WPI/200000/43/140/2020 - Ustalenie możliwości ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach wynikających z art. 18c u.s.u.s.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/140/2020 Ustalenie możliwości ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach wynikających z art. 18c u.s.u.s.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 20 lutego 2020 r. przez Przedsiębiorcę (...) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą (...) w sprawie możliwości ustalenia, w bieżącym roku Kalendarzowym, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2020 r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 20 lutego 2020 r., uzupełnionym w zakresie formalnym 9 marca 2020 r., oraz w zakresie merytorycznym 12 marca 2020 r., Przedsiębiorca (...) (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wątpliwość Przedsiębiorcy budzi kwestia, czy jako adwokat (przedsiębiorca), wykonujący działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG może skorzystać z ulgi "małego ZUS plus". Zgodnie z treścią art. 18c ust. 11 pkt 4 Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019.300) powyższe przepisy nie mają zastosowania do osób, które "w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5" tj.m.in. do osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu.

Przedsiębiorca wskazał, iż działalność gospodarczą prowadzi od 31.2018 r., na podstawie wpisu w CEIDG. Głównym przedmiotem działalności jest działalność prawnicza (PKD 69,l0.Z),którą wykonuje w formie prowadzenia indywidualnej kancelarii adwokackiej. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych (Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów). Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej składki na ubezpieczenie społeczne Przedsiębiorca opłaca od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia (kod 057000). Okres 24 miesięcy, w którym ma prawo do opłacania tych składek minął 01.2020 r. W 2019 r. Przedsiębiorca działalność prowadził przez cały rok tj. 365 dni.

Jednocześnie, Przedsiębiorca podniósł, iż pomimo tego, iż w języku potocznym utarło się, iż zawód adwokata jest "wolnym zawodem" uważa, że spełnia wszystkie warunki przewidziane przez ustawę uprawniające do skorzystania z nowego "małego ZUS plus".

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą - bez względu na przedmiot tej działalności - jest, a przynajmniej winna być traktowana w taki sam sposób. Jeżeli więc spełnia ona warunki do opłacania składek od niższej podstawy wymiaru, to może z tego uprawnienia skorzystać. Osoby wykonujące działalność zawodową, po dopełnieniu obowiązku uzyskania wpisu do CEIDG, są uważane za osoby prowadzące działalność gospodarczą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców.

Przedsiębiorca podkreśla, iż jest wpisany do CEIDG a usługi świadczy na rzecz innych kancelarii adwokackich, rozlicza się z nimi wystawiając faktury VAT. To, że wykonuje tzw. wolny zawód, nie ma żadnego znaczenia, gdyż równocześnie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą (przedsiębiorcą).

Według Przedsiębiorcy spełnia wszystkie warunki przewidziane przez ustawę uprawniające do skorzystania z nowego "małego ZUS plus".

Ponadto w piśmie z 9 marca 2020 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z dnia 2 marca 2020 r. o uzupełnienie opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji złożonym 20 lutego 2020 r. Przedsiębiorca poinformował, ze dokonał opłaty za złożony wniosek w wysokości 40,00 zł, której dowód uiszczenia załączył do przedmiotowego pisma.

Jednocześnie Przedsiębiorca wskazał, że;

Ad. 1 W poprzednim roku kalendarzowym nie prowadził żadnej innej pozarolniczej działalności, o której mowa art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ad. 2 Wolny zawód wykonuje jedynie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie (...)

Działalność gospodarczą prowadzi od 02.01.2018 r. jedynie na podstawie wpisu αo ctiuo.

Ad. 3 Działalność prowadził przez cały 2019 r., a roczny przychód z działalności gospodarczej wyniósł Natomiast roczny dochód z działalności w 2019 r. był narastający i wyniósł

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład zważył, co następuje:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2020 r. - podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonego, o którym mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, którego roczny przychód z tytufu pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskany w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 000 złotych, uzależniona jest od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.

Natomiast, w myśl art. 18c ust. 2 ww. ustawy - podstawa wymiaru składek, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Przy czym, stosownie do brzmienia art. 18c ust. 3 ustawy - podstawę wymiaru składek, o której mowa w ust. 1, osoba prowadząca działalność gospodarczą ustala na dany rok kalendarzowy po uprzednim ustaleniu przeciętnego miesięcznego dochodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym, obliczonego zgodnie z ust. 4 cytowanego art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jednocześnie, z art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ustawodawca enumeratywnie wymienił okoliczności wyłączające możliwość skorzystania w danym roku przez ubezpieczonych o których mowa w art. 18c ust. 1 z nowych zasad ustalania najniższej podstawy wymiaru składek. Zatem, przepisy art. 18c nie mają zastosowania do osób, które lub do których:

1)

w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 62, 86, 650 i 1499),

2)

spełniają warunki określone w art. 18a,

3)

w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,

4)

w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5,

5)

wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej,

6)

ustalały podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Spełnienie powyższych przesłanek powoduje, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie posiada prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż ustalona na zasadach przedstawionych w art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Z treści wniosku wynika, iż Przedsiębiorca jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, której. głównym przedmiotem jest świadczenie usług prawniczych na rzecz innych kancelarii adwokackich, wykonywana w formie indywidualnej kancelarii adwokackiej na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie, z informacji zawartych przez Przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i piśmie stanowiącym jego uzupełnienie wynika, że Przedsiębiorca spełnia wszystkie warunki uprawniające do opłacania składek na zasadach wskazanych w art, 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a jedyna wątpliwość dotyczy art. 18c ust. 11 pkt 4 cytowanego powyżej przepisu.

Odnosząc się do powyższego, zauważyć należy, że zgodnie z art. 18c ust. 11 pkt 4 ww. ustawy, przepisy art. 18c nie mają zastosowania do osób, które w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy tj.m.in. wykonywały wolny zawód. Przez prowadzenie, (obok działalności gospodarczej) także innej pozarolniczej działalności należy w tym przypadku rozumieć podleganie ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z danego tytułu. Natomiast w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku o interpretację Przedsiębiorca wskazał, ",..iż w poprzednim roku kalendarzowym nie prowadził żadnej innej pozarolniczej działalności, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych", co jednoznacznie wskazuje, że przesłanka wymieniona w art. 18c ust. 1l pkt 4 ustawy w przypadku Przedsiębiorcy nie występuje.

Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie możliwości ustalenia, w bieżącym roku kalendarzowym, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2020 r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia,

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl