WPI/200000/43/120/2020

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/120/2020

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266), Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wnioskiem złożonym 14 lutego 2020 r., uzupełnionym dnia 4 marca 2020 r. przez przedsiębiorcę: uznaje stanowisko za:

1)

prawidłowe w sprawie możliwości ustalenia w styczniu 2020r. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w stanie prawnym do 31 stycznia 2019 r.

2)

prawidłowe w sprawie możliwości opłacania składek w bieżącym roku kalendarzowym na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru ustalonej zgodnie z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w stanie prawnym od 1 lutego 2020r.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 14 lutego 2020r., uzupełnionym w zakresie merytorycznym 4 marca 2020r. (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu

Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Od stycznia 2015 r. Przedsiębiorca nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą z wpisem do CEiDG. Polega ona na realizacji i produkcji materiału filmowego, jego postprodukcji, dystrybucji oraz projekcji. Działalność Przedsiębiorcy obejmuję min. realizację usług telewizyjnych dla głównego kontrahenta

Przedsiębiorca wykonuje zadania zlecone mu przez dziennikarzy oraz kierownictwo telewizji. Głównie jest to realizacja materiału telewizyjnego do serwisu informacyjnego, sportowego, rozmów w studiu itp. w oddziale lokalnym oraz na ogólnopolską antenę. Przedsiębiorca zajmuje się także produkcją wideo dla innych firm oraz osób indywidualnych (reportaże ślubne, filmy stu dniówkowe, komunie). W PKD Przedsiębiorca ma zaznaczone następujące symbole: 59.11z, 59.l2z, 59.l3z, 59.l4z. Roczny przychód Przedsiębiorcy w 2019 r. wyniósł (...) tys. zł. Przedsiębiorca rozlicza się za pomocą księgi przychodów i rozchodów. Posiada kasę fiskalną. Przedsiębiorca drukuje średnio około 3 paragonów w ciągu miesiąca. W styczniu 2020 r. złożył wniosek o "mały zus". Teraz chciał starać się o "mały Zus plus". Przedsiębiorca wskazał, iż w związku z tym, że pojawiają się różne sygnały, że nie każdy może skorzystać z programu "mały zus plus", np. twórca albo osoba wykonująca wolny zawód Przedsiębiorca prosi o interpretację, czy przy takiej działalności ma do tego prawo.

Biorąc pod uwagę (decyzję z 28.02.2019, WPI/200000/43/44/2019), w którym Zus przyznał prawo do skorzystania z "małego Zusu" twórcy oprogramowania, świadczącego usługi informatyczne i muzyczne, w tym aranżację i kompozycje utworów Przedsiębiorca uważa, że również jego działalność ma charakter czysto biznesowy, a nie twórczy. Wnioskodawca posiada wpis w CEiDG, współpracuje regularnie z określonymi firmami i wykonuje realizację według ich ustaleń i poleceń (okazjonalnie z klientami indywidualnymi według określonego schematu).

W dniu 20 lutego 2020 r. Zakład wezwał Przedsiębiorcę o wniesienie opłaty za drugie zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku (prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2020 r. tzw. "mały Zus plus") oraz o uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w postaci prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ("mały Zus") w stanie prawnym do 31 stycznia 2019 r. o wskazanie:

1.

czy do Wnioskodawcy w poprzednim roku kalendarzowym (tu: 2019 r.) miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i czy korzystał ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.),

2.

czy, spełnia warunki określone w art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.);

3.

czy w poprzednim roku kalendarzowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarcza przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,

4.

czy w poprzednim roku kalendarzowym prowadził także pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

5.

czy działalność gospodarcza, o której mowa we wniosku jest prowadzona przez Przedsiębiorcę w ramach wpisu do CEiDG,

6.

czy, będzie wykonywać pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Ponadto Zakład wezwał Przedsiębiorcę o uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w postaci prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w oparciu o art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ("mały Zus plus") w stanie prawnym od 1 lutego 2020 r. o wskazanie:

1.

czy w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie do Przedsiębiorcy przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i czy korzystał Pan ze zwolnienia ze sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm.)

2.

czy spełnia warunki określone w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

3.

czy w poprzednim roku kalendarzowym prowadził pozarolniczą działalność gospodarcza przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,

4.

czy w poprzednim roku kalendarzowym także prowadził pozarolniczą z działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych,

5.

czy działalność gospodarcza, o której mowa we wniosku jest prowadzona przez jest w ramach wpisu do CEiDG,

6.

czy, będzie wykonywać pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;

Przedsiębiorca został wezwany również o przedstawienie własnego stanowiska w sprawie do przedstawionych we wniosku dwóch zdarzeń przyszłych (tj. prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ("mały zus") w stanie prawnym do 31 stycznia 2019 r. oraz prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na podstawie art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ("mały Zus plus") w stanie prawnym od 1 lutego 2020r.)

W dniu 4 marca 2020r. Przedsiębiorca złożył odpowiedź z dnia 1 marca 2020r. na wezwanie Zakładu, w której wyjaśnił co następuje:

1.

Przedsiębiorca nie korzystał z karty podatkowej, ale korzystał ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca nie spełnia więc łącznie dwóch warunków, aby nie móc korzystać z małego zus.

2.

Przedsiębiorca prowadzi działalność od 2015-01- i w związku z tym nie korzysta już z preferencyjnych składek, o których mowa w art. 18a. W okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności spełniał wymogi, aby skorzystać z tej ulgi.

3.

Nie. Przedsiębiorca w zeszłym roku prowadził działalność przez cały rok.

4.

Nie. Przedsiębiorca wskazał, że w jego pojęciu uznanie działalności za twórczą lub artystyczną i ustalenie daty jej rozpoczęcia następuje w formie decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury.

5.

Tak. Przedsiębiorca ma wpis do CEIDG.

6.

Nie. Przedsiębiorca nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym był w stosunku pracy.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w postaci prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek do ubezpieczenia społecznego (mały zus plus)

1.

Przedsiębiorca nie korzystał z karty podatkowej, ale korzystał ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Nie spełnia więc łącznie dwóch warunków aby nie móc korzystać z małego zus plus.

2.

Prowadzi działalność od 2015-01- i w związku z tym nie korzysta już z preferencyjnych składek, o których mowa w art. 18a. w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności spełniał wymogi, aby skorzystać z tej ulgi.

3.

Nie, w zeszłym roku prowadził działalność przez cały rok.

4.

Nie bo jak rozumie uznanie działalności za twórczą lub artystyczną i ustalenie daty jej rozpoczęcia następuje w formie decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury.

5.

Tak, ma wpis do CEIDG.

6.

Nie, nie wykonuję działalności na rzecz byłego pracodawcy, z którym był w stosunku pracy.

Własne stanowisko w sprawie wniosku dwóch zdarzeń przyszłych:

Według jego oceny mam prawo do korzystania z programu mały zus i mały zus plus. Działalność gospodarcza nie ma charakteru twórczego. Uznanie działalności za twórczą lub artystyczną i ustalenie daty jej rozpoczęcia następuje w formie decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład zważył, co następuje:

Zagadnienia dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym i obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia regulowane są za pośrednictwem ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 6 ust. 1 tej ustawy ustawodawca wskazał zamknięty katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36 aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Stosowanie do treści art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadząca pozarolnicza działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych.

W myśl art. 18 ust. 8 wskazanej ustawy, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób prowadzących działalność pozarolniczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż jednak 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.

Odnosząc się do pierwszego przedstawionego stanu faktycznego Zakład wskazuje:

Zgodnie z art. 18c ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym do 31 stycznia 2020 r. - najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, uzależniona jest od tego przychodu. Natomiast najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30 kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Ponadto, najniższą podstawę wymiaru składek ustala się na dany rok kalendarzowy według wzoru z art. 18c ust. 4 cytowanej ustawy.

Jednocześnie, w art. 18c ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych został zawarty katalog przesłanek uniemożliwiających osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą skorzystanie z prawa do opłacania składek od podstawy wymiaru ustalanej w oparciu o uzyskany w poprzednim roku przychód. Przepisy art. 18c nie maja zastosowania do osób, które lub do których:

1)

w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i które korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, 2193, 2215 i 2244);

2)

spełniają warunki określone w art. 18a;

3)

w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;

4)

w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5;

5)

wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej;

6)

ustalały najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Do powyższych limitów wlicza się, jako pełny miesiąc, każdy miesiąc kalendarzowy, w którym osoba odpowiednio ustalała najniższą podstawę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem lub prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą przez co najmniej jeden dzień kalendarzowy.

Powyższe oznacza, iż osoba prowadząca pozarolniczą działalność nie nabędzie prawa do zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek ustalonej w oparciu o przeciętny miesięczny przychód uzyskany przez ww. osobę w poprzednim roku kalendarzowym w sytuacji, gdy spełni choć jedną z wymienionych powyżej przesłanek. Tym samym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż ustalona na zasadach przedstawionych w art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla takiej osoby nie powstanie. Wówczas zasadne będzie ustalenie podstawy wymiaru składek na zasadach określonych w art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 18c ust. 11 pkt 4, przepisy art. 18c nie mają zastosowana do osób, które w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 2-5 ustawy tj.m.in. były twórcami lub artystami. Przez prowadzenie także "innej pozarolniczej działalności" należy w tym przypadku rozumieć podleganie ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z danego tytułu. Zgodnie z art. 8 ust. 7 i 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za twórcę uważa się osobę, która tworzy dzieła w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej, będące przedmiotem prawa autorskiego. Uznanie działalności za twórczą i ustalenie daty jej rozpoczęcia następuję w formie decyzji Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury. Z treści wniosku wynika, że Przedsiębiorca nie posiada statusu twórcy w rozumieniu wskazanych przepisów - wiążącego się z decyzja Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców. W rezultacie, powyższa przesłanka negatywna nie zostaje spełniona. Ponadto z informacji zawartych przez Przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i pisma stanowiącego jego uzupełnienie złożonego w dniu 4 marca 2020r. wynika, iż Przedsiębiorca nie wypełnia pozostałych negatywnych przesłanek zawartych w art. 18c ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie możliwości ustalenia w styczniu 2020 podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w stanie prawnym do 31 stycznia 2019 r. uznać należy za prawidłowe.

Odnosząc się do drugiego przedstawionego zdarzenia przyszłego Zakład wskazuje:

Zgodnie z art. 18c ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 lutego 2020r. -"podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył kwoty 120 000 złotych, uzależniona jest od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych", uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Natomiast, podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowych i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Ponadto, podstawę wymiaru składek ustala się na dany rok kalendarzowy po uprzednim ustaleniu przeciętnego miesięcznego dochodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, według wzoru z art. 18c ust. 4 cytowanej ustawy. Jednocześnie, w art. 18c ust. 11 ustawy zostały zawarty katalog negatywnych przesłanek uniemożliwiających osobie prowadzącej pozarolniczą działalnością gospodarczą skorzystanie z możliwości zastosowania prawa do ustalenia podstawy wymiaru. W konsekwencji przepisy art. 18c ust. 1 nie maja zastosowania do osób, które lub do których:

1)

w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia ze sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 i 2491 oraz z 2018 poz. 62, 86. 650 i 1499)

2)

spełniają warunki określone w art. 18a,

3)

w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych,

4)

w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2-5 tj.:

- działalności twórczej lub artystycznej,

- działalności w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- nie pozostawał wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

- publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.)

5)

wykonują pozarolnicza działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej,

6)

ustalały najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej.

Powyższe oznacza, iż osoba prowadząca pozarolniczą działalność nie nabędzie prawa do zastosowania podstawy wymiaru składek ustalonej w oparciu o przeciętny miesięczny dochód uzyskany przez ww. osobę w poprzednim roku kalendarzowym, w sytuacji, gdy spełni choćby jedną z wymienionych powyżej przesłanek. Tym samym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości ustalonej na zasadach przedstawionych w art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dla takiej osoby nie powstanie. Wówczas zasadne będzie ustalenie podstawy wymiaru składek na zasadach określonych w art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 18c ust. 11 pkt 4 ustawy, przepisy art. 18c ust. 1 nie mają zastosowana do osób, które w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 2-5 ustawy tj.m.in. były twórcami lub artystami. Przez prowadzenie także "innej pozarolniczej działalności" należy w tym przypadku rozumieć podleganie ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z danego tytułu. Zgodnie z art. 8 ust. 7 i 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za twórcę uważa się osobę, która tworzy dzieła w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, choreografii i lutnictwa artystycznego oraz sztuki ludowej, będące przedmiotem prawa autorskiego. Uznanie działalności za twórczą i ustalenie daty jej rozpoczęcia następuję w formie decyzji Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, działającej przy ministrze właściwym do spraw kultury. Z treści wniosku wynika, że Przedsiębiorca nie posiada statusu twórcy w rozumieniu wskazanych przepisów - wiążącego się z decyzja Komisji do spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców. W rezultacie, powyższa przesłanka negatywna nie zostaje spełniona. Ponadto z informacji zawartych przez Przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i pisma stanowiącego jego uzupełnienie złożonego w dniu 4 marca 2020r. wynika, iż Przedsiębiorca nie wypełnia pozostałych negatywnych przesłanek zawartych w art. 18c ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W konsekwencji w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Przedsiębiorca będzie miał możliwość opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalonej zgodnie z art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w stanie prawnym od 1 lutego 2020r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Przedsiębiorcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zaistnienia lub wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl