WPI/200000/43/1439/2015 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu w wymiarze pełnego etatu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 grudnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1439/2015 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu w wymiarze pełnego etatu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 17 grudnia 2015 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie braku obowiązku Wnioskodawcy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w opisanym stanie faktycznym.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w został złożony przez przedsiębiorcę: (...) wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż jest pracownikiem w (...) zatrudnionym w wymiarze pełnego etatu, w równoważnym czasie pracy na stanowisku zastępcy kierownika oddziału. W ramach etatu wykonuje procedury z zakresu (...). Jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą Wnioskodawca zawarł ze szpitalem umowę kontraktową, której przedmiotem jest zabezpieczenie gotowości do wykonywania oraz wykonywanie procedur w zakresie (...) w postaci (...) oraz procedur planowych zgodnie z załączoną umową. Dotychczas prowadząc działalność Wnioskodawca wykonywał usługi medyczne w ramach prywatnej poradni (...), nie związanej kontraktem z NFZ, opłacając obowiązkowa składkę zdrowotną.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w związku z nowo zawartą umowa powinien opłacać dodatkowe składki, a jeśli tak to jakie.

W ocenie Wnioskodawcy, nadal powinien opłacać jedynie obowiązkową składkę zdrowotną ZUS.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawmy wymiaru tych składek. Zakład nie jest natomiast uprawniony do wypowiadania się w kwestiach dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) w powyższym zakresie sprawy rozpatruje dyrektor właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym osób wykonujących działalność pozarolniczą regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 powołanej ustawy osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.

Stosownie natomiast do treści art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów takich jak m.in. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a, zgodnie z którym ww. ubezpieczeni, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku z dnia 15 grudnia 2015 r. Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarzą oraz jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a dodatkowo zawarł ze swoim pracodawcą umowę kontraktową na zabezpieczenie gotowości do wykonywania oraz wykonywanie procedur w zakresie kardiologii inwazyjnej.

Należy zauważyć, iż w świetle obowiązujących przepisów fakt wykonywania umowy cywilnoprawnej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie będzie miał bezpośredniego wpływu na obowiązek lub brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu tej działalności, gdyż składki są opłacane od podstawy wymiaru w wysokości deklarowanej przez przedsiębiorcę. Ponadto Wnioskodawca, w związku z posiadaniem innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, jakim jest umowa o pracę w wymiarze pełnego etatu, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 1 i art. 17 ust. 1 cyt. powyżej ustawy obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osobę świadczącą poza prowadzoną działalnością gospodarczą pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, spoczywa na płatniku składek tj. podmiocie, z którym rzeczona umowa została zawarta. W konsekwencji, również w sytuacji kwalifikacji wskazanej przez Wnioskodawcę umowy jako wykonywana poza prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie ona rodziła dla Wnioskodawcy obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

W świetle powyższego, kwalifikacja opisanej we wniosku umowy jako wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czy też jako umowy cywilnoprawnej zawartej przez osobę fizyczną z własnym pracodawcą, nie będzie miała wpływu na wynikający z powyżej wskazanych przepisów brak obowiązku Wnioskodawcy opłacania składek na ubezpieczenia społecznej z tytułu wskazanej działalności.

Dodatkowo nadmienić należy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. 2015 r., poz. 581 ze zm.) osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą jest zobowiązana opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności, niezależnie od posiadania równocześnie innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Oddział wskazuje również, iż w myśl art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pisemna interpretacja przepisów może zostać wydana wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy w jego własnej indywidualnej sprawie, a w konsekwencji wydana decyzja może dotyczyć wyłącznie obowiązków Wnioskodawcy, natomiast organ w tym trybie nie może wypowiadać się co do potencjalnych obowiązków innych płatników składek.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie braku obowiązku Wnioskodawcy do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl