WPI/200000/43/266/2015 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/266/2015 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie:

1.

uznaje za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy Pana (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (...) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 lutego 2015 r., uzupełnionym odpowiedzią na wezwanie złożoną w dniu 16 marca 2015 r. w przedmiocie prawa do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (...)

2.

odmawia wydania pisemnej interpretacji w przedmiocie zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych (zgłaszania do ubezpieczeń i wyrejestrowywania z ubezpieczeń).

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie prawidłowego ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. W dniu 2 marca 2015 r. do wnioskodawcy skierowano wezwanie o przedstawienie własnego stanowiska do wniosku o interpretacje zgodnie z wymogami art. 10 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz uzupełnienie braku formalnego w postaci wykazania, że podpis pod wnioskiem pochodzi od wnioskodawcy. W dniu 16 marca 2015 r. wnioskodawca, poprzez złożenie odpowiedzi na wezwanie, uzupełnił żądane przez organ informacje.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 25 lutego 2015 r. przedstawił stan faktyczny.

Wnioskodawca zwrócił się z uprzejmą prośbą o interpretację przepisu dotyczącego korzystania z opłacania składek ZUS na zasadach preferencyjnych. Wnioskodawca poinformował, że jest byłym pracownikiem (...), w którym był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku Dyrektor Departamentu Eksploatacji Systemów do dnia 31 stycznia 2014 r. W dniu 23 lutego 2015 r. wnioskodawca założył własną działalność gospodarczą, z której zgłosił się do wszystkich ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 0570 nie wiedząc, że 25 lutego 2015 r. jego były pracodawca zaproponuje mu współpracę. Od tego dnia wnioskodawca wyrejestrował się z kodu 0570, a zgłosił się do wszystkich składek z kodem 0510. Wnioskodawca ma wystawić pierwszą fakturę w dniu 28 lutego 2015 r. za konsultacje technologiczne dla Wnioskodawca poinformował, ze przewidywany okres współpracy z byłym pracodawcą to: 25 lutego 2015 r. do 30 kwietnia 2015 r.

Wobec powyższego wnioskodawca sformułował pytanie, czy po okresie współpracy będzie mógł wyrejestrować się z tzw. pełnych składek i zarejestrować do składek na zasadach preferencyjnych korzystając z płacenia obniżonych składek do okresu 24 miesięcy od założenia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy praca na rzecz byłego pracodawcy nie będzie wykonywana przez okres 24-miesięcy w okresie, w którym mógłby wnioskodawca skorzystać z preferencyjnych zasad oskładkowania. Wnioskodawca uważa, ze jeśli zaprzestanie pracy na rzecz byłego pracodawcy będzie wówczas mógł powrócić do preferencyjnych zasad oskładkowania. Po powrocie do niższej podstawy składek na okres ogólnych zasad, które przewidują przepisy ustawy, czyli do łącznego okresu 24 miesięcy kalendarzowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Ponadto zgodnie z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121).

W myśl art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolnicza działalność i osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Kwotę prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłasza minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do końca poprzedniego roku kalendarzowego, w drodze obwieszczenia. Podaną podstawę wymiaru składek stosuje się do ustalania składek należnych za okres od dnia 1 stycznia.

Odstępstwem od wyżej powołanej zasady ustalania podstawy wymiaru dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą jest art. 18a ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z jego brzmieniem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Podana wyżej reguła nie ma jednak zastosowania do osób, które:

* już prowadza działalność lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Oddział wskazuje, że warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności ale całego 24-miesięcznego okresu. Oznacza to, że od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy (także wtedy, gdy moment ten wystąpi np. po upływie kliku miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności) następuje utrata prawa do deklarowania do podstawy wymiaru kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ponownie prawo to zyskuje przedsiębiorca od dnia zaprzestania wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy. Przy czym prawo do opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia przysługuje jedynie w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że był zatrudniony na podstawie umowy o pracę do dnia 31 stycznia 2014 r. W dniu 23 lutego 2015 r. założył własną działalność gospodarczą. W dniu 25 lutego 2015 r. były pracodawca wnioskodawcy zaproponował mu współpracę. Wnioskodawca od tego dnia ustalił podstawę wymiaru składek w kwocie nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w miejsce uprzednio zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wnioskodawca poinformował, że przewidywany okres współpracy z byłym pracodawcą to 25 lutego 2015 r. do 30 kwietnia 2015 r.' W ocenie wnioskodawcy po zakończeniu współpracy z byłym pracodawcą ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia do łącznego okresu 24 miesięcy kalendarzowych.

Reasumując, biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku oraz przytoczone przepisy prawne wnioskodawca po zakończeniu współpracy z byłym pracodawcą, będzie miał prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w kwocie nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z zastrzeżeniem, że w okres 24 miesięcy kalendarzowych liczony będzie od dnia rozpoczęcia jej wykonywania działalności gospodarczej, czyli od dnia 23 lutego 2015 r.

W związku z powyższym w przedmiocie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Jednocześnie Zakład wskazuje, że stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne w formie decyzji w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Jest to zamknięty ustawowo katalog spraw, w których zobowiązany jest wypowiedzieć się Zakład Ubezpieczeń Społecznych w formie decyzji interpretacyjnej. W przypadku, gdy wniosek o wydanie pisemnej interpretacji zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do powyżej wskazanego zakresu, właściwy miejscowo Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest odmówić wydania interpretacji ze względu na brak podstaw prawnych.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 25 lutego 2015 r. wskazuje, że z dniem 23.02 2015 r. zgłosił się do wszystkich ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 0570 i równocześnie od dnia 25 lutego 2015 r. wyrejestrował się z kodu 0570 a zgłosił się do wszystkich składek z kodem 0510.

Oddział informuje, że zgodnie z powołanymi powyżej przepisami nie wydaje pisemnych interpretacji w przedmiocie zasad wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych (w tym zgłaszania i wyrejestrowywania z ubezpieczeń).

W związku z powyższym w przedmiocie ustalania właściwego kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych Oddział odmówił wydania pisemnej interpretacji.

Mając na uwadze powyższe Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl