WPI/200000/43/305/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 kwietnia 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/305/2018

Na podstawie art. 10 ust. 1 I ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 21 marca 2018 r. przez Przedsiębiorcą (...) w sprawie ustalenia obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemne) interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 marca 2018 r. (wpływ do Oddziału w dniu 6 kwietnia 2018 r).

Wnioskodawczyni poinformowała, ii w marcu 2016 r. została wpisana przez (...) do Ewidencji Szkół i Placówek Oświatowych, jako druga osoba prowadząca przedszkole (...) wcześniej jedynym prowadzącym był (...)

Od tego momentu Wnioskodawczym odprowadza za siebie składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wnioskodawczyni informuje, iż w dniu 12.02.2018 r. założyła działalność gospodarcza podlegającą wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej PKD 85.59 - "Pozostałe formy Edukacji nigdzie nie sklasyfikowane".

Zdaniem Wnioskodawczym, w związku z jednym wpisem do Ewidencji powinna nadal opłacać jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

W uzupełnieniu do wniosku, Wnioskodawczyni poinformowała pismem z dnia 29.03.2018 r. (wpływ do Oddziału w dniu 6 kwietnia 2018 r), ze nie ma wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jest wpisane do Ewidencji Szkół i Placówek Publicznych numer Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publiczne) lub państwowej Jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w Jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje Interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład wskazuje, iż wydając decyzję interpretacyjną dokonuje wyłącznie interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne, nigdy zaś w ramach tego postępowania nie rozstrzyga konkretnej sprawy administracyjnej, w szczególności sprawy spornej ani też nie ustanawia praw i obowiązków. Organ w tym trybie dokonuje jedynie analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa w zakresie wskazanym w treści art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, w tym również nie bada zakresu prowadzonej działalności I treści zawieranych w Jej ramach umów, opierając się na treści przedstawionego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe przekazane przez Wnioskodawcę informacje, zwracając jednocześnie uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do przedstawionego stanu faktycznego W konsekwencji, ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego, w sytuacji gdy terenowe Jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) dokonają ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez Wnioskodawcę, obciąża jedynie Przedsiębiorcę.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938 z późn. zm.)

Stosownie do art. 82 ust. 1 i ust. 2 powyższej ustawy składki na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacić od wszystkich przychodów uzyskiwanych z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, jednocześnie jednak, zgodnie z art. 82 ust. 3 tej ustawy, jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5 ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajami działalności są działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczony odpowiedzialnością, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki Jawnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej, wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta, wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz inna niż powyżej określona pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Z treści złożonego w dniu 21 marca 2018 r. wniosku, wynika iż Wnioskodawczyni jest osoby prowadząca pozarolnicza działalność gospodarczy na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także podmiotom należącym do systemu oświaty, o którym stanowi ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem ww. ustawy pod pojęciem szkoły należy rozumieć także przedszkola. Szkoła i placówka może być publiczna i niepubliczna oraz może być zakładana i prowadzona zarówno przez jednostkę samorządu terytorialnego, osobę prawny i osobę fizyczną, zgodnie z art. 12 powołanej ustawy, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne - przedszkola, szkoły, placówki i inne jednostki organizacyjne oraz ich zespoły wpisuje się do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.

Pojęcie działalności gospodarczej regulowane jest przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w myśl której działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany I ciągły Jednakże, prowadzenie szkoły lub placówki, zespołu oraz innej formy wychowania przedszkolnego nie jest działalnością gospodarczą

Powyższe oznacza, iż osoby fizyczne prowadzące działalność w formie szkoły, placówki lub zespołu szkół lub placówki niepublicznej nie podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obowiązek taki powstaje jedynie w sytuacji, gdy działalność oświatowa nie obejmuje prowadzenia szkoły, placówki, zespołu lub innej formy wychowania przedszkolnego, wówczas - zgodnie z art. 170 ust. 2 Prawo oświatowe - może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 82 ust. 3 powołanej powyżej ustawy, jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest odrębnie od każdego rodzaju działalności. Wśród rodzajów pozarolniczej działalności nie została wymieniona działalność prowadzona na podstawie przepisów ustawy - Prawo oświatowe w formie publicznej lub niepublicznej szkoły, placówki lub ich zespołu

Jednakże, dla powstania obowiązku opłacania przedmiotowej składki na ubezpieczenie zdrowotne ma znaczenie forma prowadzonej działalności W sytuacji, gdy osoba fizyczna prowadzi działalność w formie lub innej formy wychowania przedszkolnego, prowadzi jednocześnie pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalność Gospodarczej, wówczas istnieje obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej Brak jest natomiast obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne od prowadzonego równolegle

Ponadto. Oddział wskazuje, iż w myśl ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka w nowe) wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy (...) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 21 marca 2018 r. w przedmiocie ustalenia obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w pojedynczej wysokości.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja me jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. S ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl