WPI/200000/43/1163/2019 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia członka zarządu sprawującego swe funkcje wyłącznie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1163/2019 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia członka zarządu sprawującego swe funkcje wyłącznie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

Decyzja nr 1163/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 16.12.2019 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za prawidłowe w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia członka zarządu sprawującego swe funkcje wyłącznie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 16 grudnia 2019 r. wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy o Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca jako przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu spółek handlowych wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają przyznać członkowi Zarządu wynagrodzenie za pełnienie przez niego tej funkcji.

Członek Zarządu będzie otrzymywał wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w wysokości określonej uchwałą Zgromadzenia Wspólników, a jednocześnie nie będzie zawierać z Wnioskodawcą żadnych dodatkowych umów związanych z pełnieniem swojej funkcji, tj. ani umowy o pracę, ani umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług.

Jedyną podstawą do uzyskiwania wynagrodzenia przez członka Zarządu będzie wskazana uchwałą Zgromadzenia Wspólników określająca wysokość jego wynagrodzenia za pełnienie funkcji. Członek Zarządu może być zarówno osobą, która opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od innych tytułów ubezpieczenia, jak i osobą, które nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne od innych tytułów ubezpieczenia. W związku z podanym stanem faktycznym zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wnosi o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów wobec powstania następującej wątpliwości:

Wnioskodawca zadaje pytanie, czy w przedstawionym stanie faktycznym zdarzenia przyszłego członek Zarządu będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na podstawie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.), a w konsekwencji tego czy Wnioskodawca jako płatnik składek będzie zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka Zarządu z tytułu pełnienia funkcji?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 200 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r.; poz. 505 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa handlowego o kapitałowym charakterze, mającą osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały i ponoszącą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.

Przepis art. 203 ze znaczkiem 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, iż uchwała wspólników może ustalać zasady wynagradzania członków zarządu, w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia, przyznawania członkom zarządu prawa do świadczeń dodatkowych lub maksymalną wartość takich świadczeń, a wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu.

Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność prawna stanowi bowiem oświadczenie woli spółki, mocą którego ustanawiany jest jeden z jej organów, a konkretnie jego członek bądź członkowie. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o prace lub umowy cywilnoprawnej. Jednakże to od woli spółki zależy czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączną podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu oraz czy będzie się wiązał z wynagrodzeniem czy nie. Podstawą pełnienia funkcji członka zarządu może być w rezultacie zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług jak też jedynie powołanie uchwałą zgromadzenia wspólników. Członek Zarządu nie musi wykonywać swoich obowiązków w ramach zawartego ze spółką stosunku pracy lub innej umowy o świadczenie usług, lecz jedynie na podstawie aktu powołania w skład zarządu spółki, a powołanie w skład zarządu spółki nie jest powołaniem w rozumieniu art. 68 § 1 Kodeksu pracy i w jego następstwie powstaje jedynie pomiędzy spółką a członkiem zarządu stosunek organizacyjny, z którym może się wiązać wynagrodzenie dla członka zarządu lub nie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r., sygn. akt I PK 51/04, LEX Nr 150099).

Katalog osób, za które płatnicy składek są zobowiązani do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne określono w art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wskazany przepis zawierający listę osób fizycznych obowiązkowo podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu nie wymienia w swojej treści członków zarządu wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji. Przepis ten jest przepisem bezwzględnie obowiązującym, katalogiem zamkniętym, a ustawodawca wymienia wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych w sposób wyczerpujący (por. B. Gudowska, J. Strusińska-Żukowska (red.), Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz. Warszawa 2011). Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 powyżej ustawy pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki - członka zarządu (na podstawie art. 201 § 4 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom. Poprzez samo powołanie w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie staje się więc pracownikiem czy zleceniobiorcą. Tym samym wynagrodzenie wypłacone członkowi zarządu z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Bez znaczenia prawnego w kontekście braku obowiązku opłacania składek z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu na podstawie aktu powołania ma zarówno równoległe podleganie członka zarządu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu albo też niepodleganie przez niego ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Powyższe stanowisko potwierdzają także w całości interpretacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia stycznia 20 r., Nr DI/100000/451/20 oraz z dnia lipca 20

r" Nr WPI/200000/43/20

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (tekst jedn.: z 2019 r. poz. 505 ze zm.) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlowa o charakterze kapitałowym, mająca osobowość prawną, działającą w oparciu o kapitał zakładowy podzielony na udziały i ponosząca odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Zdolność do czynności prawnych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością realizuje zarząd spółki. Kompetencje zarządu to prowadzenie spraw i reprezentacja. Zgodnie z art. 201 § 1 k.s.h. zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę, natomiast w myśl art. 201 § 4 k.s.h. członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadząca do nawiązania stosunku organizacyjnego, jako czynność stanowi bowiem oświadczenie woli spółki na mocy którego ustanawiany jest jeden z jej organów, a konkretnie jego członek bądź członkowie. Następstwem nawiązanego stosunku organizacyjnego w myśl przepisów kodeksu spółek handlowych może być nawiązanie stosunku obligacyjnego tj. podpisanie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej. Jednakże to zależy wyłącznie od woli spółki, czy to stosunek organizacyjny będzie wyłączna podstawą wykonywania obowiązków członka zarządu, czy też będzie się to wiązało z zawarciem innego stosunku obligacyjnego - umowy o pracę lub umowy zlecenia na podstawie, której członek zarządu będzie otrzymywał wynagrodzenie lub nie. Podstawa pełnienia funkcji członka zarządu może być w rezultacie zarówno zatrudnienie na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług, umowy zlecenia, jak też jedynie powołanie uchwałą wspólników.

W myśl zapisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, katalog osób za które płatnicy składek są zobowiązani obliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne jest określony w art. 6 powołanej ustawy. Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie, czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem. We wskazanym art. 6 ust. 1 ustawodawca wymienił wszystkie podmioty objęte obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Oznacza to, że osoba, której cechy jako podmiotu ubezpieczenia zostały określone w tym przepisie została objęta tymi ubezpieczeniami i staje się stroną stosunku ubezpieczenia społecznego. Należy podkreślić, że wyliczenie zawarte w art. 6 ust. 1 ustawy o sus jest wyczerpujące i ma charakter katalogu zamkniętego. Powołane przepisy nie zaliczają do ubezpieczonych osób pełniących funkcję prezesa, członka zarządu spółki pod warunkiem, że funkcja ta nie jest wykonywana w ramach stosunku prawnego określonego we wskazanym art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Podsumowując powołanie na mocy uchwały zgromadzenia wspólników na członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, jak również pobieranie z tego tytułu ustalonego w drodze uchwały wynagrodzenia nie skutkuje jeszcze powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o sus. Członek zarządu może pełnić swą funkcję na podstawie wyłącznie stosunku organizacyjnego jakim jest powołanie w myśl postanowień k.s.h., bez konieczności zawierania dodatkowej umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej. W konsekwencji, gdy członek zarządu pełni swą funkcję wyłącznie na podstawie powołania w rozumieniu art. 201 § 4 k.s.h., to po stronie spółki jako płatnika składek na ubezpieczenia społeczne nie powstanie obowiązek naliczania, potrącania i odprowadzania od wynagrodzenia takiego członka zarządu składek na ubezpieczenia społeczne.

Z treści złożonego 16 grudnia 2019 r. wniosku o interpretację wynika, iż wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają przyznać członkowi zarządu wynagrodzenie za pełnienie jego funkcji na podstawie i w wysokości określonej uchwalą Zgromadzenia Wspólników. Wnioskodawca poinformował, iż nie będzie zwierał z członkiem zarządu żadnych dodatkowych umów na pełnienie funkcji zarządczych ani umowy o pracę ani umowy o świadczenie usług. Podsumowując powyższe stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku złożonym 16 grudnia 2019 r., należy uznać za prawidłowe w sprawie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia członka zarządu sprawującego swe funkcje wyłącznie na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...)

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl