WPI/200000/43/417/2020

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/417/2020

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 20 maja 2020 r. przez Przedsiębiorcę (...) prowadzącą pozarolnicza działalność gospodarczą pod firmą: (...) w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia tej działalności.

Wnioskiem z 20 maja 2020 r., (zwana dalej "Przedsiębiorcą"), wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwany dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca wskazał, że celem dochowania należytej staranności oraz wyeliminowania ryzyka ewentualnych negatywnych konsekwencji finansowych, zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie indywidualnej interpretacji w zakresie problematyki szczegółowo sformułowanej w dalszej części niniejszego wniosku.

Dalej Przedsiębiorca poinformował, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do CEIDG w zakresie usług fryzjerskich. Obecnie zatrudnia dwie osoby na podstawie umowy o pracę. Według stanu na dzień 05.2020 r. opłaca za siebie wyłącznie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Decyzją ostateczną ZUS z dnia II.2019 r. znak sprawy: Przedsiębiorcy zostało przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego od (...) 9.2019 r. do (...) 02.2020 r. i zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego od 6.02,2020 r. do 16 września 2020 r. Przedsiębiorca nie posiada prawa do emerytury lub renty, nie legitymuje się stopniem niepełnosprawności, a obecnie jedynym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych jest pobierany z ZUS zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego. Przedsiębiorca nie dokonywał zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obecnie planuje połączenie obowiązków rodzicielskich z wykonywaniem zawodowo usług fryzjerskich w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy wykonując aktywnie pozarolniczą działalność gospodarczą przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS w okresie urlopu rodzicielskiego będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (FUS) z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej ?.

Przez aktywne wykonywanie działalności gospodarczej o której mowa w przedstawionym pytaniu rozumie się w szczególności osobiste świadczenie przez Przedsiębiorcę usług fryzjerskich w prowadzonym zakładzie fryzjerskim.

Mając na uwadze dynamiczne zmiany gospodarcze wynikające z istniejącego nadal na terytorium Polski stanu epidemii COVID-19 i związaną z tym konieczność podejmowania decyzji gospodarczych rzutujących na sytuację ekonomiczną Przedsiębiorcy - prosi o pilną odpowiedź i potraktowanie sprawy priorytetowo.

Przedsiębiorca przedstawił stanowisko w sprawie;

W ocenie Przedsiębiorcy w świetle obowiązującego stanu prawnego wykonując aktywnie pozarolniczą działalność gospodarczą przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku macierzyńskiego z ZUS w okresie urlopu rodzicielskiego nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (FUS) z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto, Przedsiębiorca jedynie na marginesie dodał, że w jego ocenie w okresie aktywności zawodowej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w czasie urlopu rodzicielskiego będzie podlegał wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład zważył, co następuje:

Zagadnienia dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym i obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 powołanej ustawy osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi obowiązkowo podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Jednocześnie, treść art. 13 pkt 4 tejże ustawy wskazuje, że osoby prowadzące pozarolnicza działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Natomiast, zgodnie z art. 184 ustawy z 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jednocześnie zgodnie z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące działalność pozarolniczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Zgodnie z treścią złożonego wniosku Przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG w zakresie fryzjerstwa. Przy prowadzonej działalności zatrudnia dwie osoby na podstawie umowę o pracę. Zgodnie z decyzją Zakładu w okresie do 16 września 2020 r. Przedsiębiorca ma przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego. Obecnie jego jedynym tytułem do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego jednocześnie. Przedsiębiorca nie złożył wniosku o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z której opłaca za siebie wyłącznie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca, pobierając zasiłek macierzyński, planuje równocześnie osobiście wykonywać usługi fryzjerskie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyżej wskazanych przepisów, co do zasady, osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i pobierająca jednocześnie zasiłek macierzyński z tytułu tej działalności nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu jej prowadzenia, a w rezultacie nie powstaje dla niej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności. Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązana opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności, niezależnie od posiadania równocześnie innego tytułu (tu: osoby pobierającej zasiłek macierzyński) do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w świetle obowiązujących przepisów prawa, Zakład uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia tej działalności.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, dc czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Dokument podpisany podpisem kwalifikowanym.

Opublikowano: www.zus.gov.pl