WPI/200000/43/1091/2018 - Ulga na start. Preferencyjna podstawa wymiaru składek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 listopada 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1091/2018 Ulga na start. Preferencyjna podstawa wymiaru składek.

Lublin, ^0 listopada 2018 r.

WPI/200000/43/1091/2018

Dane identyfikacyjne Wnioskodawcy: NIP:

Decyzja nr 1091 / 2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie odnosząc się do stanowiska przedstawionego we wniosku złożonym w dniu 24 września 2018 r. przez Pana

1.

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w sprawie możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej, oraz

2.

uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia od dnia objęcia tymi ubezpieczeniami.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek Pana o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34

ustawy - Prawo przedsiębiorców. Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę pismem z 10 października 2018 r. (doręczonym do Oddziału w dniu 12 października 2018 r.) oraz pismem z 15 listopada 2018 r. (doręczonym do Oddziału w dniu 21 listopada 2018 r.).

Wnioskodawca poinformował, że od października 2018 r. zamierza prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie praktyki dentystycznej. Wnioskodawca wskazał, że nigdy wcześniej nie prowadził działalności gospodarczej, a ponadto poinformował, że w okresie od października 2017 r. do1 września 2018 r. pracował zgodnie z umową o prace na czas określony, zawartą w dniu października 2017 r. na stanowisku: lekarz dentysta - stażysta na rzecz Dodatkowo w piśmie z 10 października 2018 r. Wnioskodawca wskazał, że nie prowadzi i w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadził innej niż opisana działalności pozarolniczej w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto w piśmie z 15 listopada 2018 r. Wnioskodawca wskazał, że w ramach działalności gospodarczej wykonuje usługi dla swojego byłego pracodawcy, a świadczone czynności w ramach działalności pokrywają się z czynnościami wykonywanymi przed dniem rozpoczęcia działalności w ramach stosunku pracy. Jednakże w ramach stosunku pracy Wnioskodawca świadczył pracę jako stażysta a w ramach działalności jako samodzielny lekarz dentysta. Wykonywanie pracy na każdym z tych stanowisk znacząco różni się co zostało opisane we "własnym stanowisku w sprawie" wniosku USl.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się o wydanie interpretacji czy w okresie od października 2018 r. do 31 marca 2018 r. ma prawo korzystać ze zwolnienia składek na ubezpieczenia społeczne, a w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2021 r. ma prawo skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, gdzie podstawą ich naliczania jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy (ulga na start) oraz obniżonych składek ZUS przez kolejne 24 miesiące.

Wnioskodawca zauważył, że między stażem podyplomowym lekarza dentysty a usługami stomatologicznymi istnieją zasadnicze różnice m.in. stażysta musi pracować pod nadzorem swojego koordynatora stażu, w godzinach jego pracy. Wykonanie pracy zgodnie z umową

0 pracę ma na celu edukację stażysty i jest warunkiem uzyskania prawa do wykonywania zawodu. Świadczenie usług stomatologicznych w ramach działalności będzie świadczeniem usług przez samodzielnego lekarza. Wykonywanie stażu zgodnie z odrębnymi przepisami jest bowiem częścią edukacji każdego z lekarzy i wynika wprost z ustawy o zawodzie lekarza - lekarza dentysty na wydanych do ww. rozporządzeniami wykonawczymi tj. rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego teksu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza

1 lekarza dentysty (Dz. U. z 10 kwietnia 2014 r. poz. 474), które stanowią, że w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu, po zakończeniu studiów lekarskich lekarza dentysta ma odbyć 12-miesięczny staż. W ramach stażu następuje przyuczenie do zawodu. Stażyście nie wolno wykonywać czynności samodzielnie jak lekarzowi, zawsze pod kierunkiem opiekuna. Taka osoba zatem nie jest "pełnoprawnym" lekarzem, zatem nie można mówić o zrównaniu praw i obowiązków lekarza i stażysty. Stąd wniosek, że rozpoczynając działalność gospodarczą po spełnieniu wymogów formalnych (odbycie stażu) i uzyskanie wpisu na listę w izbie lekarskiej osoba rozpoczyna dopiero rzeczywiste wykonywanie zawodu. Podkreślenia wymaga fakt, że w trakcie stażu stażysta nie odpowiada jako lekarz przed osobami trzecimi z tytułu odpowiedzialności cywilnej, a odpowiedzialność ciąży na patronie stażysty.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Dodatkowo Zakład wskazuje, że wydając decyzję interpretacyjną dokonuje wyłącznie interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne, nigdy zaś w ramach tego postępowania nie rozstrzyga konkretnej sprawy administracyjnej, w szczególności sprawy spornej ani też nie ustanawia praw i obowiązków. Organ w tym trybie dokonuje jedynie analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa w zakresie wskazanym w treści art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, opierając się na treści złożonego wniosku.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Jednocześnie w myśl art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców - przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Z powyższego wynika, że osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności i nie wykonująca w ramach tej działalności na rzecz byłego pracodawcy czynności wykonywanych uprzednio w ramach stosunku pracy, przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (tzw. ulga na start).

W myśl natomiast art. I8a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność a także wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jednocześnie zgodnie z art. I8aa ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przepis art. I8a ust. 1 stosuje się również do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy kontynuują działalność gospodarczą po upływie okresu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. W takim przypadku okres 24 miesięcy kalendarzowych liczy się od dnia objęcia ubezpieczeniami na zasadach określonych w art. I8a ust. 1 i art. 36.

Mając na uwadze brzmienie powyżej wskazanych przepisów zauważyć należy, że zarówno art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, jak i art. I8a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uzależniają możliwość skorzystania przez przedsiębiorcę z tzw. ulgi na start (tj. braku obowiązku ubezpieczeń społecznych w okresie pierwszych 6 miesięcy), jak i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, od spełnienia przesłanki niewykonywania w ramach prowadzonej działalności na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych do uprzednio (w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym) wykonywanych w ramach stosunku pracy.

Powyższe oznacza, iż zakres czynności świadczonych na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może choćby częściowo pokrywać się z zakresem obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy. Należy zaznaczyć w tym miejscu, że wystarczy aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy choćby w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana w ramach prowadzonej działalności praca ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności świadczonych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie Zakład zaznacza, że w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie ma możliwości oceny czy czynności wchodzące w zakres wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i świadczone na rzecz byłego pracodawcy są całkowicie różne od czynności jakie ww. wykonywał uprzednio w ramach umowy o pracę, wobec powyższego opiera się na informacjach przekazanych przez Wnioskodawcę.

Z treści wniosku z 19 września 2018 r. oraz pisma stanowiącego jego uzupełnienie wynika, że Wnioskodawca zamierza współpracować w ramach nowo rozpoczętej działalności gospodarczej wykonując usługi dentystyczne dla podmiotu, u którego był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku lekarz dentysta - stażysta. Z przedstawionego we wniosku oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie opisu stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie, że zakres obowiązków wykonywanych uprzednio przez lekarza dentystę - stażystę w ramach stosunku pracy jest całkowicie odmienny od czynności, które są wykonywane w ramach prowadzonej przez lekarza dentystę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Również z informacji przekazanej przez Wnioskodawcę wynika, że świadczone w ramach działalności czynności pokrywają się z czynnościami wykonywanymi przed dniem rozpoczęcia działalności w ramach stosunku pracy. Wnioskodawca wskazuje, że jedynie czynności znacząco różnią się z uwagi, że wcześniej świadczył prace jako stażysta a teraz wykonuje działalność jako samodzielny lekarz. Brak jest więc w oparciu o informacje przekazane przez Przedsiębiorcę podstaw do przyjęcia, iż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę, całkowicie różnią się od czynności wykonywanych przez lekarza dentystę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a fakt braku samodzielności podczas wypełniania obowiązków pracowniczych nie świadczy jeszcze o odmienności wykonywanych działań od czynności wykonywanych następnie przez byłego pracownika w ramach działalności gospodarczej. W konsekwencji, w sytuacji gdy zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność choćby w części pokrywa się z zakresem czynności wykonywanych uprzednio przez pracownika, warunek braku tożsamości czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy i działalności gospodarczej nie zostanie spełniony.

W świetle powyższego, Wnioskodawca, który prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz w ramach tej działalności wykonuje usługi na rzecz byłego pracodawcy, które chociażby w części pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy - nie jest uprawniony do skorzystania z tzw. "ulgi na start", a w konsekwencji podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy w przedmiocie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej uznać należy za nieprawidłowe.

Jednocześnie, z uwagi na zawarte w art. I8a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tożsame do powyższych, przesłanki skutkujące brakiem prawa do opłacania przez Wnioskodawcę składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, Wnioskodawca nie będzie również uprawniony do deklarowania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę uznać należy za nieprawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 5 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki

organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl