WPI/200000/43/231/2019 - Możliwość nieuwzględnienia wynagrodzenia prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/231/2019 Możliwość nieuwzględnienia wynagrodzenia prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. Z 2018 r. poz. 650 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 26 lutego 2019 r. przez Przedsiębiorcę (...) w przedmiocie nieuwzględnienia wynagrodzenia Prezesa Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wskazał, iż w (...) Prezes Zarządu pełni funkcję na podstawie aktu powołania, jest to stosunek organizacyjny współpracy pomiędzy Spółką a Zarządem powstały na podstawie aktu powołania zarządu lub uchwały zgromadzenia wspólników Zakres obowiązków Prezesa Zarządu normują przepisy ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz uchwały podejmowanej przez Zgromadzenie Wspólników Czas pracy Prezesa Zarządu jest nienormowany, nie ma on również zwierzchnika, który byłby umocowany do wydawania mu poleceń dotyczących wykonywane) pracy. Ponadto, poza powyższym stosunkiem współpracy osobę Prezesa Zarządu łączy ze Spółką umowa zlecenia, która w sposób odrębny normuje jego współpracę w zakresie świadczenia usług na rzecz Spółki, umowa ta wykonywana Jest poza zakresem pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. Inaczej rzecz ujmując Prezes Zarządu mógłby świadczenia określone w takiej umowie powierzyć innemu Zleceniobiorcy nie zrzekając się pełnionej funkcji Prezesa Zarządu, gdyż świadczenia te są poza zakresem zadań, jakie Prezes Zarządu wykonuje na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników oraz przepisów Kodeksu spółek handlowych

Wnioskodawca przedstawił zdarzenie przyszłe nr 1:

Prezes Zarządu będzie otrzymywał wynagrodzenie na podstawie aktu powołania lub uchwały zgromadzenia wspólników.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy to wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wnioskodawca przedstawił zdarzenie przyszłe nr 2:

Prezesowi Zarządu wypłacane będą diety za odbywane podrożę służbowe do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społeczne) z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowe) jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowe), na podstawie którego to rozporządzenia osoby odbywające podróż służbową mogą otrzymać diety Wnioskodawca powziął wątpliwość czy wypłacone diety będą stanowiły podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zdaniem Wnioskodawcy (w sprawie zdarzenia przyszłego nr 1) przychody, które uzyskuje członek zarządu z powołania, pracujący za ustalone wynagrodzenie, należą do kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście Pełnienie funkcji członka zarządu na podstawie powołania nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Fakt wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia przez tę samą osobę, która pełni funkcję Prezesa Zarządu w tej samej spółce nie stanowi podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu.

Zdaniem Wnioskodawcy (w sprawie zdarzenia przyszłego nr 7) zgodnie z przepisami ustawy PIT wartość otrzymanych przez członka zarządu diet w związku z odbytą podróżą służbową może korzystać ze zwolnienia od podatku. Wynika to z treści art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy PIT Przepis ten podaje, iż zwalnia się od podatku dochodowego diety i inne należności za czas: podróży pracownika służbowej pracownika lub podróży osoby niebędącej pracownikiem Skoro powyższy przepis odnosi się również do osób niebędących pracownikami, to otrzymana przez członka zarządu pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania, dieta w wysokości nieprzekraczającej diety wskazanej w ww. rozporządzeniu korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych, a skoro w powyższym przypadku diety korzystają ze zwolnienia od podatku to przychód nie występuje I nic występuje również obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w Jego Indywidualnej sprawie (interpretacja Indywidualna) W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji indywidualne) następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zauważyć należy, że we wniosku z dnia 17 lutego 2019 r. Wnioskodawca przedstawił zagadnienia dotyczące: ustalenia czy wynagrodzenie wypłacono Prezesowi Zarządu z tytułu pełnienia przez niego funkcji na podstawie aktu powołania zarządu lub uchwała zgromadzenia wspólników stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ustalenia czy diety z tytułu podroży służbowych Prezesa Zarządu będą stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wobec powyższego, w niniejsze) decyzji Organ odniósł się wyłącznie do kwestii ustalenia pierwszego zagadnienia, natomiast w zakresie drugiego proceduje odrębnie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności me przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie Interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zagadnienia dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady opłacania tych składek regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o charakterze kapitałowym, posiada osobowość prawną i działa w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały. Zdolność do czynności prawnych spółki zoo. realizuje zarząd spółki, lego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja. W mysi art. 201 § 4 powołanej ustawy - członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki (...) stanowi inaczej

Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność stanowi bowiem oświadczenie woli Spółki, na mocy którego ustanawiany jest jeden z jej organów. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego, w myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych, może być nawiązanie równoległego stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej. Jednakże, to wyłącznie od woli spółki, zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy też będzie się to wiązało z zawarciem innego stosunku obligacyjnego np. umowy o pracę czy umowy zlecenia.

Stosownie do treści ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne został określony w art. 6 powołanej ustawy Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem We wskazanym art. 6 ust. 1 ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 12 tej ustawy. Natomiast, w myśl art. 17 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym Oznacza to, ze osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w art. 6 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 11, art. 12 ust. 1 ustawy została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego należy podkreślić, ze wyliczenie zawarte w art. 6 ust. 1 ustawy systemowe) jest wyczerpujące I ma charakter katalogu zamkniętego.

Uwzględniając powyższe. powołanie na prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych w myśl art. 6 ust. 1 ustawy systemowej. W konsekwencji, wynagrodzenie prezesa zarządu przyznane na podstawie aktu powołania lub uchwały zgromadzenie wspólników nie będzie stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jednocześnie z treści złożonego wniosku wynika, że z Prezesem Zarządu zostanie zawarta umowa zlecenia, której zakres nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem spraw spółki i jej reprezentacją. Zatem, w sytuacji, gdy Prezes Zarządu pełni swoją funkcję na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego na podstawie art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych, wówczas po stronie Spółki jako płatnika składek me powstanie obowiązek naliczania, potrącania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia Prezesa Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Mając powyższe na uwadze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 26 lutego 2019 r. przez Przedsiębiorcę (...).

Jednocześnie Oddział informuje, iż zgodnie z treścią art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym Organ w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 z pózń zm.) zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego funduszu Zdrowia Takie podanie. Złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia, uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust, 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl