WPI/200000/43/262/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/262/2018

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 marca 2018 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie proporcjonalnego wyliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osoby prowadzącej pozarolniczy działalność gospodarczy w przypadku niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) trwającej przez część miesiąca.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawczym przedstawiła: prowadzi działalność gospodarczy i opłaca składkę zdrowotną (jest zatrudniona na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej najniższej płacy minimalnej). Zamierza od miesiąca (...) 2018 r. zrezygnować z pracy na etat i opłacać składki społeczne wraz z ubezpieczeniem dobrowolnym - chorobowym. W przypadku gdy Wnioskodawczym przytrafi się choroba po okresie wyczekiwania tj. 90 dniach opłacania składek (pod warunkiem braku zaległości w opłacaniu składek) i otrzyma zwolnienie lekarskie podstawę na ubezpieczenie społeczne będzie mogła obniżyć proporcjonalnie za dni przebywania na zwolnieniu lekarskim 1/30 za każdy dzień choroby. Składka zdrowotna jest oczywiście niepodzielna, należna za cały miesiąc Do pomniejszenia podstawy na ubezpieczenia społeczne Wnioskodawczyni ma już prawo za miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy, pomimo oczekiwania na zasiłek chorobowy wypłacany z ZUS.

Przepisy ustawy o ubezpieczeniach społecznych nie wskazują na opłacanie składki na ubezpieczenia społeczne i dopiero w momencie faktycznej wypłaty przez ZUS świadczenia korygowania wstecz podstawy za miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy. Często niezdolność do pracy powstaje w miesiącu x. a taktyczna wyplata Świadczenia w miesiącu x-+1.

Wnioskodawczym przedstawiła własne stanowisko w sprawie:

W związku z brakiem przepisów zabraniających pomniejszanie podstawy ubezpieczeń społecznych do momentu faktycznej wypłaty świadczenia przez ZUS i obowiązku korekty po otrzymaniu zasiłku Wnioskodawczym będzie miała prawo do pomniejszania podstawy do obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne za miesiąc w którym powstała niezdolność do pracy. Pomniejszanie podstawy obliczenia składek me jest uwarunkowaniem taktycznego otrzymania zasiłku, powstaje w momencie nabycia prawa do zasiłku (warunkiem jest brak zaległości z opłacaniem składek za miesiące do miesiąca zachorowania np. choroba w miesiącu marcu - brak zaległości w opłacaniu składek do lutego).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej Interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ust. I ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Należy zwrócić jednak uwagę, że wydając interpretację Organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu Ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę. Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania Organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu. Zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.).

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 18 ust. 8 ww. ustawy, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być jednak niższa niż określone ustawą minimum. Co do zasady, dolną granicą tej podstawy stanowi kwota odpowiadająca 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek lub w przypadku ubezpieczonych, o których mowa w art. 18a ust. 1 ww ustawy, kwoto 30% minimalnego wynagrodzenia. Wyjątek od tej reguły został przewidziany dla przypadków, o których mowa w ust. 9 i 10, określających sytuacje, w których minimalna podstawa wymiaru składek jest niższa od kwot wskazanych powyżej.

Zgodnie z art. 18 ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za miesiąc, w którym nastąpiło objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub Ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku - art. 18 ust. 10 wyżej cytowanej ustawy.

Powyższe oznacza, że prawidłowym będzie proporcjonalne pomniejszenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc, w którym nastąpiła niezdolność do pracy trwająca przez część miesiąca, leżeli ubezpieczony spełniał warunki do przyznania zasiłku z tego tytułu (prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej). Wydając niniejszą decyzję Oddział nie ustala prawa do zasiłku chorobowego, nie bada również warunków (okresu podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu) do przyznania ewentualnego zasiłku, odnosi się wyłącznie do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego przez Wnioskodawczynię. W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni wskazała, ze zostaną spełnione warunki, tj.: okres podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu będzie wynosił wymagane 90 dni, składki zostaną opłacone w ustawowym terminie płatności (brak zaległości w opłacaniu składek)

W konsekwencji, uwzględniając zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez Wnioskodawczynię we wniosku złożonym w dniu 12 marca 2018 r. w sprawie proporcjonalnego wyliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w przypadku niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) trwającej przez część miesiąca - uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja me jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast test wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji,

Opublikowano: www.zus.gov.pl