WPI/200000/43/421/2014 - Podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/421/2014 Podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu II marca 2014 r. przez przedsiębiorcę (...)

1.

uznaje za nieprawidłowe w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, oraz

2.

odmawia wydania interpretacji w zakresie obowiązków innego przedsiębiorcy firmy (...) z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie (kontrakt menedżerski).

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia tytułu do ubezpieczeń społecznych dla wnioskodawcy.

Wnioskodawca przedstawił opis stanu faktycznego.

Wnioskodawca wskazał, ze od okresu wcześniejszego do 28 lutego 2014 r. był zatrudniony na podstawie urnowy o pracę z podstawą do ubezpieczenia wyższą niż minimalne wynagrodzenie. Od 14 lutego 2014 r. rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie: PKD 74.90.Z, 43.21.Z, 43.22-Z.43.29.Z, 43.33. 43.34. Z, 43.39,. 70.22.Z. W ramach tej działalności pierwszy przychód wnioskodawca osiągnął w miesiącu lutym 2014 i. z tytułu Świadczonych usług modernizacji instalacji elektrycznej. W dniu 1 marca 2014 r. wnioskodawca podpisał umowę o administracyjne i organizacyjne kierowanie firmy (...) zgodnie z która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi zarządzania Mima na rzecz podmiotu zagranicznego. Należność z tytułu świadczonych usług zarządzania wypłacana dla wnioskodawcy miesięcznie jest wyższa niż najniższa podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, usługa zarządzania świadczona jest przez wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polski. Wnioskodawca nadmienia, iż nadal w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiąga przychody z tytułu świadczonych usług budowlanych. Wnioskodawca do dnia 28 lutego 2014 r. obowiązkowo podlegał pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu osiąganych przychodów ze stosunku pracy. Dodatkowo wnioskodawca od 14 lutego 2014 r. obowiązkowo podlega! pod ubezpieczenie zdrowotne z tytułu podjęcia działalności gospodarczej. Od 1 marca 2014 r. z uwagi na zakończenie świadczenia procy w ramach stosunku pracy wnioskodawca obowiązkowo podlega obowiązkowo pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nadmienił, że zgodnie z zawarta umową o zarządzanie z podmiotem zagranicznym z tytułu świadczonych przez wnioskodawcę usług zarządzania świadczeniobiorca nie będzie zgłaszał wnioskodawcy do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych. W opinii wnioskodawcy, jeśli z tytułu świadczonych usług o zarządzanie wnioskodawca musiałby obowiązkowo podlegać pod ubezpieczenie społeczne, bądź zdrowotne, to wówczas wnioskodawca musiałby przejąć obowiązki płatnika składek.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy od 1 marca 2014 r. opłacając składki na ubezpieczenie społeczne jako jednoosobowy podmiot prowadzący działalność gospodarczą od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy na dany rok kalendarzowy oraz opłacając składkę na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS wywiąże się należycie z obowiązków wobec ZUS oraz czy podmiot, z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłacanych należności z tytułu świadczonych na jego rzecz przez wnioskodawcę usług.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy, uzyskując przychody zarówno z tytułu zarządzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz z tytułu świadczonych równocześnie usług budowlanych, również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i opłacając składki na ubezpieczenie społeczne jako jednoosobowy podmiot prowadzący działalność gospodarczą od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy na dany rok kalendarzowy oraz opłacając składkę na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w czwartym kwartale roku poprzedniego, wyłącznie z wypłatami z zysku ogłaszanego przez Prezesa GUS wnioskodawca wywiąże się należycie z obowiązków wobec ZUS oraz podmiot, z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie, zdaniem wnioskodawcy nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłacanych należności z tytułu świadczonych na jego rzecz przez wnioskodawcę usług.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do, ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 4 i 5 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami i nimi współpracującymi. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż umowa o zarządzanie jest w istocie umowa nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia

Sytuacje zbiegu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej z wykonywaniem umowy o świadczenie usług zarządzania (kontrakt menedżerski) reguluje art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie i którym osoba świadcząca pracę na podstawie umowy zlecenia oraz prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tych umów podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi również z tytułu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4.

W sytuacji opisanej we wniosku, wnioskodawca od dnia 14 lutego 2014 r. rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej a z dniem 1 marca 2014 r. zawarł z firmą (...) umowę o świadczenie usług zarządzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca poinformował, ze należność z tytułu świadczonych usług zarządzania wypłacana mu miesięcznie jest wyższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osiąga także przychody z tytułu świadczonych usług budowlanych.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego we wniosku, gdy w ramach posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dana osoba osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i równocześnie osiąga przychody z tytułu kontraktu menedżerskiego. następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji Wnioskodawca może dokonać wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń - z tytułu działalności gospodarczej lub kontraktu menedżerskiego, jeśli podstawa wymiaru składek aa ubezpieczenia emerytalne i rentowe r. tytułu umowy kontraktu menedżerskiego jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Jeżeli z tytułu umowy kontraktu menedżerskiego podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej.

Ponadto Zakład wskazuje, iż stosownie do art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż jednak 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektor/e przedsiębiorstw-w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Dodatkowo Zakład wskazuje, na art. 82 ust. 1 cytowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którym w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

W związku z powyższym Zakład uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe w sprawie dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej przy jednoczesnym świadczeniu pracy na podstawie kontraktu menedżerskiego, bowiem w sytuacji przedstawionej we wniosku pozarolniczą działalność gospodarcza może być tytułem do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Z uwagi na drugi tytuł do ubezpieczeń społecznych. Z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, stosownie do art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, istnieje obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednocześnie Zakład wyjaśnia, że zgodnie z brzmieniem art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej brak jest podstaw prawnych do wydania pisemnej interpretacji w zakresie obowiązków innego podmiotu, z którym wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług zarządzania. Zakład wydaje pisemne interpretacje wyłącznie w zakresie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w indywidualnych sprawach przedsiębiorców. Dlatego też Oddział odmówił wydania pisemnej interpretacji w zakresie obowiązku odprowadzania składek od umowy o świadczenie usług zarządzania przez podmiot. z którym zawarto ww. umowę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl