WPI/200000/43/189/2020 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartej umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/189/2020 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartej umowy o dzieło.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. O systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 18 lutego 2019 r., przez przedsiębiorcę: (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartej umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 18 lutego 2019 r., uzupełnionym w zakresie formalnym 5 marca 2019 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w (zwana dalej "Przedsiębiorcą") wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców, 8 marca 2019 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał decyzję 189/2019, znak: WPI/200000/43/189/2019, w której odmówił wydania interpretacji w przedmiocie potwierdzenia prawidłowego zachowania Wnioskodawcy zawierającego umowy o dzieło z osobami wykonującymi wzorniki kolorystyczne.

Od powyższej decyzji Przedsiębiorca 2 kwietnia 2019 r. wniósł odwołanie do Sądu Okręgowego w (...)

Sąd Okręgowy w wyrokiem z września 2019 r., sygn., akt /19 zmienił zaskarżoną decyzje w ten sposób, że zobowiązał organ rentowy do wydania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w interpretacji indywidualnej zgodnie z wnioskiem złożonym w dniu 18 lutego 2019 r.

Apelacje od powyższego wyroku wniósł Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sąd Apelacyjny we wyrokiem z stycznia 2020 r" sygn., akt /19 oddalił apelację.

Przedsiębiorca we wniosku złożonym 18 lutego 2019 r. w opisie stanu faktycznego przedstawił:

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, Wnioskodawca chciałby podpisać umowy o świadczenie usług, czyli umowy o dzieło z osobami, które miałyby malować wzorniki kolorystyczne. Osoba wykonująca dzieło zobowiązana byłaby do wykonania oznaczonego dzieła, czyli pomalowania wzornika kolorystycznego, a Sp. z o.o. (Wnioskodawca) uznając prawidłowe wykonanie - do zapłaty za wykonanie tego dzieła. Wzornik kolorystyczny jest pomocny podczas wybierania koloru lakieru albo wzoru na paznokcie. To bardzo czytelna, wygodna oraz estetyczna paleta do malowania lakierami, hybrydami, żelami. W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca zapewnia, że wzorników kolorystycznych jest bardzo dużo, różnią się one względem kolekcji jakie są wprowadzane, są niepowtarzalne, każdy wykonywany byłby osobiście. Jako strona zamawiająca Wnioskodawca byłby zobowiązany do udostępnienia Wykonawcy wszystkich narzędzi niezbędnych do wykonania dzieła, takich jak: pilniczki, lampy, deanery, bazy, topy, pyłki i inne potrzebne rzeczy. Umowa o dzieło zawsze byłaby umową odpłatną, a to oznacza że wykonawcy dzieła, za wykonane dzieło należy się wynagrodzenie. Byłoby ono zgodne ze specyfikacją, jako iloraz wykonanych dzieł i stawki netto za sztukę. Natomiast w uzasadnionych przypadkach Zamawiający może przyjąć dzieło z zastrzeżeniami i wypłacić % wynagrodzenia przewidzianego w umowie lub nie przyjąć dzieła i nie wypłacić za nie wynagrodzenia. Wykonanie prac byłoby potwierdzone protokołem odbioru dzieła podpisanym przez Wykonawcę i przyjętym przez Zamawiającego. W protokole odbioru dzieła znajdowałyby się informacje na temat przedmiotu dzieła, stron uczestniczących oraz tego, czy dzieło zostało odebrane z zastrzeżeniami czy bez. W treści umowy o dzieło znajdzie się zapis wskazujący na termin, do którego należy dzieło ukończyć oraz informacja, że wynagrodzenie zostanie wypłacone po odebraniu dzieła oraz po przedłożeniu rachunku przez Wykonawcę. W przypadku nie wywiązania się przez Wykonawcę terminowo z umowy można będzie od niej odstąpić. Umowa może zostać zerwana w przypadku wadliwego lub sprzecznego z umową wykonania dzieła.

Zdaniem Wnioskodawcy dzieło jest rozumiane jako wytwór, który jest charakterystyczny i indywidualny i którego efektem jest konkretny rezultat w postaci wytworu - wzornika kolorystycznego. Wypłacone wynagrodzenie za wykonanie wzorników kolorystycznych uzależnione jest od uzyskanego efektu, a nie od godzin poświęconych na wykonanie dzieła. Wzorniki są niepowtarzalne i wykonywane do kolejnych kolekcji. Stanowisko Wnioskodawcy jest takie, iż wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło polegających na wykonaniu wzorników nie powinno podlegać ubezpieczeniom społecznym. Wnioskodawca wnioskuje o indywidualną interpretację czy stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe i umowy o dzieło na wykonanie wzorników kolorystycznych nie powinny być podstawą do ubezpieczeń społecznych.

Pismem z 28 lutego 2019 r. Zakład wezwał Przedsiębiorcę o uzupełnienie braków formalnych złożonego wniosku poprzez dokonanie opłaty za złożony wniosek.

W odpowiedzi na powyższe 5 marca 2019 r. Przedsiębiorca dokonał stosownej opłaty. Wykonując wyrok Sądu Okręgowego w z września 2019 r., sygn., akt t/19 zmieniający zaskarżoną decyzje w ten sposób, że zobowiązał organ rentowy do wydania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w interpretacji indywidualnej zgodnie z wnioskiem złożonym w dniu 18 lutego 2019 r. oraz wyrok Sądu Apelacyjnego we z stycznia 2020 r., sygn., akt /19 oddalający apelację.

Zakład zważył, co następuje:

Katalog osób podlegających ubezpieczeniom społecznym określa art. 6 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m.in., iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ustępu 4 tegoż artykułu. Wśród tytułów wymienionych w art. 6 ww. ustawy brak jest umowy o dzieło.

Powyższe świadczy, że osoba, która wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Samoistna umowa o dzieło nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń.

Należy zwrócić uwagę, że jedną z podstawowych zasad obowiązujących w prawie zobowiązań wyrażoną w art. 353 Kodeksu cywilnego jest zasada swobody umów. Zgodnie z nią strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło ma zatem za przedmiot zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania dla zamawiającego, za zapłatą wynagrodzenia, określonego w umowie dzieła, tj. osiągnięcia uzgodnionego przez strony rezultatu.

W konsekwencji, wykonując wyrok Sądu Okręgowego w z września 2019 r., sygn., akt 119 zmieniający zaskarżoną decyzje w ten sposób, że zobowiązał organ rentowy do wydania spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w interpretacji indywidualnej zgodnie z wnioskiem złożonym w dniu 18 lutego 2019 r. oraz wyrok Sądu Apelacyjnego we z stycznia 2020 r., sygn., akt /19 oddalający apelację oraz uwzględniając przedstawiony we wniosku złożonym 18 lutego 2019 r. opis stanu faktycznego, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartej umowy o dzieło.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r., Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl