WPI/200000/43/1465/2014 - Obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 grudnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1465/2014 Obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm. w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych tekst. jedn. Dz. U. z 2013 poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku złożonym w dniu 11 grudnia 2014 r. przez (...)

1.

uznaje za nieprawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku ubezpieczeń społecznych osoby powołanej na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki z tytułu zwartej z nią umowy o zrządzanie przedsiębiorstwem Spółki - umowy kontraktu menedżerskiego, oraz

2.

odmawia wydania interpretacji w części dotyczącej obowiązków innego płatnika składek -przyszłego przedsiębiorcy, z którym Wnioskodawca ma zawartą umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania - kontrakt menedżerski.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca poinformował, iż w dniu 4 listopada 20]4 r. zawarł z osoba fizyczną o świadczenie usług., przedmiotem której jest świadczenie przez ww. usług polegających na prowadzeniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Strony w/w umów postanowiły, że wchodzi ona w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., pod warunkiem powołania w/w osoby na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki i pełnienia w dniu 1 stycznia 2015 r. przez ww. osobę funkcji Prezesa Zarządu Spółki (warunek zawieszający). Następnie w dniu 6 listopada 2014 r. Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy powołało w/w osobę na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki z dniem 1 stycznia 2015 r.

Wnioskodawca wskazuje, że w ramach w/w umowy obowiązkiem osoby pełniącej funkcje Prezesa Zarządu Wnioskodawcy będzie w szczególności prowadzenie spraw Spółki i Wnioskodawcy) na zasadach i w zakresie przewidzianym w Umowie Spółki, Kodeksie Spółek Handlowych i innych obowiązujących przepisach prawa, reprezentowanie Spółki zgodnie z przedmiotem jej działalności oraz obowiązującym prawem, reprezentowanie Spółki w kontaktach z kontrahentami, urzędami i organami administracji, sądami oraz wszelkimi innymi instytucjami w sprawach związanych z działalnością Spółki na zasadach i w zakresie przewidzianym w umowie Spółki, Kodeksie Spółek Handlowych, podejmowanie uzasadnionych działań w celu pozyskiwania zamówień dla Spółki, zarządzanie finansami Spółki i zapewnienie racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi Spółki, zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa Spółki w zakresie nie zastrzeżonym dla innych organów Spółki, reprezentowania Spółki w stosunkach pracowniczych, w tym w szczególności zawierania, modyfikowania i rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami, wypełnianie wszystkich obowiązków ciążących na Prezesie Zarządu, a wynikających z Umowy Spółki, przepisów Kodeksu Spółek Handlowych i innych obowiązujących przepisów prawa.

Jednocześnie Wnioskodawca informuje, że osoba fizyczna, z którą zawarł ww. umowę zamierza do dnia 16 grudnia 2014 r., a więc przed wejściem w życie w/w umowy rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na powyższe strony w/w umowy postanowiły, że obowiązki w ramach w/w. umowy będą wykonywane w ramach prowadzonej prze/, ww. osobę działalności gospodarczej. Osoba fizyczna, z którą Wnioskodawca zawarł ww. urnowe zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, obejmującej na pewno doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (według kodów PKD 70.22.Z). a nadto także najprawdopodobniej działalność w następującym zakresie (oznaczoną według kodów PKD 46.16.Z: Działalność agentów zajmujących się sprzedażą wyrobów tekstylnych, odzieży, wyrobów futrzarskich, obuwia i artykułów skórzanych, 46.18.Z; Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów. 46.19./.: Działalność agentów zajmujących się sprzedażą różnego rodzaju, 70.21.Z: Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja. 74.90.Z: Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. 78.10.Z; Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników. 82.11.Z; Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.

Wnioskodawca podnosi, że wykonywanie usług objętych wskazaną wyżej umową na rzecz Wnioskodawcy będzie wchodziło w zakres prowadzonej przez ww. osobę fizyczną pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z opisanymi wyżej okolicznościami faktycznymi Wnioskodawca zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji, udzielającej odpowiedzi na następujące pytanie: Czy wobec osoby fizycznej powołanej na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki z dniem 1 stycznia 2015 r., z. która Wnioskodawca zawarł umowę o świadczenie usług z dnia 4 listopada 2014 r. wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., w sytuacji gdy do dnia wejścia w życie tej umowy ww. osoba fizyczna rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obejmującym w szczególności usługi zarządzania, ww. umowa będzie stanowiła samodzielną podstawę podlegania ww. osoby ubezpieczeniom społecznym z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zatem czy Wnioskodawca w zakresie tej umowy będzie pełnił wobec w/w osoby fizycznej funkcję płatnika składek na ubezpieczenie społeczne.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym wyżej stanie faktycznym zawarta umowę należy zakwalifikować jako kontrakt menedżerski w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, która będzie realizowana w ramach wykonywania przez ww. osobę fizyczną pozarolniczej działalności gospodarczej. Do dnia wejścia w życic ww. umowy kontrahent Wnioskodawcy będzie bowiem wykonywał działalność gospodarcza obejmująca usługi realizowane na podstawie tej umowy. Wobec powyższego zdaniem Wnioskodawcy ww. umowa nie będzie stanowiła samodzielnego tytułu podlegania ww. osoby ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a tytułem ubezpieczenia społecznego dla ww. osoby będzie wyłącznie prowadzona działalność gospodarcza, która obejmuje również umowy menedżerskie (art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zdaniem Wnioskodawcy ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie wymienia kontraktu menedżerskiego jaku odrębnej (samodzielnej) podstawy ubezpieczenia, jeżeli realizowany jest on w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W opinii Wnioskodawcy okoliczność, że przychody z kontraktu uznawane są na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody uzyskiwane z działalności wykonywanej osobiście nie znosi podstawy ubezpieczeń społecznych, którą jest działalność gospodarcza w ramach której realizowana jest umowa menedżerska. Przedmiot bowiem regulacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest różny. Działalność gospodarcza z jednej strony stanowi podstawę podlegania ubezpieczeniom społecznym, a z drugiej strony podlega ustawie podatkowej. Ustawa podatkowa nie określa jednak podstaw podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, gdyż stanowi to przedmiot odrębnej regulacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym kwalifikacja danego przychodu jako uzyskiwanego z działalności wykonywanej osobiście nie wyznacza podstaw do ubezpieczenia społecznego z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega osoba fizyczna prowadząca pozarolnicza działalność, którą zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ww. ustawy jest osoba prowadząca pozarolnicza działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

W ocenie Wnioskodawcy w przypadku realizacji kontraktu menedżerskiego w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej ww. osoby fizycznej, ww. umowa nie będzie samodzielnym tytułem do ubezpieczenia społecznego z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a tym samym Wnioskodawca nie będzie pełnił funkcji płatnika składek wobec ww. osoby. Wnioskodawca wskazuje, że powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w judykaturze. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia 9 grudnia 2008 r. sygn. I UK 138/2008: "Umowa, o zarządzanie przedsiębiorstwem (spółką) lub kontrakt menedżerski wskazane w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jako źródła przychody z działalności wykonywanej osobiście, nie stanowią samodzielnej podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia li. 10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), jeżeli są realizowane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej". (poz. również wyrok Sadu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 24 kwietnia 2014 r. sygn. III AUa 165/2014, wyrok Sadu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 sierpnia 2013 r., sygn. III AUa 206/2013, wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 28 maja 2013 r., sygn. AUa 1435/2012, wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 maja 201 3 r., sygn. III AUa 1570/2012).

W ocenie Wnioskodawcy stanowisko o niestanowieniu przez umowę menedżerską realizowaną w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej odrębnego, samodzielnego tytułu do ubezpieczeń społecznych, będzie znajdowało zastosowanie niezależnie od tego, czy Wnioskodawca bodzie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej realizował wyłącznie ww. umowę zawartą z Wnioskodawca, czy też świadczył także inne usługi na rzecz innych podmiotów, co potwierdza stanowisko Sadu Najwyższego wyrażone w wyroku z dnia 23 czerwca 2009 r. sygn. III UK 24/2009, zgodnie z którym: "Działalność gospodarcza dozwolona jest każdemu i na równych prawach. Nie jest już oparta na reglamentacji, lecz tylko na jej ewidencji. W szczególności więc przy braku definicji na czym ma polegać usługowa działalność gospodarcza nie można wprowadzać ograniczenia, które nie wynika z ustawy. Cecha gospodarczej działalności usługowej nie pozwalałaby też przyjąć, że stałe wykonywanie jednej umowy (usługi) dla jednego podmiotu nie może być działalnością gospodarczą Brak też podstaw do ingerowania w sposób prowadzenia i wykonywania tej działalności".

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca wniósł o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie określonym w niniejszym wniosku.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje w drodze decyzji interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie m.in. obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo osoby, które posiadają określony tytuł do ubezpieczenia wskazany przez ustawodawcę.

Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną, dotychczas nie uregulowaną w przepisach prawa cywilnego. Umowa kontraktu menedżerskiego może mieć charakter umowy o pracę lub umowy zlecenia. W praktyce kontrakt menedżerski występuje częściej jako umowa o świadczenie usług, do której stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego o umowie zleceniu, a tym samym osoby wykonujące takie umowy podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, w dniu 4 listopada 2014 r. Spółka zawarła z osobą fizyczną umowę o świadczenie usług, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. a jej przedmiotem będzie prowadzenie przedsiębiorstwa, jednocześnie Wnioskodawca wskazał, iż ww. osoba listopada 2014 r. została powołana przez Zgromadzenie Wspólników Spółki na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki począwszy od dnia 1 stycznia 2015 r. Ponadto jak podnosi Wnioskodawca ww. osoba powołana na stanowisko Prezesa Spółki, która będzie świadczyła usługi w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa na podstawie zawartej z nią umowy kontraktu menedżerskiego zamierza od dnia 16 grudnia 2014 r. (tj. przed wejściem w życie zawartej z nią umowy o świadczenie usług) rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obejmującym w szczególności usługi zarządzania, w ramach której będzie wykonywała obowiązki wynikające z przedmiotowej umowy - kontraktu menedżerskiego.

Z powyższego wynika, iż zawarta przez Wnioskodawcę umowa - kontrakt menedżerski na kierowanie przedsiębiorstwem spółki i zarządzanie jej majątkiem jest umową o świadczenie usług i w związku z tym na gruncie przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych traktowana jest na zasadach dotyczących umów zlecenia.

Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się, na równi z przychodami uzyskiwanymi z tytułu wykonywanych umów zlecenia czy umów o dzieło, przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tekst jedn.: przychodów otrzymywanych prze/ osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).

W rezultacie powyższego dla menedżera, który ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania i jednocześnie ma zawartą urnowe kontraktu menedżerskiego przychód uzyskiwany z lej umowy - dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych - jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Skoro według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności wykonywanej osobiście nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej, to wykonywanie umowy (w zaprezentowanym stanie faktycznym umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania) powoduje powalanie przychodu z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu powołanej ustawy i nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej,

W konsekwencji, uwzględniając fakt, że podstawowe kwestie prawne kontraktu menedżerskiego regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.), a kontrakt menedżerski zaliczany jest do umów o świadczenie usług, do których stosuje się odpowiednie przepisy o zleceniu (art. 750 k.c.) -wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy stwierdzić, że stanowi on tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Umowa kontraktu menedżerskiego jest traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a niejako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej.

Należy ponadto podnieść, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu umowy zlecenia jest co do zasady przychód ustalony zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jako odrębne źródło przychodu od pozarolniczej działalności gospodarczej, dlatego słuszne jest stanowisko, aby uzyskiwany w ramach umów o zarządzanie przychód rodził obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, w sytuacji gdy członkowie Zarządu spółki wykonują umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem.

Powyższe skutkuje zaistnieniem dla takich osób fizycznych obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umów kontraktu menedżerskiego, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu, w sytuacji gdy w ramach posiadanych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej uzyskują wyłącznie przychody z tytułu tychże umów. W konsekwencji osoba fizyczna (członek zarządu), z którą zawarto umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania - kontrakt menedżerski - podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuję się przepisy dotyczące zlecenia.

Natomiast w sytuacji, gdy w ramach posiadanego wpisu do CEIDG dana osoba osiąga również przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych pozwalający po spełnieniu określonych w art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych warunków wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z brzmieniem art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia - prowadząca jednocześnie pozarolniczą działalność - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tą osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Może ona dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 (a więc z tytułu umowy zlecenia).

Jednocześnie Zakład wskazuje, ze m myśl art. 4 pkt 2 i art. 46 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych spółka jako płatnik składek jest obowiązana według zasad wynikających z przepisów ustawy opłacać należne składki za zatrudnione osoby.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy podnieść, ze w stosunku do osób, z którymi zawarto umowy o świadczenie usług na zarządzanie przedsiębiorstwem kontrakty menedżerskie przedstawionym we wniosku stanie faktycznym. (...) Wnioskodawca (zleceniodawca) jest płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i na niej spoczywa obowiązek obliczania, rozliczania i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne za osoby wykonujące umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania.

Dodatkowo należy wskazać wyrok Sadu Najwyższy dnia 12 listopada 2014 r., sygn. I UK 126/14 zgodnie z którym "Każda czynność zarządu jest wykonywana w imieniu zarządzanej spółki, więc występujący w roli przedsiębiorcy- menedżera członek zarządu jako piastun osoby prawnej działać tylko jako jej organ (spółka sama) a więc w jej imieniu i ku jaj rachunek Wynika z tego wniosek że członek zarządu spółki kapitałowej związany z nią kontraktem menedżerskim nie jest samodzielnym przedsiębiorcą bezpośrednio upragnionym lub zobowiązanym działaniami we własnym imieniu... W rezultacie choćby kontrakt menedżerski został zawarty w rantach działalności gospodarczej prowadzonej przez członka zarządu spółki kapitałowej, zarządzanie spółką na podstawie takiego kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiącym tytuł podleganiu ubezpieczeniu społecznemu przewidziany w art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych a zarejestrowanie działalności gospodarczej przez członka zarządu powiązanego ze spółką prawa handlowego kontraktem menedżerskim nie ma wpływu na istniejący obowiązek spółki jako płatnika, w zakresie zgłoszenia menedżera do ubezpieczenia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 45 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz obliczania, rozliczaniu i przekazywania co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe za tych ubezpieczonych (art. 17 ust. 1 ustawy)."

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawne, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Odział w Lublinie uznał stanowisko Wnioskodawcy w części dotyczącej braku obowiązku ubezpieczeń społecznych osoby powołanej na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki z tytułu zawartej z nią umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem Spółki - umowy kontraktu menedżerskiego i pełnienia funkcji płatnika składek na ubezpieczenia społeczne, która przed dniem wejścia w życie tej umowy rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obejmującym w szczególności usługi zarządzania - za nieprawidłowe.

Jednocześnie należy zauważyć, iż powyżej cytowany przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje jednoznacznie, że nie każda sprawa leżąca we właściwości organu lub państwowej jednostki organizacyjnej jest możliwa do rozstrzygnięcia poprzez wydanie interpretacji w tym trybie. art. 10 ust. 1 wyznacza podmiotowe granice jego stosowaniu tzn. wydana interpretacja może dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy wnioskodawcy będącego przedsiębiorcą. W rezultacie brak jest podstaw do wydania interpretacji m.in. w sytuacji gdy wniosek złożony przez Przedsiębiorcę, jakim jest niewątpliwie Spółka, dotyczy sfery uprawnień i obowiązków podmiotu trzeciego (np. innego przedsiębiorcy).

Z zaprezentowanego we wniosku z dnia 8 grudnia 2014 r. stanu faktycznego jednocześnie wynika, że Przedsiębiorca jakim (...) jest zwraca się z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji w części nie we własnej indywidualnej sprawie, a w sprawie ustalenia istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych dla innego przedsiębiorcy (osoby rozpoczynającej prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie obejmującym w szczególności usługi zarządzania i która ma zawartą ze spółką umowę o zarządzanie przedsiębiorstwem spółki - umowę kontraktu menedżerskiego).

W świetle powyższego brak jest możliwości wydania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie pisemnej interpretacji przepisów na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej na wniosek Spółki w części dotyczącej ewentualnych obowiązków osoby fizycznej, która zamierza prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą i wykonywać zawartą z Wnioskodawcą umowę o świadczenie usług - kontrakty menedżerskie.

Mając na uwadze powyższe stwierdzono juk w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu Faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została ona wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszych decyzji przysługuje, zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. i swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sadu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl