WPI/200000/43/32/2023 - Sposób ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2023 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/32/2023 Sposób ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 162 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: Zakład) stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 10 stycznia 2023 r. przez (...) (dalej: Przedsiębiorca) uznaje za nieprawidłowe

w sprawie sposobu ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 10 stycznia 2023 r. Przedsiębiorca wystąpił do Zakładu o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Opis zdarzenia przyszłego (Przedsiębiorcy):

Przedsiębiorca wskazał, że jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - skala podatkowa (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Pytanie Przedsiębiorcy dotyczy ustalenia podstawy do naliczenia składki zdrowotnej w związku z remanentem rocznym - zaś jego założenie jest następujące:

- remanent początkowy na dzień 01.01.2022 wyniósł = (...) złotych

- remanent końcowy na dzień 31.12.2022 wyniósł = (...) złotych.

Podsumowując w przypadku Przedsiębiorcy różnica remanentowa jest dodatnia (+ (...) zł).

Przedsiębiorca zwrócił się z pytaniem:

Czy naliczając podstawę do obliczenia składki zdrowotnej za rok 2022 jest zobowiązany do uwzględnienia w składce zdrowotnej powstałej dodatniej różnicy remanentowej?

Czy gdyby różnica remanentowa była ujemna to również należy ją uwzględnić przy obliczaniu podstawy do składki zdrowotnej?

Stanowisko Przedsiębiorcy:

Przedsiębiorca uważa, w podstawie do naliczenia składki zdrowotnej za rok 2022 należy przyjąć tylko ujemną różnicę remanentową. Analiza zdarzenia przyszłego w świetle stanu prawnego:

Zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i opłacania składek na ww. ubezpieczenie reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j, Dz. U. z 2022 r. poz. 2561 z późn. zm.). Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 79 ust. 1 ww. ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru składki, z zastrzeżeniem art. 79a, art. 80, art. 82 i art. 242.

Natomiast, w myśl art. 81 ust. 2 cytowanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność, o których mowa w art. 8 ust, 6 pkt 1, 3, 4 i 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2O18 r. Prawo przedsiębiorców, zobowiązane są do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Takiemu rozliczeniu podlegać będzie okres od 1 lutego 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. (jako okres składkowy). Dotyczy to osób opłacających podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 27, art. 30c lub 30ca ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j, Dz. U. z 2O22 r. poz. 2647 z późn. zm.), którzy ustalą roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w oparciu o dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy, który stanowi różnica między osiągniętymi przychodami, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż te wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 63a, 63b, 152-154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a poniesionymi kosztami uzyskania tych przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwzględnieniem art. 24 ust, I-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszony o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem, roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (w konsekwencji składające się na nią zasadniczo rozliczenia miesięczne) jest ustalana w zależności od formy opodatkowania przedsiębiorcy, zaś obowiązek dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych: według skali podatkowej, w formie podatku liniowego albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, Jednocześnie, ustawą z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn.: Dz. U. z 2O22 r. poz. 807), zostały wprowadzone zapisy, zgodnie z którymi przy ustalaniu w 2O22 r. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie powiększa się dochodu, o którym mowa w art. 81 ust. 2 i ust, 2c pkt 1 i 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w brzmieniu obowiązującym od 13 kwietnia 2022 r., tj. o różnicę określoną w art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. o różnicę remanentową, gdy remanent końcowy jest wyzszy od remanentu początkowego. W konsekwencji, w odniesieniu do roku 2022 Przedsiębiorca nie zwiększa dochodu dla celów obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli remanent końcowy będzie wyższy od remanentu początkowego. Jednakże, powstałą różnicę należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne na rok 2023 r.

Stanowisko Zakładu

Uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 10 stycznia 2023 r. opis zdarzenia przyszłego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za nieprawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie sposobu ustalenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąze Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 201Sr, Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest więżąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 201Sr. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl