WPI/200000/43/1382/2018 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1382/2018 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2037 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 20 grudnia 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...)

*

uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania,

*

uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów.

Wnioskodawca wskazał. iż Prezes Zarządu Pan (...) pełni swoją funkcję z powołania. Nie łączy go obecnie żaden inny stosunek ze Spółką. Spółka z o.o. posiada dwóch wspólników (...). Równocześnie Pan (...) jest od kilku lat zatrudniony w innej firmie w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Obecnie nie świadczy tam pracy, ponieważ przebywa na urlopie wychowawczym (i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym}, Faktyczny zakres obowiązków w Spółce (świeżo założonej) jest na tyle mały. ze nie ogranicza sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W tej sytuacji Spółka powzięła wątpliwość

1.

Czy fakt pełnienia funkcji członka zarządu wieloosobowej Spółki z o.o. lub bycie wspólnikiem wieloosobowej spółki z o.o. w czasie przebywania na urlopie wychowawczym w innym zakładzie pracy nie powoduje konieczności zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego przez Spółkę (z innego tytułu niż z urlopu wychowawczego w dotychczasowym zakładzie pracy)?

2.

Czy ewentualne nieoskładkowane wynagrodzenie otrzymane w przyszłości (tzn. niepodlegające w normalnych okolicznościach składkom ZUS - przy umowie o dzieło lub z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie powołania) mc rodzi konieczności poniesienia przez Spółkę kosztu składek na ubezpieczenia społeczne lub też poinformowania dotychczasowego zakładu pracy o fakcie otrzymania wynagrodzenia (na potrzeby poprawnego wypełnienia miesięcznej deklaracji ZUS RCA dla pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym)? Należy zaznaczyć, ze Spółka nie posiada żadnych powiązań z dotychczasowym zakładem pracy Prezesa (dzieło byłoby wykonywane na rzecz Spółki, a nie dotychczasowego pracodawcy).

Zdaniem Spółki, pełnienie funkcji członka Zarządu wieloosobowej Spółki z o.o. z aktu powołania ani bycie wspólnikiem wieloosobowej Spółki z o.o. nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych (w szczególności nie stanowi pozarolniczej działalności.). Przesadza o tym art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 8 ust. 6 tego samego aktu Podobne wynagrodzenie z tytułu powołania na członka Zarządu wieloosobowej spółki z o.o. bądź umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym, o ile dzieło nie jest wykonywane na rzecz dotychczasowego pracodawcy Tak tez jest w tym przypadku (me jest spełniona definicja pracownika z art. 8 ust. 2a wspomnianej ustawy) lak zostało przedstawione powyżej, opisany stan faktyczny (1) oraz zdarzenie przyszłe (2) nie stanowią osobnego tytułu do ubezpieczeń społecznych także me dochodzi do kolizji z urlopem wychowawczym u dotychczasowego pracodawcy. Stąd też nie ma zbiegu tytułów ubezpieczeń, jak również Prezesa Zarządu nie ma potrzeby ani podstaw poinformować swojego dotychczasowego pracodawcy o podlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu (art. 36 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ponadto. Spółka pragnie zauważyć że na dzień dzisiejszy zakres obowiązków Prezesa nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Także na podstawie art. 182 (2) Kodeksu pracy, pracownik (Prezes w dotychczasowym zakładzie pracy) w czasie urlopu wychowawczego miał prawo podjąć mną działalność.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego Indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna), W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu, udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomost owych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejsze) decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji. Zakład me prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego Granice sprawy rozpatrywane) na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyże), zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zauważyć należy, ze we wniosku z 18 grudnia 2028 r. Wnioskodawca przedstawił zagadnienia dotyczące: obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania, obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, potencjalnych obowiązków związanych z umową o dzieło oraz kwestie dotyczące urlopu wychowawczego. Wobec powyższego w niniejszej decyzji Organ odniósł się wyłącznie do kwestii dotyczącej braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania oraz braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast w zakresie pozostałych zagadnień proceduje odrębnie.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Oz U z 2017 r. poz. 1577 z późn. zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową o charakterze kapitałowym, posiada osobowość prawną I działa w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały. Zdolność do czynności prawnych spółki z o o realizuje zarząd spółki. Jego kompetencje określone są generalnie jako prowadzenie spraw i reprezentacja. W myśl art. 201 par. 4 powołanej ustawy - członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba ze umowa spółki stanowi inaczej.

Powołanie Jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność stanowi bowiem oświadczenie woli Spółki, na mocy którego ustanawiany jest jeden z jej organów. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego, w myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych, może być nawiązanie równoległego stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub Innej umowy cywilnoprawnej. Jednakże, to wyłącznie od woli spółki, zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy łez będzie się to wiązało z zawarciem innego stosunku obligacyjnego np. umowy o pracę.

Stosownie do treści ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne został określony w art. 6 powołanej ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. We wskazanym art. 6 ust. 1 ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 12 tej ustawy Natomiast, w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oznacza to, ze osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w art. 6 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 11 i art. 12 ust. 1 ustawy została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, ze wyliczenie zawarte w art. 6 ust. 1 ustawy systemowej jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego.

Uwzględniając powyższe, powołanie na prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych w myśl art. 6 ust. 1 ustawy systemowej Zatem w sytuacji, gdy członek zarządu pełni swoją funkcję na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego na podstawie art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych, wówczas po stronie Spółki jako płatnika składek nie powstanie obowiązek naliczania, potrącania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od jego wynagrodzenia.

Jednocześnie, odnosząc się do kwestii dotyczących wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zauważyć, ze zamknięty katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, cytowany powyżej w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie wymienia wśród tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wśród osób prowadzących działalność pozarolniczą zostali wymienieni wyłącznie wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Natomiast wspólnik wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest traktowany Jako osoba prowadząca działalność pozarolniczą W konsekwencji, bezpośrednim skutkiem braku tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, jest również brak obowiązku opłacania przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenia społeczne za tę osobę

Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 20 grudnia 2019 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku opłacania przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenia społeczne za wspólnika wieloosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz za prezesa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pełniącego swoją funkcję na podstawie powołania

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r., Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od mniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl