WPI/200000/43/328/2017 - Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania do świadczeń opieki medycznej (tzw. pakiet medyczny), które mają zostać zakupione dla pracowników wnioskodawcy i wprowadzone na podstawie uchwały zarządu spółki zatwierdzającej regulamin świadczenia usługi pakietów medycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/328/2017 Możliwość nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania do świadczeń opieki medycznej (tzw. pakiet medyczny), które mają zostać zakupione dla pracowników wnioskodawcy i wprowadzone na podstawie uchwały zarządu spółki zatwierdzającej regulamin świadczenia usługi pakietów medycznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedsiębiorcy (...) zawarte we wniosku złożonym w dniu 8 marca 2017 r. uznaje za nieprawidłowe w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania do świadczeń opieki medycznej (tzw. pakiet medyczny), które mają zostać zakupione dla pracowników wnioskodawcy i wprowadzone na podstawie uchwały zarządu spółki zatwierdzającej Regulamin świadczenia usługi pakietów medycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2017 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał:

Wnioskodawca ma zamiar podpisać umowę na grupowe ubezpieczenia zdrowotne tzw. pakiet medyczny z firmą ubezpieczeniową. Ubezpieczenie skierowane będzie do wszystkich pracowników Spółki i członków rodzin, a także do członków Zarządu. Pracownicy, którzy przystąpią do ubezpieczenia, będą mogli korzystać z usług medycznych objętych ubezpieczeniem. Składka miesięczna ma być finansowana zarówno prze zakład pracy, jak i pracownika. Pracownik będzie płacił składkę:

Dla wariantu podstawowego w wysokości (...) zł, natomiast Pracodawca pozostałą kwotę składki, czyli (...) zł co stanowi uchwalenie odrębnych wewnątrzzakładowych przepisów o wynagradzaniu, co w oparciu o treść wspomnianego § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia oznacza, iż wysokość składki pokrywanej przez Pracodawcę nie będzie stanowić dla pracowników i dla samego pracodawcy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca wskazał, że tym samym, pomimo iż zasady korzystania i współfinansowania składek z tytułu przystąpienia przez pracowników do tzw. pakietu medycznego, nie będą elementem obowiązującego u Pracodawcy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, staną się one elementem wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu, gdyż na ich podstawie pracownicy nabędą szczególne prawa i obowiązki w zakresie dodatkowych świadczeń pracowniczych. W ocenie Wnioskodawcy przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie obligują pracodawców do tego, aby wszystkie dodatkowe świadczenia związane ze stosunkiem pracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy dane świadczenia mogą okazać się czasowymi, zależnymi od sytuacji finansowej Pracodawcy. Wprowadzenie świadczeń dodatkowych w oparciu o uchwałę Zarządu spółki uznać należy za ustanowienie przepisów o wynagrodzeniu w tym konkretnym zakładzie pracy.

Wnioskodawca w petitum wniosku prosi o potwierdzenie powyżej przedstawionej przez niego interpretacji zasad zwolnienia z naliczania składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie indywidualnej interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stosownie do treści art. 18 ust. 1 i ust. 2, art. 20 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 2236 późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2032) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Ponadto zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1793) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

Zakład wskazuje, iż z brzmienia art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika ograniczenie w tematyce, w której jest zobowiązany wypowiedzieć się za składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości dofinansowania do świadczeń medycznych przysługujących pracownikom na podstawie Regulaminu świadczenia usługi pakietów medycznych, który wnioskodawca zamierza wprowadzić na mocy uchwały zarządu.

Biorąc powyższe pod uwagę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 8 marca 2017 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wartości świadczeń opieki medycznej (tzw. pakietu medycznego) w części finansowanej przez pracodawcę na podstawie Regulaminu świadczenia usługi pakietów medycznych, który ma być wprowadzony u wnioskodawcy na mocy uchwały zarządu.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl