WPI/200000/43/1299/2018

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1299/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 5 marca 7018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy r dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 listopada 2018 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji Indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...).

W opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca przedstawił, że od (...) 2018 r. prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z ulgi na start. Do (...) 2018 r. pracodawcą Wnioskodawcy był (...) Sp. z o.o. Spółka komandytowo akcyjna.

Obecnie Wnioskodawca chciałby świadczyć usługi między innymi dla innej spółki tj. (...) Sp. z o.o. zarówno w spółce w której Wnioskodawca pracował jak i w spółce z którą chce współpracować w ramach swojej działalności członkiem reprezentacji jest ta sama osoba. Wobec tego Wnioskodawca chciałby uzyskać informację czy jest to zgodne z prawem w ramach korzystania z ulgi na start.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (D.U. z 2018 r. poz. 646) dotyczącą między innymi świadczenia usług dla byłego pracodawcy Wnioskodawca uważa, ze w opisanej wcześniej sytuacji może świadczyć usługi dla innej spółki w ramach ulgi na start. Pracodawcą Wnioskodawcy była spółka a me osoba ją reprezentująca. Wnioskodawca chciałby poznać stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie dlatego Wnioskodawca zwraca się z prośbą o wydanie indywidualne) interpretacji.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek Świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w |ego Indywidualnej sprawie (Interpretacja indywidualna) W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualne! następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zwraca uwagę, ze wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swoi pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę. Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane Informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Z treści wniosku o interpretację indywidualną wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i korzysta z ulgi na start". Do 2018 r. pracodawcą Wnioskodawcy był Sp. Z o o Spółka komandytowo-akcyjna.

Obecnie Wnioskodawca chciałby świadczyć usługi między innymi dla innej spółki tj. (...) Sp z o.o Zarówno w spółce w której Wnioskodawca pracował jak i w spółce z którą chce współpracować w ramach swojej działalności członkiem reprezentacji jest ta sama osoba

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii, c/y podejmując współpracę z inną spółką niż były pracodawca, ale obie spółki łączy ta sama osoba, która jest członkiem reprezentacji nadal będzie mógł korzystać z "ulgi na start".

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ww. ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalność zostało zawieszone na podstawie art, 36aa ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

W mysi art. 18 Prawo przedsiębiorców - "Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wychodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej".

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Wnioskodawca podejmując współpracę z mną spółką niż ta, w której był zatrudniony mimo iż obie spółki łączy ta sama osoba, którą Wnioskodawca określa jako "członek reprezentacji" nadal będzie spełniać warunki wynikające z art. 18 Prawo przedsiębiorców, a zatem nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Należy mieć na uwadze, że spółki mimo iż są powiązane tą samą osobą nie są tym samym podmiotem prawnym, są odrębnymi spółkami prawa handlowego o różnej strukturze i formie funkcjonowania jedna z nich jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna drugo jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W konsekwencji, uwzględniając opis zdarzenia oraz przyszłego obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej (tzw. "ulgi na start").

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl