WPI/200000/43/281/2020 - Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez zleceniobiorcę - zamieszkałego w Izraelu, który będzie wykonywał umowę zlecenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 kwietnia 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/281/2020 Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez zleceniobiorcę - zamieszkałego w Izraelu, który będzie wykonywał umowę zlecenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266), Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 4 kwietnia 2020r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez zleceniobiorcę - zamieszkałego w Izraelu, który będzie wykonywał umowę zlecenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 4 kwietnia 2020r. firma (...) (zwana dalej "Przedsiębiorcą), wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca w opisie zdarzenia przyszłego poinformował, że prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą miedzy innymi na świadczeniu usług tłumaczeniowych, w tym tłumaczeń przysięgłych (poświadczonych) i niepoświadczonych na rzecz różnych podmiotów, w tym sądów powszechnych i prokuratur.

W ramach wykonywanej pozarolniczej działalność gospodarczej Przedsiębiorca zamierza zawrzeć umowę zlecenia na wykonywanie tłumaczeń pisemnych niepoświadczonych na jego rzecz przez osobę fizyczną, będącą rezydentem podatkowym państwa Izrael (dalej jako: zleceniobiorca).

Zleceniobiorca zamieszkuje na stałe na terenie państwa Izrael. Przedmiot zlecenia nigdy nie będzie wykonywany na terenie RP. Zlecenie będzie zlecane przez Przedsiębiorcę pocztą elektroniczną, a zleceniobiorca będzie je wykonywał w każdorazowym miejscu pobytu, niebędącym terytorium RP. Przedmiot zlecenia będzie odbierany również drogą elektroniczną - mailową. Zleceniobiorca posiada podwójne obywatelstwo, tj. izraelskie i polskie. Zleceniobiorca nie prowadzi na terenie państwa Izrael działalności gospodarczej. Zleceniobiorca rozlicza swoje wszelkie przychody w urzędzie podatkowym w Izraelu, gdzie posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Ośrodkiem życiowym zleceniobiorcy jest państwo Izrael. Zleceniobiorca nie prowadzi również w Polsce pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie zleceniobiorcy płatne będzie w terminie 14 dni od dnia przyjęcia zlecenia. Wynagrodzenie płatne będzie na podstawie prawidłowo wystawionego i dostarczonego rachunku, przelewem na rachunek bankowy zleceniobiorcy prowadzony w Izraelu.

Mając powyższe na względzie, przedmiotem zainteresowania Przedsiębiorcy jest czy zleceniobiorca będzie objęty (podlegał) w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W ocenie Przedsiębiorcy, w tak opisanym stanie faktycznym, zleceniobiorca nie będzie podlegał na te renie RP obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13 październik a 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stanowisko Przedsiębiorcy oparte jest na treści art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, który stan owi, że: "obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej: osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której z godnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej "zleceniobiorca mi", oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;".

W związku z tym, że przedmiot umowy zlecenia nigdy nie będzie wykonywany na terenie obszaru RP, zleceniobiorca nie będzie podlegał w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zważył, co następuje:

Zagadnienia dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowych podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wymienionymi w art. 6 ust. 1. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Podkreślić należy, iż katalog osób zakreślony przez ustawodawcę w przywołanym przepisie jest wyczerpujący I ma charakter katalogu zamkniętego.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 2 powołanej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo Inne umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 powołanej ustawy, zleceniobiorcy mogą podlegać ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Powyższe wskazuje, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia ubezpieczeniami społecznymi od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania czy pobytu, jak również od tego przez jaki czas praca jest świadczona.

Natomiast, dla objęcia polskim ubezpieczeniem społecznym istotny jest:

1.

fakt zawarcia z polskim podmiotem umowy m.in. umowy zlecenia rodzącej zgodnie z przepisami obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz

2.

wykonywanie pracy w ramach tej umowy na obszarze Polski.

- wymienione przesłanki powinny być spełnione łącznie. Bowiem jedynie w sytuacji zawarcie przez osobę fizyczną z polskim podmiotem umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych na mocy art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i wykonywanie tej umowy na terytorium Polski-spełniona zostanie przesłanka do uznania takiej umowy za tytuł do ubezpieczeń społecznych

Z treści wniosku wynika, że Przedsiębiorca zamierza zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę będącą rezydentem podatkowym państwa Izrael, która zamieszkuje na stałe na terenie Izraela będącego jej ośrodkiem życiowym. Zleceniobiorca na rzecz Przedsiębiorcy będzie świadczył zdalnie (drogą elektroniczna - mailową) usługi w zakresie wykonywania tłumaczeń, w każdorazowym miejscu pobytu. Przy czym jak podkreślił Przedsiębiorca przedmiot zlecenia nigdy nie będzie wykonywany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ocenie Przedsiębiorcy w sytuacji opisanej we wniosku, zleceniobiorca nie będzie podlegał w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Oddział podziela stanowisko Przedsiębiorcy w powyższej kwestii. Bowiem umowa., która zostanie zawarta przez Przedsiębiorcę nie będzie wypełniała przesłanki determinującej objęcie polskimi ubezpieczeniami społecznymi (wymienionej w przywołanym powyżej pkt 2), z uwagi na fakt, iż przedmiot umowy zlecenia nigdy nie będzie wykonywany na terenie obszaru Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec powyższego, osoba fizyczna (zleceniobiorca), z którą Przedsiębiorca zamierza zawrzeć umowę zlecenia nie będzie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na zasadach właściwych dla zleceniobiorcy tj. zgodnie ze wskazanymi powyżej art. 6 ust. 1 pkt 4, i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń. W konsekwencji w przedstawionym przez Przedsiębiorcę zdarzeniu przyszłym art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie znajduje zastosowania.

Mając na uwadze treść złożonego wniosku oraz obowiązujące przepisy prawne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Przedsiębiorcę: Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl