WPI/200000/43/125/2019 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy licencyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/125/2019 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2038 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) z dnia 29 stycznia 2019 r., złożonym w dniu 29 stycznia 2019 r. w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy licencyjnej.

UZASADNIENIE

Dnia 29 stycznia 2019 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, wpłynął wniosek złożony przez (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 19 lutego 2019 r., doręczonym w dniu 19 lutego 2019 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że zatrudnia osobę fizyczną na podstawie umowy o pracę. Osoba ta jest w posiadaniu autorskich praw majątkowych do aranżacji muzycznej. Wnioskodawca wskazuje, że chciałby zawrzeć z tą osobą umowę licencyjną na korzystanie z praw do tejże aranżacji (o której mowa w art. 66 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Wobec powyższego Wnioskodawca kieruje pytanie czy w związku z tym, że osoba ta jest pracownikiem Wnioskodawcy ma on obowiązek odprowadzać za nią należne składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu umowy licencyjnej.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie ma obowiązku odprowadzania składek za ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, gdyż umowa licencyjna nie stanowi tytułu do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami, niezależnie od tego, czy została zawarta z własnym pracodawcą, czy nie. Wynika to z treści art. 6 oraz art. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 19 lutego 2019 r., doręczonym w dniu 19 lutego 2019 r. Wnioskodawca wskazał, że umowa licencyjna będzie dotyczyła jedynie udzielenia licencji, nie zaś samego powstania aranżacji muzycznej (a więc nie będzie miała charakteru umowy o dzieło, czy zlecenie).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawartej umowy licencyjnej, uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji przedstawia zaistniały stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie. 2 przepisu tego wynika wymóg kompleksowości opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego dokonanego przez wnioskodawcę - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może bowiem w trybie wydawania interpretacji indywidualnej prowadzić postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Rozdział 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (artykuły 6 - 14) ustanawia zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, formułując m.in. katalog osób objętych obowiązkowo tymi ubezpieczeniami z uwagi na posiadanie odpowiednich tytułów.

Katalog takich osób określony został w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m.in., iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy o dzieło oraz umów licencyjnych, które polegają na upoważnieniu przez twórcę innych osób do korzystania z utworu w rozumieniu prawa autorskiego, na ściśle określonych w umowie polach eksploatacji.

Zauważyć należy jednak, iż w przypadku umowy licencyjnej zawartej z własnym pracodawcą o obowiązku ubezpieczeń decyduje przedmiot tej umowy. Jeżeli w umowie licencyjnej zawartej z pracownikiem postanowiono, że licencjodawca tylko udziela licencji na korzystanie z wynalazku, do którego przysługują mu prawa autorskie, to od należnego mu z tego tytułu wynagrodzenia nie ma obowiązku odprowadzania składek. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy nie został wykonany na zamówienie pracodawcy. Na podstawie zawartej umowy pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych, a jedynie uzyskuje prawo do korzystania z utworu.

Inaczej jest, gdy z umowy wynika, że pracownik ma obowiązek stworzyć wynalazek na zlecenie pracodawcy i udziela mu licencji na korzystanie z tego wynalazku. W tym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem konkretnego zamówionego utworu. W związku z tym powstaje konieczność uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

Wnioskodawca wobec wezwania Zakładu do uzupełnienia stanu faktycznego poprzez jednoznaczne wskazanie czy umowa, mocą której przyznano pracownikowi spółki wynagrodzenie jest umową licencyjną czy też umową o dzieło, zlecenia lub inną umową o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, w ramach której została udzielona licencja, jednoznacznie wskazał, iż umowa licencyjna będzie dotyczyła jedynie udzielenia licencji, nie zaś samego powstania aranżacji muzycznej, a więc nie będzie miała charakteru umowy o dzieło, czy zlecenie).

W związku z powyższym, należy zgodzić się z wysnutą przez wnioskodawcę tezą, iż umowa licencyjna występująca w oderwaniu od obowiązków pracowniczych i zawarta jedynie w celu udzielenia licencji wyłącznej na korzystanie ze stworzonej aranżacji muzycznej, na gruncie wykładni wyżej wymienionych przepisów nie stanowi tytułu do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i tym samym nie istnieje obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia z tytułu wynagrodzenia otrzymanego z tytułu umowy licencyjnej.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie, obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeksu postępowania administracyjnego (OZ. U. z 2018 r., poz. 2096 z późn. zm.) organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl