WPI/200000/43/39/2019 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania w sytuacji zawarcia z nim dodatkowej umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lutego 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/39/2019 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania w sytuacji zawarcia z nim dodatkowej umowy o dzieło.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z pózn zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 20 grudnia 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...)

* uznaje za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania w sytuacji zawarcia z nim dodatkowej umowy o dzieło,

* odmawia wydania Interpretacji indywidualnej w zakresie zagadnień związanych z przebywaniem wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będącego równocześnie prezesem spółki z oo. na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę zawartej z innym podmiotem.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów. Wniosek został uzupełniony w Zakresie formalnym w dniach 23.01.2019 r. i 2801 2019 r., natomiast w zakresie merytorycznym w dniu 29.01.2019 r.

Wnioskodawca wskazał, iż Prezes Zarządu pełni swoją funkcję (...) z powołania. Nie łączy go obecnie żaden inny stosunek ze Spółką. Spółka posiada dwóch wspólników (...). Równocześnie (...) jest od kilku lat zatrudniony w innej firmie w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Obecnie nie świadczy tam pracy, ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym (i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym), faktyczny zakres obowiązków w Spółce (świeżo założonej) jest na tyle mały, ze nie ogranicza sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem W tej sytuacji Spółka powzięta wątpliwość:

1.

Czy fakt pełnienia funkcji członka zarządu wieloosobowe) Spółki (...) lub bycie wspólnikiem wieloosobowej spółki z czasie przebywania na urlopie wychowawczym w innym zakładzie pracy nie powoduje konieczności zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego przez Spółkę (z innego tytułu niż z urlopu wychowawczego w dotychczasowym zakładzie pracy)?

2.

Czy ewentualne nieoskładkowane wynagrodzenie otrzymane w przyszłości (tzn. niepodlegające w normalnych okolicznościach składkom ZUS - przy umowie o dzieło lub z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie powołania) nie rodzi konieczności poniesienia przez Spółkę kosztu składek na ubezpieczenia społeczne lub też poinformowania dotychczasowego zakładu pracy o fakcie otrzymania wynagrodzenia na potrzeby poprawnego wypełnienia miesięcznej deklaracji ZUS RCA dla pracownika przebywającego na urlopie-wychowawczym)?

Należy zaznaczyć, że Spółka nie posiada żadnych powiązań z dotychczasowym zakładem pracy Prezesa (dzieło byłoby wykonywane na rzecz Spółki, a nie dotychczasowego pracodawcy).

Zdaniem Spółki, pełnienie funkcji członka Zarządu wieloosobowej Spółki (...) z aktu powołania ani bycie wspólnikiem wieloosobowej Spółki (...) nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych (w szczególności nie stanowi pozarolniczej działalności.). Przesadza o tym art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 8 ust. 6 tego samego aktu. Podobne wynagrodzenie z tytułu powołania na członka Zarządu wieloosobowej spółki z o.o. bądź umowy o dzieło nic-podlega ubezpieczeniom społecznym, o ile dzieło nie jest wykonywane na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Tak tez jest w tym przypadku (me jest spełniona definicja pracownika z art. 8 ust. 2a wspomnianej ustawy). Jak zostało przedstawione powyżej, opisany stan faktyczny (1) oraz zdarzenie przyszłe (2) nie stanowią osobnego tytułu do ubezpieczeń społecznych także nie dochodzi do kolizji z urlopem wychowawczym u dotychczasowego pracodawcy. Stąd tez nie ma zbiegu tytułów ubezpieczeń. Jak również Prezesa Zarządu nie ma potrzeby ani podstaw poinformować swojego dotychczasowego pracodawcy o podlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (art. 36 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ponadto, Spółka pragnie zauważyć że na dzień dzisiejszy zakres obowiązków Prezesa nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem Także na podstawie ort 182 (2) Kodeksu procy, pracownik (Prezes w dotychczasowym zakładzie pracy) w czasie urlopu wychowawczego miał prawo podjąć mną działalność.

W uzupełnieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca w piśmie z dnia 28 01 7019 r. (wpływ do Oddziału w dniu 29.01.2019 r.) poinformował, iż Spółka planując swój rozwój, rozważa podpisanie w przyszłości umowy o dzieło z Prezesem Zarządu Obecnie (od stycznia 2019 r. Prezes pracuje na umowę o prace u innego pracodawcy (t.j. w firmie (...) Jednakże planuje on ponownie skorzystać z urlopu wychowawczego. Spółka chciałaby poznać skutki prawno-podatkowe zawarcia umowy o dzieło z prezesem Zarządu w sytuacji, kiedy będzie on przebywał na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorą; daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w Jego Indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje Indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności me przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zauważyć należy, ze we wniosku z dnia 18 grudnia 2018 r. Wnioskodawca przedstawił zagadnienia dotyczące: obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki (...) z pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania, obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki (...) potencjalnych obowiązków związanych z umową o dzieło oraz kwestie dotyczące urlopu wychowawczego. Wobec powyższego w niniejszej decyzji Organ odniósł się wyłącznie do sytuacji, gdy z prezesem Spółki przebywającym na urlopie wychowawczym zostanie zawarta umowa o dzieło oraz ustosunkował się do zagadnień związanych z urlopem wychowawczym. Natomiast, w kwestii dotyczącej braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania oraz braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Zakład dokonał rozstrzygnięcia w odrębnej decyzji Interpretacyjnej z dnia 14 stycznia 2019 r.

Jednoznaczny sposób ujęcia przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej przesądza, że me każda sprawa leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji, a także me każdy przepis może podlegać interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców Powyższe oznacza, iż wiążące Interpretacje w formie decyzji mogą zostać wydane tylko w odniesieniu do spraw wskazanych powyżej w treści art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W przypadku, gdy wniosek o wydanie Interpretacji zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez Przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zakład obowiązany jest odmówić wydania takiej interpretacji. Z treści przedstawionego złożonego wniosku wynika, iż Spółka występuje także z wątpliwościami dotyczącymi ogólnej sytuacji ubezpieczeniowej prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych tj. umowę o pracę zawartą z innym podmiotem, natomiast obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Wnioskodawca przedstawił szereg zagadnień związanych z podejmowaniem w trakcie urlopu wychowawczego przez ww. osobę (także w przyszłości) innych aktywności poprzez zawarcie umowy o dzieło czy tez wobec przyznania wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu Spółki w (...). W konsekwencji, (akt podjęcia nowej aktywności w trakcie urlopu wychowawczego poprzez prowadzenie spraw Spółki w stopniu nieograniczającym bezpośrednią opiekę nad dzieckiem, a takie ustalenie obowiązku informowania pracodawcy o posiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń i przedkładanie oświadczeń i dokumentów nie może stanowić przedmiotu interpretacji indywidualnej, o której mowa w art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie odmawia wydania interpretacji indywidualnej w części dotyczące) zagadnień związanych z przebywaniem przez prezesa na urlopie wychowawczym opisanych w złożonym w dniu 20 grudnia 2018 r. wniosku, uzupełnionym w dniu 29.01.2019 r. przez Przedsiębiorcę

Ponadto, z przedstawionego w uzupełnieniu do złożonego wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że spółka zamierza w przyszłości nawiązać z prezesem zarządu poza stosunkiem korporacyjnym umowę o dzieło w sytuacji równoczesnego przebywania przez niego na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę zawartej z innym podmiotem

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej Katalog osob podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym określono w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Natomiast, uregulowania dotyczące umowy o dzieło zostały zawarte w ustawie z dnia 2.3 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tą. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 z poźn zm.), w myśl której przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. nie wymienia umowy o dzieło jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Jednakże w sytuacji, gdy umowa o dzieło zostanie zawarta z własnym pracodawcą lub będzie wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, powstanie obowiązek ubezpieczeń społecznych W takim przypadku umowa o dzieło jest w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowana jak umowa o pracę, bowiem w myśl art. 8 ust. 2a wyżej cytowanej ustawy, za pracownika uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Reasumując, samoistna umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń, bowiem nie została wymieniona w katalogu tytułów do ubezpieczeń społecznych zawartych w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Taka osoba nie podlega również ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu, stosownie do art. 11 i 12 powołanej ustawy z dnia 13 października 1998 r. Zatem, jeżeli osoba wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

W sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę w złożonym w dniu 20 grudnia 2018 r. wniosku oraz w piśmie z dnia 28 stycznia 2019 r. stanowiącym jego uzupełnienie, wynika, iż prezes zarządu spółki (...) będzie przebywał na urlopie wychowawczym u innego pracodawcy. W myśl art. 6 ust. 1 pkt 19 oraz art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym albo odpowiednio ubezpieczeniu emerytalnemu. Jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych, natomiast, składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ww. osoby, zgodnie z art. 16 ust, 8 powołanej ustawy, finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu.

W konsekwencji, bezpośrednim skutkiem braku tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych dla prezesa zarządu spółki (...) będzie również brak obowiązku opłacania przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa zarządu spółki (...) pomimo podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę zawartej z innym podmiotem.

Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przez Przedsiębiorcę (...) w części dotyczącej braku obowiązku opłacania przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o dzieło zawartej z prezesem zarządu przebywającym na urlopie wychowawczym.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust, 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie Jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl