WPI/200000/43/1245/2018

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1245/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w związku z wnioskiem przedsiębiorcy (...) złożonym w dniu 9 listopada 2018 r. uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek przedsiębiorcy: (...) o wydanie interpretacji indywidualnej na podstawie art. 34 Prawa przedsiębiorców.

Stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności (...) Wnioskodawca prowadzi szkołę i placówkę wychowania przedszkolnego. Żona wnioskodawcy (...) jest u Wnioskodawcy zatrudniona na umowę o pracę. W szkole i w jednym z przedszkoli pełni funkcję Wicedyrektora. Natomiast w nowoutworzonym oddziale przedszkolnym funkcję Dyrektora. W ramach umowy o pracę żona Wnioskodawcy otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze plus premię.

Własne stanowisko w sprawie:

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych żona Wnioskodawcy Izabela zgłoszona jest z kodem osoby współpracującej 051100. Składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane od podstawy 2665,80 Pin a składka zdrowotna od podstawy 3554,93 Pin.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy podstawa oskładkowania jest prawidłowa, mimo że wynagrodzenie jego żony jest wyższe niż podstawy wykazane do Zus-u?

Wnioskodawca prosi o wydanie interpretacji.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Ocena stanowiska Przedsiębiorcy dokonywana jest pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Wnioskodawcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartego w treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga, iż granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wydając indywidualną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez Wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby, które posiadają określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 powołanej ustawy osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.

Zgodnie z art. 13 ust. 5 osoby współpracujące podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności lub współpracy z osobami korzystającymi z tzw. ulgi na start, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, do dnia zakończenia tej współpracy.

W myśl art. 18 ust. 8 ustawy o sus podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5 i 5a, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Ponadto zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1510 z późn. zm.). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących stanowi zadeklarowane kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego włącznie z wypłatami z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

W opisie stanu faktycznego wniosku Wnioskodawca poinformował, że jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarcza w ramach, której prowadzi szkołę i placówki wychowania przedszkolnego. Żona wnioskodawcy jest u niego zatrudniona na umowę o pracę w szkole i w jednym z przedszkoli i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i premię. Jednocześnie Wnioskodawca wskazał, że żona jest zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca a składki na ubezpieczenie społeczne są odprowadzanie od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą (art. 18 ust. 8 ustawy o sus) natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie zadeklarowanej nie niższej jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wpłatami z zysku (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

W związku z sytuacją opisaną we wniosku o interpretację złożonym w dniu 9 listopada 2018 r. należy wskazać, iż dla osoby współpracującej podstawa wymiaru składek powinna być ustalona zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Oddział biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz obowiązujące przepisy prawne uznaje stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym w dniu 9 listopada 2018 r. w sprawie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne dla osoby współpracującej przy wykonywaniu pozarolniczej działalności gospodarczej za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl