WPI/200000/43/1138/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1138/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (D. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 października 2018 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie braku obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w sytuacji pobierania zasiłku macierzyńskiego

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Przedsiębiorcy (...) o wydanie

Interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą od 08 03.2010 r. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawczym zawarła umowę o pracę. Umowa trwała od 23 11 2012 r. do 15 08 2018 r. (rozwiązana została w związku z likwidacją działalności prowadzonej przez pracodawcę) W związku z podjęciem zatrudnienia Wnioskodawczym opłacała tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (nie podjęła decyzji o dobrowolnym zgłoszeniu się do ubezpieczeń emerytalno-rentowych). Obecnie, Wnioskodawczym przebywa, począwszy od 10.07.2018 r. na zasiłku macierzyńskim. Wnioskodawczym powzięła wątpliwość czy w zwitku z ustaniem zatrudnienia winna opłacać z tytułu prowadzenia działalności gospodarcze) tzw. pełny ZUS. tj. obok składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacać składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, czy też nadal może opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne

W opinii Wnioskodawczym, z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlega ona obowiązkowo jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, natomiast do ubezpieczenia emerytalno-rentowego może zgłosić się dobrowolnie Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt S oraz art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby fizyczne prowadzące na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu (do ubezpieczenia chorobowego, zgodnie z art. U ust. 2 ww. ustawy mogą zgłosić się dobrowolnie) Jednocześnie, zgodnie z art, 6 ust. 1 pkt 19 ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby przebywające na zasiłku macierzyńskim W tej sytuacji powstaje zbieg tytułów do ubezpieczeń, o którym mówi art. 9 ustawy. Zgodnie z art. 9 ust. 1c osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, spełniające jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu i tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zdaniem Wnioskodawczym, przepis ten ma zastosowanie do dotyczącego jej stanu faktycznego, pomimo faktu, iż uprawnienie do zasiłku macierzyńskiego powstało w wyniku ubezpieczenia chorobowego, do którego tytuł powstał ze stosunku pracy (zgodnie z obowiązującymi przepisami me miała ona możliwości zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, nawet w przypadku dobrowolnego zgłoszenia się do ubezpieczeń emerytalno-rentowych z tytułu prowadzonej działalności w trakcie trwania zatrudnienia).

Podsumowując, Wnioskodawczym zobowiązana jest nadal, w trakcie trwania zasiłku macierzyńskiego, do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega obowiązkowo z tytułu zasiłku macierzyńskiego (z tytułu prowadzenie działalności gospodarczej może zgłosić się dobrowolnie)

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie Interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie, stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Nakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie mniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcą wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji Indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie Złożonego wniosku o wydanie interpretacji Indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Ponadto, treści art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Natomiast, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 19 powołanej ustawy, ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Rzeczypospolitej Polskie) są osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego Stosownie do przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.) za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U z 2017 r. poz. 1368 z późn. zm.).

W myśl, art. 9 ust. 1c powołanej powyżej ustawy m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów.

Powyższe oznacza, ze w związku z nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego, osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności, zatem obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne nie istnieje z powyższego tytułu. W takiej sytuacji, stosownie do przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t i Dz. U. z 2018 r. po; 1510) o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej istnieje obowiązek odprowadzania składek tylko na ubezpieczenie zdrowotne Podkreślić należy, ze powyższe zobowiązanie dotyczy wyłącznie okresu, w którym Wnioskodawczym przebywa na zasiłku macierzyńskim jednocześnie, biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wskazać należy, ze Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym Organ w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 z późn. zm.) zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie Wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do dyrektora właściwego terytorialnie oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Takie podanie, złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia, uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12 października 2018 r. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie wpisu od Centralnej Ewidencji i informacji o Działalności Gospodarczej, w sytuacji jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego nabytego z tytułu stosunku pracy.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl