WPI/200000/43/1410/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1410/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 26 listopada 2014 r. przez przedsiębiorcę: (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawczynię pismem z dnia 10 grudnia 2014 r. (wpływ do Oddziału w dniu 15 grudnia 2014 r.).

Przedstawiając stan faktyczny Wnioskodawczyni wskazała, że w związku z przyznaniem dotacji celowej z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w której przedmiotem jest opieka dzienna nad dziećmi (prowadzenie punktu dziennej opieki nad dziećmi w miejscowości (...), w dniu sierpnia 2014 r. złożyła wniosek w Urzędzie Miasta o rozpoczęciu działalności gospodarczej od września 2014 r. Faktyczna działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawczynię została otworzona w dniu września 2014 r. Jest to pierwsza działalność gospodarcza Wnioskodawczyni więc skorzystała ona z prawa do opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Równocześnie z uwagi na fakt, iż przedszkole niepubliczne było działalnością bardzo oczekiwaną przez miejscową społeczność, w dniu sierpnia 2014 r. Wnioskodawczyni uzyskała zgodę Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy na poszerzenie działalności o prowadzenie przedszkola niepublicznego. Zaświadczenie o wpisie przedszkola do ewidencji szkół i placówek niepublicznych na podstawie art. 82 ust. 3 w związku z art. 5c ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) zostało wydane w dniu sierpnia 2014 r. przez Wójta Gminy.

Pismem z dnia 10 grudnia 2014 r. Wnioskodawczyni uzupełniła opis stanu faktycznego wskazując, że datą rozpoczęcia prowadzenia działalności pozarolniczej w formie przedszkola niepublicznego był wrzesień 2014 r. Wpis do ewidencji szkól i placówek niepublicznych został wydany sierpnia 2014 r., i od tego dnia pod numerem 2014 została wpisana szkoła niepubliczna prowadzona pod nazwą: (...).

Wnioskodawczyni poinformowała. Ze nie prowadzi i w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej niż opisana działalności pozarolniczej. Ponadto Wnioskodawczyni oświadczyła, że nie wykonuje i nie będzie wykonywać działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym tub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość co do wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz czy prawidłowym jest termin rozpoczęcia działalności jest września 2014 r., na podstawie wpisu w CEIDG.

W związku z faktem, iż jest to pierwsza działalność Wnioskodawczyni, skorzystała ona z prawa do opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Pierwszą działalność o jaką ubiegała się Wnioskodawczyni była działalność zarejestrowana rui podstawie wpisu do CEIDG, a zaświadczenie o wpisie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych dotyczy rozszerzenia owej działalności. Faktyczna działalność Wnioskodawczyni zaczęła wykonywać od września 2014 r. i od tego dnia na podstawie wpisu do CEIDG zgłosiła się do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Stosownie do art. 8 ust. 6 pkt 1 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, a także osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty. Ponadto w myśl art. 13 pkt 4 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, natomiast z art. V ust. 3 ustawy wynika prawo osoby prowadzącej działalność pozarolniczą w różnych formach do wyboru jednej z. form jako tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych,

Jednocześnie w myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października IW# r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarcza w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać osoby, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność.

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przesłanką przedstawioną w punkcie 1 prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej: prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórcza lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, były wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich lub prowadziły publiczną lub niepubliczną szkołę, inna formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty. Należy zaznaczyć, że wyłącznie nieprowadzenie działalności pozarolniczej w żadnej z określonych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych form w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej określonej w art. 8 ust. 6 pkt 1 tejże ustawy umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne nu zasadach określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z treści wniosku z dnia 17 listopada 2014 r. oraz pisma z dnia 10 grudnia 2014 r. wynika, iż Wnioskodawczyni w dniu września 2014 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz w formie przedszkola wpisanego do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. Wnioskodawczyni wybrała jako tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto Wnioskodawczyni oświadczyła, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia opisanej działalności nie prowadziła innej działalności pozarolniczej, a także nie wykonuje i nie będzie wykonywała żadnych czynności w ramach prowadzonej działalności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

W sytuacji gdy Wnioskodawczyni podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, a ponadto nie mają do niej zastosowania przesłanki zawarte w art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uniemożliwiające tj. nie prowadziła w okresie 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej pozarolniczej działalności w żadnej z ustawowo określonych form, jak również nie współpracuje z byłym pracodawcą, posiada prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie prawa do ogacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia 1 września 2014 r.

Jednocześnie Zakład zaznacza, iż wydając decyzję na wniosek o pisemna interpretację przepisów na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, a jedynie wypowiada się co do zagadnienia przedstawionego przez przedsiębiorcę i dokonuje wykładni mających w nim zastosowanie przepisów prawa - opierając się na opisanym przez Wnioskodawczynię stanie faktycznym.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu praw nego obow iązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 łipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany łub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 łipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS. która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl