WPI/200000/43/1120/2018 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy ten przedsiębiorca jest jednocześnie pracownikiem spółdzielni zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 grudnia 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1120/2018 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy ten przedsiębiorca jest jednocześnie pracownikiem spółdzielni zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 października 2018 r. uzupełnionym w dniu 19 października 2018 r. i w dniu 6 listopada 2018 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy ten przedsiębiorca jest jednocześnie pracownikiem Spółdzielni zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...) Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony pismem z dnia 15 października 2018 r. doręczonym w dniu 19 października 2018 r. oraz pismem z dnia 30 października 2018 r. doręczonym w dniu 6 listopada 2018 r.

Wnioskodawca przedstawił:

(...) zamierza podjąć współpracę z własnym pracownikiem, który prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą. Umowa, a zarazem współpraca będzie dotyczyć sprzątania nieruchomości Pracownik o którym mowa, zatrudniony jest w Spółdzielni na pełny etat. jako pracownik biurowy Jego zakres czynności jest różny od zakresu prac. które będzie wykonywał w ramach zawartej umowy. Za wykonywane prace będzie wystawiona co miesiąc faktura vat Czynności zawarte w umowie będzie wykonywała dodatkowo osoba zatrudniona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

W związku z wyżej opisaną sytuacją. Spółdzielnia zwraca się z pytaniem czy takie rozwiązanie może zostać potraktowane jako świadczenie na rzecz pracodawcy, a tym samym czy wartość umowy na sprzątanie nieruchomości nie zwiększy podstawy składek społecznych odprowadzanych za omawianego pracownika?

Pismem i dnia 8 października 2018 r. Oddział wezwał Wnioskodawcą o uzupełnienie złożonego wniosku poprzez przedstawienie własnego stanowiska w sprawie.

Pismem z dnia 15 października 2018 r. doręczonym w dniu 19 października 2018 r. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko na postawione we wniosku pytanie:

Usługi opisane we wniosku o Interpretację nie powinny być traktowane jako świadczenie usług na rzecz pracodawcy, usługi te nie będą wykonywane przez ww. pracownika, lecz przez osobę zatrudnioną w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie będą miały związku z umową o pracę z własnym pracownikiem Dlatego też nie zwiększy to podstawy wymiaru składek społecznych odprowadzanych za ww. pracownika.

W konsekwencji przedstawionego własnego stanowiska Oddział pismem z dnia 24 października 2018 r. wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie własnego stanowiska poprzez wyjaśnienie:

* Kto oprócz Wnioskodawcy będzie stroną zawieranej umowy na sprzątanie nieruchomości, czy będzie to pracownik Spółdzielni, czy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,

* Czy czynności wynikające z zawieranej umowy (na sprzątanie nieruchomości) będą pokrywać się lub wchodzą w zakres przedmiotowy prowadzonej jednoosobowej działalności, oraz

* Czy przychód uzyskany z wykonania umowy na sprzątanie nieruchomości będzie zakwalifikowany do przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę świadczącą usługi sprzątania.

W odpowiedzi na powyższe pismem z dnia 30 października 2018 r. doręczonym w dniu 6 listopada 2018 r. Wnioskodawca wyjaśnił:

1)

Oprócz Wnioskodawcy stroną zawieranej umowy na sprzątanie nieruchomości będzie przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który jest jednocześnie pracownikiem Spółdzielni jest to pracownik biurowy, jego zakres czynności z tytułu umowy o pracę nie obejmuje sprzątania nieruchomości.

2)

Czynności wynikające z zawieranej umowy (na sprzątanie nieruchomości) będą wchodzić w zakres przedmiotowy prowadzonej jednoosobowej działalności.

3)

Przychód uzyskany z wykonywania umowy na sprzątanie nieruchomości będzie zakwalifikowany do przychodu działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę świadczącą usługi sprzątania.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (Interpretacja indywidualna}. W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejsze) decyzji Zakład dokonuje Jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawione) przez niego Interpretacji przepisów. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowane) przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Podkreślenia przy tym wymaga fakt. iż rozpoznając wniosek o wydanie interpretacji indywidualne) Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego. w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego. Wydając interpretację indywidualną Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt. iż wiążący charakter mniejszej decyzji ograniczony został jedynie do zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie zdarzenia przyszłego bądź tez poczynienie przez terenowe Jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę (...).

Z treści złożonego i uzupełnionego wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza podjąć współpracę w zakresie sprzątania nieruchomości z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej. Czynności zawarte w umowie będą wykonywane przez osobę dodatkowo zatrudnioną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, z którym Spółdzielnia zawiera umowę jest jednocześnie pracownikiem Spółdzielni zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Stroną umowy będzie (...) oraz przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Przychód uzyskany z wykonywania umowy na sprzątanie nieruchomości będzie zakwalifikowany do przychodu działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę Świadczącą usługi sprzątania.

Wnioskodawca powziął wątpliwość czy wartość umowy na sprzątanie nieruchomości nie zwiększy podstawy wymiaru składek społecznych za pracownika.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 i ust. 2a ww. ustawy za pracownika, uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę laką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

W świetle powyższego przepisu dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką wykonuje na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Uwzględniając opis zdarzenia przyszłego zawarty we wniosku należy uznać, że w sytuacji Wnioskodawcy nie zachodzą przestanki wynikające z brzmienia art. S ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Co prawda umowa o świadczenie usług jest zawarta z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą będącą jednocześnie pracownikiem Spółdzielni, ale usługi będą świadczone przez osobę zatrudnioną w ramach tej właśnie działalności, czyli osobę w żaden sposób nie związaną z pracodawca, tj. (...)

W konsekwencji uwzględniając przedstawione we wniosku złożonym w dniu 4 października 2018 r., uzupełnionym w dniu 19 października 2018 r. i w dniu 6 listopada 2018 r. zdarzenie przyszłe, własne stanowisko oraz obowiązujące przepisy prawa uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną w ramach prowadzonej przez nią jednoosobowej działalności gospodarczej w sytuacji gdy ten przedsiębiorca jest jednocześnie pracownikiem Spółdzielni zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja me jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl