WPI/200000/43/1331/2015 - Podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez innego płatnika składek w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 listopada 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1331/2015 Podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez innego płatnika składek w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust- 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 23 listopada 2015 r. przez (...) Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w sprawie podleganiu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą, która jest jednocześnie zatrudnionego na podstawie umowy o prace przez innego niż Wnioskodawca płatnika składek w sytuacji gdy podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy 0 swobodzie działalności gospodarczej: (...).

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego wskazał, że wykonuje działalność sklasyfikowana w PKD 2007 jako 862IZ Praktyka Lekarska Ogólna. W zakresie prowadzonej działalności realizowana jest. oprócz podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i stomatologii, nocna i świąteczna opieka zdrowotna na terenie powiatu (...).

W celu realizacji usług zdrowotnych nocnej i świątecznej opieki medycznej m.in. są zatrudniane osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia i jednocześnie zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy w innych podmiotach oraz osiągające wynagrodzenie wyższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia-

Wnioskodawca informuje, że według stanu prawnego na dzień 23 listopada 2015 r. z tytułu otrzymanego wynagrodzenia za pełnienie dyżurów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na podstawie zawartej umowy zlecenia - w takich przypadkach jest opłacana wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż tytuł ten nie rodzi obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym (art 9 ust. 1 ustawy o sus) a zleceniobiorcy nie wnoszą o objęcie ich ubezpieczeniem dobrowolnym emerytalnym i rentowym.

Jednocześnie, Wnioskodawca podnosi, że od 1 stycznia 2016 r. nie ulega zmianie treść art. 9 ust. 1. jednakże dodany został ust. 2c w art. 9, której treść nasuwa interpretacyjne wątpliwości. Bowiem /.godnie i art. 9 ust. 2 powołanej ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r. "Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2. 4-6 i 10 jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń z zastrzeżeniem ust. 2c i 7". Z kolei zgodnie I art. 9 ust. 2c znowelizowanej ustawy "2. Osobo, o której mowa z art. 6 ust. l pkt 4 której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od określonej art. 18 ust. 4 pkt 5a. spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek ? tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4, lub z innych tytułów osiąga kwotę określoną art. 18 ust. 4 pkt 5a "

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość:

1)

Czy "inne tytuły", o których mowa w art. 9 ust. 2c znowelizowanej ustawy o sus należy odnosić do tytułów ubezpieczenia, o których mowa w art. 9 ust. 2 ustawy - tj. do tytułów określonych w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4-6 oraz 10 ustawy, czy też dotyczy to tytułów ubezpieczenia, o których mowa w art. 6 ust. I pkt 1 ustawy tj. umowy o pracę?

2)

Czy w świetle powołanych powyżej zapisów ustawowych, osoba zatrudniona na podstawie umowy o prace u danego pracodawcy i osiągająca z lej pracy wynagrodzenie w wysokości przekraczającej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, jednocześnie wykonująca u innego pracodawcy umowę zlecenia, z której osiąga kwotę wynagrodzenia niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i tytułu wykonywania tej umowy zlecenia?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Zdaniem Wnioskodawcy, nadal tj. od 1 stycznia 2016 r. - zleceniobiorca zatrudniony w innym podmiocie na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem wyższym niż kwota minimalnego wynagrodzenia, nie wykonujący zlecenia na rzecz firmy w której pracuje na etacie - podlegać będzie z tytułu takiej umowy zlecenia obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu i to niezależnie od wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia z wykonywania tej umowy zlecenia, gdyż "inne tytuły" ubezpieczenia to również umowo o pracę.

Według Wnioskodawcy, regulacja zawarta w art. 9 ust. 1 i 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie ulega zmianie od I stycznia 2016 r. i zgodnie z nim osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, spełniająca jednocześnie warunki do objęcia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi np. z tytułu wykonywania umowy zlecenia, podlega tym obowiązkowym ubezpieczeniom tylko ze stosunku pracy. Z umowy zlecenia może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, ale tylko dobrowolnie, na swój wniosek i wyłącznie wtedy, gdy z umowy o pracę uzyskuje wynagrodzenie oskładkowane w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zatem tylko w przypadku, gdy ubezpieczony o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 (tekst jedn.: min. pracownik na podstawie umowy o pracę) - dla którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest niższa od określonej w art. 18 ust. 4 pkt 5aa ustawy - podlega również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów. W rym przypadku z umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawca lub innym zleceniobiorcą.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów. z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto stosownie do ort 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek tui ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zaznaczyć w tym miejscu należy, na mocy przedmiotowej decyzji Zakład nie przyznaje jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, tj. przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy stanowi stan taktyczny zdarzenie przyszłe przedstawiony przez przedsiębiorcę we wniosku. Przy czy wiedze o stanie faktycznym" zdarzeniu przyszłym Zakład opiera wyłącznie na treści złożonego przez Przedsiębiorcę wniosku nie mając uprawnień do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W rezultacie celem interpretacji jest udzielenie Wnioskodawca informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób przed błędnym zastosowaniem przez niego danego przepisu.

Odnosząc się do problematyki podniesionej w treści złożonego w dniu 23 listopada 2015 r. wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazać należy, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazując w art. 6 katalog podmiotów, które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. Z powołanego powyżej art. 6 ust. 1 ustawy wynika, iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi prace na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Należy przy tym zaznaczyć, iż wyliczenie zawarte w tym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby, które na terenie Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Z kolei, w myśl pkt 4 ust. 1 powołanego powyżej art. 6 oraz art. 12 ust. 1 ustawy-obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ust. 4 tegoż artykułu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla zleceniobiorcy ma charakter dobrowolny, co wynika z przepisu art. 11 ust. 2 ustawy.

W tym miejscu należy podkreślić, iż dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się nie tylko osobę pozostającą w-stosunku pracy, ale także osobę wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia albo umowy o dziełu, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje na rzecz pracodawcy z którym pozostaje w stosunku pracy. Oznacza to, że osoba zdefiniowana w art. 8 ust. 2a stosownie do art. 6 ust 1 pkt 1 w związku z art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu tak jak pracownik.

Jednocześnie w myśl art. 9 ust. 1 tejże ustawy osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taka zawarły i pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy. Mogą oni dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a tegoż art. 9 ustawy - zgodnie z którym, którym ww. osoby (ubezpieczeni), których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty określonej w art. 18 ust. 4 pkt 5a (obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę), podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów takich jak m.in. umowa zlecenia.

Zgodnie z treścią wniosku z dnia 23 listopada 2015 r. wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy podlegania ubezpieczeniom społecznym, a co za tym idzie obowiązku opłacenia składek na te ubezpieczenia - z tytułu umowy zlecenia w sytuacji, gdy jest ona zawarta z osobą jednocześnie zatrudnioną na podstawie umowy o pracę u innego niż Wnioskodawca płatnika składek, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy jest wyższa od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za prace.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku złożonym w dniu 23 listopada 2015 r. stan faktyczny oraz wskazane powyżej przepisy prawa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko Wnioskodawcy w sprawie podlegania obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również i tytułu umowy zlecenia zawartej i osobą, która jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez innego niż Wnioskodawca płatnika składek w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na jej ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od określonej w art. 18 ust. 4 pkt 5a ustawy tj. od kwoty obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę - uznał za prawidłowe.

Ponadto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie informuje, iż zmiany ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wprowadzone ustawy z dnia 23 październiku 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. ( 2014 r., po). 1831) wejdą w życic z dniem t stycznia 2016 r. Nowelizacja dotyczy zasad rozstrzygania zbiegów tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych ubezpieczonych o których mowa w art. 9 ust. 2c ustawy zatem, jak słusznie zresztą uważa Wnioskodawca, nie zmienia ona zasad rozstrzygania zbiegów tytułów do tych ubezpieczeń osób (ubezpieczonych), do których odnosi się art. 9 ust. 1 w konsekwencji również art. 9 ust. 1a i 1b ustawy W świetle powyższego przedmiotowa nowelizacja wprowadzająca z dniem I stycznia 2016 r. zmianę przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie znajdzie zastosowania w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonym w dniu 23 listopada 2015 r.

Równocześnie biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, w przedmiotowej sprawie dotyczącej podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu przez osobę zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy. na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchyleniu.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl