsiębiorca zauważa, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są osobami z nimi prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobami z nimi współpracującymi. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się osoby wymienione w art. 8 ust. 6 ww. ustawy. Przedsiębiorca wskazuje dalej, że zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą nie uważa się osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców. W sytuacji, gdy osoba korzystająca z uprawnienia wynikającego z art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców wykonuje jednocześnie Inny rodzaj pozarolniczej działalności - w opisanym stanie faktycznym jest wspólnikiem spółki cywilnej - zdaniem Przedsiębiorcy nie będzie miał zastosowania art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący o tym że osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.

Ponadto, Przedsiębiorca podkreśla, iż w analogicznym stanie faktycznym Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział ww spawie o sygnaturze (...) z wydał interpretację indywidualną korzystną dla Przedsiębiorcy (...) zgodnie, z którą dla uprawnienia do korzystania z "ulgi na start" cyt. "bez znaczenia pozostaje fakt równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej indywidualni oraz w formie spółki cywilnej". W dniu w interpretacji indywidualnej sygnatura Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...) zajął takie samo korzystne stanowisko tj. dla uprawnienia "ulgi na start" cyt. "bez znaczenia pozostaje fakt, że po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, wnioskodawczym została Spólnikiem spółki".

Mając na uwadze powyższe oraz zasadę pewności prawa wyrażoną w art. 14 ustawy - Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którą organ bez uzasadnionej przyczyny nie odstępuje od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym, uzasadnione wydaje się wydanie przez organ decyzji o uznaniu a prawidłowe stanowiska Przedsiębiorcy wyrażonego w niniejszym wniosku.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład zważył, co następuje:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja treści art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Jednocześnie, w myśl art. 18 Prawo przedsiębiorców - "Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej". Zatem, osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej po raz pierwszy, jeżeli nie wykonuje tej działalności na rzecz byłego pracodawcy nie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że nie podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy stosowania tzw. ulgi na start.

Ponadto, zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolnicza działalność nie uważa się osoby, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Dla powyższego uprawnienia bez znaczenia pozostaje fakt, że w trakcie stosowania "ulgi na start" Przedsiębiorca został wspólnikiem spółki cywilnej.

Zatem, do osoby korzystającej z "ulgi na start", wykonującej równocześnie inny rodzaj pozarolniczej działalności m.in. będącej wspólnikiem spółki cywilnej, nie będzie miał zastosowania art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym osoba prowadząca kilka rodzajów działalności jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności.

W konsekwencji, w sytuacji opisanej w złożonym wniosku, gdy Przedsiębiorca uprzednio zaprzestał wykonywanie działalności gospodarczej z dniem 31.08.2012 r. czyli w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej pozarolniczej działalności oraz nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, nawet w sytuacji wstąpienia do spółki cywilnej.

Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy (...) w sprawie ustalenia prawa do stosowania "ulgi na start" z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. S ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl