WPI/200000/43/1104/2018 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1104/2018 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 7017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 27 września 2018 r., uzupełnionym w dniu 17 października 2018 r. przez przedsiębiorcę: (...) uznaje za:

1.

prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarcze),

2.

prawidłowe w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolnicze) działalności gospodarcze) od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów złożony przez przedsiębiorcę: (...) Powyższy wniosek został przez Wnioskodawcę uzupełniony pismem z dnia 11 października 2018 r. doręczonym w dniu 17 października 2018 r.

Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o interpretację Prowadzi Jednoosobową działalność gospodarczą, korzystając obecnie z "Ulgi na start" Niedawno były pracodawca zwrócił się do Wnioskodawcy z prośbą o świadczenie dla niego usług, które polegałyby na projektowaniu i przygotowaniu graficznym materiałów do druku. Wcześniej Wnioskodawca był zatrudniony Jako pracownik naświetlami z zakresem obowiązków, których kopię załącza wraz z mniejszym wnioskiem i kopią świadectwa pracy Wnioskodawca wie, ze Istnieje zapis o tym, ze z ulgi nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy świadczą na rzecz byłego pracodawcy usługi takie same lub tożsame, Jak obowiązki na etacie. Wnioskodawca pyta. czy w jego przypadku mógłby świadczyć usługi swojemu byłemu pracodawcy, nie tracąc przy tym przywileju "Ulgi na start" i w późniejszym czasie preferencyjnej składki ZUS"?

Pismem z dnia 4 października 2018 r. Oddział wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku poprzez

* przedstawienie własnego stanowiska w sprawie, oraz

* jednoznaczne wskazanie, że czynności wykonywane na rzecz byłego pracodawcy w lamach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie będą podobne lub tożsame z czynnościami, które byty wykonywane w ramach stosunku pracy.

W odpowiedzi na powyższe Wnioskodawca pismem z dnia 11 października 2018 r. doręczonym w dniu 17 października 2018 r. przedstawił:

Wnioskodawca uważa, że mógłby świadczyć usługi byłemu pracodawcy, korzystając z "Ulgi na start" i w późniejszym czasie z preferencyjnej składki ZUS, ponieważ nie wykonywałby na jego rzecz czynności podobnych lub tożsamych z czynnościami, które były wykonywane w ramach stosunku pracy. Wcześniej Wnioskodawca pracował jako pracownik naświetlami, obsługując maszynę wykonującą formy (matryce) drukarskie. Obowiązki Wnioskodawcy polegały na obsłudze ww. maszyny zwanej naświetlarką CTP, archiwizacji matryc, oraz współpracy z grafikiem w celu wyeliminowania błędów w naświetlaniu odpowiednich matryc. Obecnie Wnioskodawca prowadzi działalność o charakterze agencji reklamowej. Były pracodawca prosi Wnioskodawcę o usługi, które polegałyby na projektowaniu graficznym materiałów reklamowych oraz przygotowaniu ich do druku pod względem technicznym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna) W myśl ustępu S powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zwraca uwagę, że wydając Interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę Pełną wiedzę o stanie faktycznym czerpie wyłącznie z wniosku Wnioskodawcy me posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku togo postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny rachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i chronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Z treści wniosku o interpretację indywidualną wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą I korzysta obecnie z "Ulgi na start". Były pracodawca zwrócił się do Wnioskodawcy z prośbą o świadczenie dla niego usług, które polegałyby na projektowaniu i przygotowaniu graficznym materiałów do druku. Zakres usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności byłby odmienny od czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca pracował jako pracownik naświetlami, obsługując maszynę wykonującą formy (matryce) drukarskie. Obecnie Wnioskodawca prowadzi działalność o charakterze agencji reklamowej. Usługi na rzecz byłego pracodawcy polegałyby na projektowaniu graficznym materiałów reklamowych oraz przygotowaniu ich do druku pod względem technicznym.

Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy kwestii, czy podejmując współpracę z byłym pracodawcą i wykonując usługi odmienne niż te, które były wykonywane w ramach umowy o pracę nadal będzie mógł korzystać z "Ulgi na start" i w późniejszym czasie z preferencyjnej składki ZUS.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 I art. 12 ust. 1 ww. ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności z wyjątkiem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

W myśl art. 18 Prawo przedsiębiorców "Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wychodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej". Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, ze Wnioskodawca podejmując współpracę z byłym pracodawcą i wykonując na jogo rzecz czynności odmienne niż te, które wynikały z umowy o pracą nadal będzie spełniać warunki wynikające z art. 18 Prawo przedsiębiorców, a zatem nie będzie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

W konsekwencji, uznać należy za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, (tzw. ulgi na start").

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, mc niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

* prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej

Powyższe oznacza, ii składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, me niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z α.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto z treści art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika, iż aby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek na niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, niezbędne jest aby nie wykonywała tożsamych czynności na rzecz byłego pracodawcy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym. Powyższe oznacza, iż zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego będzie wykonywana działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Wnioskodawca podejmując współpracę Z byłym pracodawcą i wykonując na jego rzecz czynności odmienne niż te, które wynikały z umowy o pracę będzie spełniał warunki wynikające z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zatem będzie miał prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Uwzględniając zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, że stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę we wniosku złożonym w dniu 27 września 2018 r., uzupełnionym w dniu 17 października 2018 r. - w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę - uznać należy za prawidłowe

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji,

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust, 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl