WPI/200000/43/11/2016 - Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawieranych umów o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 stycznia 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/11/2016 Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawieranych umów o dzieło.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. i ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy /dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 stycznia 2016 r. uzupełnionym w dniu 19 stycznia 2016 r. przez Wnioskodawcę: (...) Spółka z o.o. w (...) w sprawie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawieranych umów o dzieło.

UZASADNIENIE

W dniu 14 stycznia 2016 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Wnioskodawcy: (...) Spółka z o.o. w o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę w dniu 19 stycznia 2016 r.

Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego poinformował, że Spółka planuje zatrudnić kilka osób na podstawie umowy o dzieło, której przedmiotem będzie przygotowanie autorskich audycji (...). Osoby te są zatrudnione na podstawie umowy zlecenia w innej spółce z o.o., z którą Wnioskodawca współpracuje. Może się zdarzyć, że Wnioskodawca będzie fakturować tę spółkę, za wykonanie przez te osoby dzieła.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w związku z tym należy traktować wykonawców dzieła typowo, czyli zgodnie z art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. wykonawcy dzieła są zwolnieni z ubezpieczeń społecznych, czy może ich zatrudnienie na umowę o dzieło powinno być potraktowane zgodnie z art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. jako osoby wykonujące pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy (przy czyni tutaj jest umowa zlecenia).

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

Spółka uważa, iż osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło korzystają za zwolnienia z ubezpieczeń społecznych na podstawie art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i nie podlegają obowiązkowo tym ubezpieczeniom. Dzieło, które będą wykonywać w ramach zawartej umowy będzie wykonywane na rzecz Wnioskodawcy oraz Spółki, w której są zleceniobiorcami - nie zachodzi tu zależność pracownik - pracodawca. Zdaniem Spółki wykonawca dzieła nie będzie wykonywał pracy na rzecz swojego Pracodawcy tylko na rzecz swojego Zleceniodawcy. W takim przypadku umowa o dzieło nic powoduje tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz, obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji cci do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art, 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Oddział zaznacza jednocześnie, że w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów. Ocena stanowiska, przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu Taktycznego lub zdarzenia przyszłego zawarty w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nic przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na laki. iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu taktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu, np. w toku prowadzonego postępowania lub w toku czynności kontrolnych, ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Tym samym Oddział zaznacza, że w trybie interpretacji nie dokonuje oceny czy wykonywane przez pracowników czynności wynikają taktycznie z zawartych umów o dzieło. Wydając niniejsza decyzję Oddział oparł się na informacji przedstawionej przez Wnioskodawcę w opisie stanu taktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Przyjmując powyższe Oddział ma na uwadze jedną z podstawowych zasad obowiązujących w prawie zobowiązań wyrażoną w art. 353 Kodeksu cywilnego zasadę swobody umów. Zgodnie z. nią strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło ma zatem za przedmiot zobowiązanie się przyjmującego zamówienie do wykonania dla zamawiającego, za zaplata wynagrodzenia, określonego w umowie dzieła, tj. osiągnięcia uzgodnionego przez strony rezultatu.

Katalog osób podlegających ubezpieczeniom społecznym określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. 7. przepisu tego wynika m.in. iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z. zastrzeżeniem ustępu 4 tegoż artykułu. Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy o dzieło.

Powyższe świadczy, że osoba, która wykonuje wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Samoistna umowa o dzieło nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o dzieło istnieje natomiast wtedy, gdy umowa taka została zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. W takich przypadkach umowa o dzieło jest w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowana jak umowa o pracę. W myśl bowiem art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika uważa się również osobę wykonującą pracę na podstawie umowy O dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. W odniesieniu do takich osób zastosowanie znalazłby wówczas art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych regulujący kwestię zbiegu tytułów podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka planuje zatrudnić kilka osób na podstawie umowy o dzieło, której przedmiotem będzie przygotowanie autorskich audycji (...). Osoby te są zatrudnione na podstawie umowy zlecenia w innej Spółce (...) z o.o., z którą Wnioskodawca współpracuje. Może się zdarzyć, że Wnioskodawca będzie fakturować tę spółkę, za wykonanie przez te osoby dzieła.

Z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że nie występują przesłanki powodujące powstanie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zawartych umów o dzieło.

Uwzględniając powyższe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 stycznia 2016 r. uzupełnionym w dniu 19 stycznia 2016 r.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego prze/, wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nic jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl