WPI/200000/43/31/2014 - Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/31/2014 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 stycznia 2014 r., przez (...) w sprawie nieuwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne kwoty składek w części finansowanej przez zleceniobiorcę, uregulowanych przez spółkę z własnych środków.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż zakład (...) naliczył i odprowadził składkę zdrowotną za osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia zgodnie z oświadczeniem zleceniobiorcy, że jest zatrudniony u innego pracodawcy i osiąga dochody powyżej wynagrodzenia minimalnego.

Wnioskodawca informuje, że po kontroli ZUS za lata 2009-2011 okazało się, że oświadczenie zleceniobiorcy było błędne i należało potrącić i odprowadzić składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy. W kwietniu 2013 r. Wnioskodawca dokonał korekty deklaracji ZUS za lata 2009-2011 oraz dopłacił należne składki ZUS. FP i FGŚP obciążające zakład (...) i zleceniobiorcę łącznie z odsetkami. W związku z tym, że zleceniobiorca już nic pracuje pracodawca sfinansował składki za niego.

Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: Czy umorzona kwota zapłaconych przez pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne obciążających zleceniobiorcę, będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) i zdrowotne ?

Wnioskodawca zawarł własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem spółki, kwota zaległych składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracownika, które zostały uregulowane przez płatnika z jego własnych środków, nie stanowią dla tych osób podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne.

Ponadto piśmie z dnia 8 stycznia 2014 r. (doręczonym w dniu 14 stycznia 2014 r.) - dołączonym do przedmiotowego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, Wnioskodawca informuje, iż umorzona kwota zapłaconych przez pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenie społeczne obciążających zleceniobiorcę stanowiła dla zleceniobiorcy przychód z tytułu wykonywanej pracy świadczonej na podstawie umowy zlecenia w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18 ust. 1 i ust. 3 w związku z art. 4 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) uzyskiwany z tytułu wykonywanej umowy, jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Ponadto stosownie do art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne zleceniobiorców stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób.

W świetle przytoczonych przepisów, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy stanowią przychody w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwane z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia. W przypadku uzyskiwania przez zleceniobiorcę przychodu z tytułu wykonywania umowy zlecenia, przychód ten stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Z pisma załączonego do wniosku z dnia 8 stycznia 2014 r., a stanowiącego jego integralną część, wynika, iż kwota zapłaconych przez pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenie społeczne obciążających zleceniobiorcę stanowiła dla zleceniobiorcy przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wykonywanej pracy na podstawie umowy zlecenia.

W konsekwencji, należy uznać, że składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za lata 2009-2011 w części finansowanej przez zleceniobiorcę uregulowane przez płatnika z własnych środków stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Jednocześnie Oddział wskazuje, iż z brzmienia art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika ograniczenie w tematyce, w której jest zobowiązany wypowiedzieć się za pośrednictwem pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. W rezultacie brak jest podstaw prawnych umożliwiających potwierdzenie przez Zakład w pisemnej interpretacji przepisów na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonanej kwalifikacji przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uwzględniając powyższe, Zakład dokonał interpretacji przepisów ubezpieczeniowych opierając się jedynie na treści przedstawionego opisu stanu faktycznego. Oznacza to, iż wydając przedmiotową decyzję interpretacyjną, Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez Wnioskodawcę oświadczenie, zgodnie z którym kwota zapłaconych przez pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenie społeczne obciążających zleceniobiorcę stanowiła dla zleceniobiorcy przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wykonywanej pracy na podstawie umowy zlecenia.

W przedstawionym stanie faktycznym, uwzględniając wskazane przepisy prawne, Oddział uznał stanowisko przedsiębiorcy za nieprawidłowe

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl