WPI/200000/43/1170/2015 - Braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia, w sytuacji gdy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia wykonywanej u innego zleceniodawcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1170/2015 Braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia, w sytuacji gdy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia wykonywanej u innego zleceniodawcy.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedsiębiorcy (...) zawarte we wniosku złożonym w dniu 19 października 2015 r. w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia, w sytuacji gdy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia wykonywanej u innego zleceniodawcy.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 16 października 2015 r. opisał stan faktyczny.

Wnioskodawca wskazał, że osoba fizyczna wykonuje i będzie wykonywać na rzecz wnioskodawcy jako zleceniodawcy umowę zlecenia do dnia 31 grudnia 2015 r. Zgodnie z treścią umowy wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc kalendarzowy następuje w następnym miesiącu kalendarzowym co oznacza, że wynagrodzenie za grudzień 2015 r. zostanie wypłacone przez wnioskodawcę na rzecz zleceniobiorcy w styczniu 2016 r.

Zleceniobiorca złożył wnioskodawcy pisemne oświadczenie, że równolegle wykonuje dla innego przedsiębiorcy umowę zlecenia za wynagrodzeniem w kwocie (...) zł (...) złotych) brutto, z tytułu której jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. Zleceniobiorca będzie wykonywał umowę zlecenia na rzecz innego przedsiębiorcy co najmniej do dnia 31 grudnia 2015 r.

Jednocześnie zleceniobiorca złożył wnioskodawcy pisemne oświadczenie, że nie chce być objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z tytułu umowy zlecenia wykonywanej na rzecz wnioskodawcy oraz innego przedsiębiorcy.

W związku z powyższym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy należne zleceniobiorcy wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy grudzień 2015 r., które zostanie wypłacone przez wnioskodawcę w styczniu 2016 r., w dalszym ciąg nie będzie podlegało obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

W ocenie wnioskodawcy wynagrodzenie zleceniobiorcy za miesiąc kalendarzowy grudzień 2015 r. które zostanie wypłacone przez wnioskodawcę w styczniu 2016 r., nie będzie podlegało obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, ponieważ praca będzie w całości wykonywana przez zleceniobiorcę w grudniu 2015 r., a więc w okresie, w którym będą miały zastosowanie obecnie obowiązujące przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. art. 9 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r.), zgodnie z którymi zleceniobiorca może być dobrowolnie objęty ubezpieczaniami emerytalnym i rentowym z tytułu stosunku zlecenia, który powstał najwcześniej, albo z dobrowolnie wybranego przez niego stosunku zlecenia, niezależnie od wysokości wynagrodzenia należnego na podstawie takiego tytułu.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłączne w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która w art. 6 ust. 1 określa katalog osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym. Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zleceniobiorcy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu jedynie dobrowolnie - na swój wniosek, natomiast w świetle art. 12 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia - stosownie do art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

W przypadku, gdy zleceniobiorca posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. w postaci kolejnej umowy zlecenia) powstaje zbieg tytułów podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 2 ww. ustawy - w brzmieniu obowiązującym do 31.l2.2015 r. - osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, w tym umów zlecenia, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich, lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

W świetle powyższego, w obowiązującym stanie prawnym, w przypadku gdy zleceniobiorca wykonuje kilka umów zlecenia jednocześnie, może dobrowolnie, na swój wniosek, być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych umów zleceń. Może również zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

Z kolei zgodnie z art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.), w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 (w tym m.in. z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia) - składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Natomiast, w przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust. 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie. Zatem, z powołanych wyżej, obowiązujących przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. wynika, iż osoba uzyskująca przychody z tytułu dwóch umów zlecenia jest zobowiązana opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne od stosownych podstaw wymiaru wynikających z każdej z tych umów.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 16 października 2015 r. opisu stanu faktycznego wynika, że na rzecz wnioskodawcy jako zleceniodawcy osoba fizyczna wykonuje umowę zlecenia do dnia 31 grudnia 2015 r. Zleceniobiorca wykonuje równolegle na rzecz innego przedsiębiorcy umowę zlecenia za wynagrodzeniem w kwocie (...) brutto, z tytułu której jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym i tę umowę zleceniobiorca będzie wykonywał na rzecz innego przedsiębiorcy co najmniej do grudnia 2015 r. Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z treścią umowy zlecenia wypłata wynagrodzenia za dany miesiąc kalendarzowy następuje w następnym miesiącu kalendarzowym co oznacza, że wynagrodzenie za grudzień 2015 r. zostanie wypłacone przez wnioskodawcę na rzecz zleceniobiorcy w styczniu 2016 r.

W świetle powyższego, w stanie faktycznym opisanym przez przedsiębiorcę, ubezpieczenia społeczne będą miały charakter dobrowolny, skoro jako obowiązkowy tytułu do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca wybrał umowę zlecenia wykonywaną u innego przedsiębiorcy. Jednakże Wnioskodawca będzie zobowiązany do opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu umowy zlecenia - stosownie do art. 82 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W konsekwencji, więc gdy zleceniobiorcy zostanie wypłacone wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, jednakże należne za okres do 31 grudnia 2015 r., tj. okres w którym ubezpieczenia mają charakter dobrowolny, kwota tego wynagrodzenia nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a jedynie będzie podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jednocześnie Oddział podkreśla, iż interpretacja zawarta w przedmiotowej decyzji oparta jest na stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r. W przypadku, gdy umowa zlecenia będzie wykonywana po 31 grudnia 2015 r. wówczas zastosowanie znajdzie art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Mając na uwadze treść wniosku złożonego w dniu 19 października 2015 r. oraz obowiązujące przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia, w sytuacji gdy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia wykonywanej u innego zleceniodawcy.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl