WPI/200000/43/1149/2018 - Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą posiadającą status słuchacza szkoły policealnej do ukończenia 26 lat.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1149/2018 Brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą posiadającą status słuchacza szkoły policealnej do ukończenia 26 lat.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16 października 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia zawarte) z osobą posiadającą status słuchacza szkoły policealnej do ukończenia 26 lat.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca wskazał, iż zatrudnia od kilku miesięcy na umowę zlecenie osobę w wieku 24 lat. Z tego tytułu osoba ta została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, zdrowotnego oraz ubezpieczenia wypadkowego W miesiącu październiku osoba ta dostarczyła do firmy zaświadczenie, że od dnia 01.09.2018 r. jest słuchaczem (...) posiadającej uprawnienia szkoły publicznej. Nauka będzie trwała do dnia 31.08.2020 r.

W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwość czy ww. osobę należy wyrejestrować z ubezpieczeń od dnia 01.09.2018 r. na okres trwania nauki do czasu ukończenia przez tę osobę 26 lat i w tym okresie nie odprowadzać za niż składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. osoba me powinna podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w okresie od dnia 01.09.2018 r. do dnia ukończenia nauki lub do dnia ukończenia 26 lat. W opinii Wnioskodawcy, co do zasady umowa zlecenie stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w ZUS. Art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje. że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z mmi współpracujące, jednakże art. 6 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera w ust. 4 zastrzeżenie, zgodnie z którym zleceniobiorcy me podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 lat. Natomiast, zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy z dnia (...) września 1991 r. września 1991 r. o systemie oświaty "Ilekroć w dalszych przepisach ustawy jest mowa bez bliższego określenia o uczniach, należy przez to rozumieć także słuchaczy i wychowanków Tym samym, należy uznać, ze osoba, która ma status słuchacza niepubliczne! szkoły policealnej dla dorosłych i jednocześnie me ukończyła 26 lat. z racji wychowywania umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgodnie z tym, zleceniobiorca powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń od dnia 01.09.2018 r. na okres trwania nauki i Wnioskodawca nie powinien za niego odprowadzać składek

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna), W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie Interpretacji indywidualnej następuję w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcą wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie Interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt. iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego. w szczególności me przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi, o ile nie są uczniami gimnazjów, szkól ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentami, do ukończenia 26 roku życia. Jednocześnie, w mysi art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące umowę zlecenia, polegają także obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu Ubezpieczenia te są obowiązkowe w okresie od dnia oznaczonego w umowne jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 2 ww. ustawy zleceniobiorcy mogą dobrowolnie, na swój wniosek, podlegać ubezpieczeniu chorobowemu

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych uzależnia brak obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy zlecenia, od wieku oraz posiadania przez Zleceniobiorcę statusu ucznia. W myśl art. 3 pkt 11 ustawy z dnia (...) września 1991 r, o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. i 2018 r. poi. 1457 z późn. zm.) uczniem jest także słuchacz i wychowanek, natomiast zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 2f ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) - do szkół ponadpodstawowych zalicza się także szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnic lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku Tym samym, osoba posiadająca status słuchacza niepublicznej szkoły policealnej dla dorosłych, która nie ukończyła 26 roku życia nie podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej z Wnioskodawcą umowy zlecenia. Jednocześnie, podkreślić należy, iż zgodnie z treścią art. 94 ustawy - Prawo oświatowe, rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku. W konsekwencji, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do 31 sierpnia 2020 r pod warunkiem, że Zleceniobiorca będzie do tego czasu posiadał status ucznia.

Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy (...) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16 października 2018 r. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą posiadającą status słuchacza szkoły policealnej.

Ponadto, biorąc pod uwagę treść art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, brak jest możliwości wypowiedzenia się w trybie indywidulnej interpretacji w zakresie złożenia przez Wnioskodawcę prawidłowych dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazać należy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych me wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca mc przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym Organ w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 z późn. zm.) zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie, złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia, uważa się za złożono w dniu wniesienia pierwszego podania.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu Jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl