WPI/200000/43/420/2020

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 czerwca 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/420/2020

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wnioskiem złożonym 22 maja 2020 r., uzupełnionym 19 czerwca 2020r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje stanowisko za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji, gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności oraz przychody z tej działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 22 maja 2020r., (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca jest rencistą z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Jego renta nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rozlicza podatek na zasadach ogólnych. Od lutego 2020 nie zatrudnia pracownika, jego miesięczny przychód wynosi zł. Ma dofinansowanie z PFRON na składkę emerytalną i rentową. W związku z tak małym przychodem, Przedsiębiorca zadaje pytanie, czy może uzyskać z ZUS zgodę na nieopłacanie składki zdrowotnej Przedsiębiorca wskazał, że w przepisach mowa jest o karcie podatkowej, a on ze względu na specyfikę usług nie może w ten sposób rozliczać się. Po opłaceniu składki zdrowotnej i ubezpieczenia wypadkowego właściwie nie ma żadnych dochodów z tej działalności. Stanowisko w sprawie:

Ulga w składce na ubezpieczenie zdrowotne ze względu na niski przychód i niską rentę.

W dniu 2 czerwca 2020r. Zakład wezwał Przedsiębiorcę na podstawie art. 34 ust. 7 w związku z art. 34 ust. 6 ustawy - Prawo przedsiębiorców do opłacenia wniosku o interpretację. W dniu 19.06.2020r. Przedsiębiorca uzupełnił złożony wniosek o wymaganą ustawowo opłatę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład w trybie art. 34 ustawy z 6 marca 1998 r. Prawo przedsiębiorców wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, że jednoznaczny sposób ujęcia ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie indywidualnej interpretacji, uniemożliwia Zakładowi wydanie interpretacji w zakresie spraw dotyczących objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże na podstawie art. 109a ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.), sprawy dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązek opłacania i podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne reguluje powołana powyżej ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c powyższej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub ubezpieczeniu społecznym rolników. Stosownie do art. 84 ust. 1 powołanej ustawy składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, z zastrzeżeniem art. 84a - 86. Składka na ubezpieczenie zdrowotne, jak stanowi art. 79 ww. ustawy, jest miesięczna i niepodzielna wynosi 9% podstawy wymiaru składki z zastrzeżeniem art. 82 i 242 ustawy.

Powołana ustawa w pewnych przypadkach zwalnia osoby prowadzące pozarolnicza działalność gospodarczą z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Zgodnie z art. 82 ust. 9 składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c, lub tytułu, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1a, w przypadku gdy osoba ta:

1)

uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

2)

opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Powyższy przepis wskazuje, że w sytuacji, gdy osoba prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności oraz spełnia jeden z warunków powołanych w cytowanym przepisie

a)

przychody z tytułu działalności nie przekraczają miesięcznie wysokości kwoty 50% najniższej emerytury lub też

b)

osoba opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

taka osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie opłaca składki na to ubezpieczenie.

Ze złożonego 22 maja 2020r. wniosku o interpretację wynika, że Przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą jest rencistą z orzeczonym stopniem znacznej niepełnosprawności, jego renta nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przedsiębiorca rozlicza podatek na zasadach ogólnych. Przychód z działalności gospodarczej wynosi zł. Przedsiębiorca chciałby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego wątpliwość budzi fakt, czy może skorzystać z tego zwolnienia w sytuacji, gdy nie opłaca podatku w formie karty podatkowej. W ocenie Przedsiębiorcy ma prawo do ww. ulgi ze względu na niski przychód i niską rentę.

Zakład wskazuje, iż w myśl art. 82 ust. 9 pkt 1 Przedsiębiorca, który został zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskuje przychody z tytułu wykonywania pozarolniczej działalności w kwocie miesięcznej nieprzekraczającej 50% najniższej emerytury ma prawo do nieopłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca może skorzystać z tego zwolnienia w opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie w tych miesiącach, w których spełnia wskazane warunki.

Wobec powyższego biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz stan prawny Przedsiębiorca ma prawo do zastosowania zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie powołanego art. 82 ust. 9 pkt 1 ustawy zdrowotnej. Bez znaczenia pozostaje fakt, iz Przedsiębiorca nie rozlicza się na podstawie karty podatkowej, a opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych, bowiem warunki zastosowania ulgi z pkt 1 i 2 art. 82 należy traktować rozłącznie. W sytuacji przedsiębiorcy, który posiada znaczny stopień niepełnosprawności oraz jak wynika z treści wniosku przychody z działalności wykonywanej przez niego nie przekraczają progu 50% kwoty najniższej emerytury wówczas będzie mieć prawo do nieopłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne bez konieczności wypełnienia warunku z pkt 2 art. 82 ust. 9 ustawy zdrowotnej, tj. opłacania podatku w formie karty podatkowej.

Mając powyższe na uwadze, Zakład uznał stanowisko przedstawione przez Przedsiębiorcę we wniosku złożonym 22 maja 2020r. za prawidłowe w sprawie prawa do zwolnienia z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji, gdy Przedsiębiorca ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl