WPI/200000/43/1037/2014 - Obowiązek uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kosztów najmu, kosztów czynszu oraz kosztów użytkowania mieszkania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1037/2014 Obowiązek uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kosztów najmu, kosztów czynszu oraz kosztów użytkowania mieszkania.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 28 sierpnia 2014 r. przez przedsiębiorcę (...) w sprawie obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników kosztów najmu, kosztów czynszu oraz kosztów użytkowania mieszkania.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca wskazał, iż zamierza wynająć mieszkanie spółdzielcze własnościowe od osoby trzeciej dla dwóch zamiejscowych pracowników i pokryć wszelkie koszty z tym związane tj. koszt najmu (płacony właścicielowi mieszkania), koszt czynszu (płacony na rzecz spółdzielni mieszkaniowej) oraz koszt mediów wg zużycia. Wnioskodawca poinformował, że nie określił wysokości ekwiwalentu pieniężnego z tytułu nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi lokalu mieszkalnego.

W związku z przedstawionym przez siebie opisem zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zadał dwa pytania:

Pytanie 1

Wnioskodawca formuje pytanie, czy prawidłowe jest założenie, że podstawą wymiaru do naliczania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, z tytułu udostępnienia pracownikom mieszkania oraz pokrycia kosztu mediów, stanowi wartość czynszu płaconego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej oraz suma kosztów użytkowania mieszkania tj. opłata za wodę, energię, gaz itp.?

Pytanie 2

Wnioskodawca formuje pytanie, czy prawidłowe jest założenie, że podstawę wymiaru do naliczenia składek emerytalno-rentowych dla jednego pracownika stanowić będzie 50% podstawy wymiaru do naliczenia składek wyliczonej dla wartości czynszu płaconego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej oraz kosztów mediów?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie:

W związku z przedstawionym pierwszym pytaniem zdaniem Wnioskodawcy ww. opisanej sytuacji mają zastosowanie przepisy rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. o szczegółowych zasadach ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a mianowicie:

- § 3 pkt 3 lit. a w odniesieniu do udostępnienia lokalu spółdzielczego własnościowego oraz

- § 3 pkt 2 w odniesieniu do kosztów zakupu mediów tj. opłat za wodę, prąd, gaz.

W związku z przedstawionym drugim pytaniem Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przychód pracownika jako wartość pieniężna stanowiący podstawę do naliczenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe powinien być adekwatny do wartości uzyskanych przez niego świadczeń w naturze.

W dniu 3 września 2014 r. Oddział skierował do wnioskodawcy wezwanie o uzupełnienie wniosku o pisemną interpretację poprzez wskazanie, czy wartość czynszu płaconego przez wnioskodawcę na rzecz spółdzielni mieszkaniowej oraz suma kosztów użytkowania mieszkania tj. opłata za wodę, energię i gaz stanowi przychód pracowników z tytułu stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) oraz o przedstawienie precyzyjnego stanowiska do pytania nr 2 zawartego w treści wniosku o pisemną interpretację.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 3 września 2014 r. wnioskodawca wskazał, że wartość czynszu płaconego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej oraz suma kosztów użytkowania mieszkania tj. opłata za wodę, energię i gaz stanowi przychód pracowników z tytułu stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Wnioskodawca przedstawił stanowisko do zawartego we wniosku pytania 2 i zdaniem wnioskodawcy całość kosztów pracodawcy poniesionych tytułem udostępnienia lokalu mieszkalnego należy podzielić proporcjonalnie na każdego pracownika korzystającego z mieszkania, ustalając w ten sposób faktyczny przychód każdego z nich, gdyż wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, które stanowią przychód pracownika i podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe ma zdaniem wnioskodawcy odzwierciedlać realne przysporzenie korzyści dla pracownika. Zdaniem wnioskodawcy w opisanej sytuacji będzie to zaoszczędzenie przez pracownika jego wydatków mieszkaniowych, które poniósłby, gdyby pracodawca nie zapewnił mu bezpłatnego zakwaterowania.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i ust. 2, w związku z art. 20 ust. 1 i w związku art. 4 pkt 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uznaje się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Katalog przychodów nie stanowiących podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe został zawarty w § 2 ust. 1 pkt 1 do 32 wskazanego rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Natomiast udostępnianie lokalu mieszkalnego jest świadczeniem w naturze, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku:

1)

Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy - według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,

2)

Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu,

3)

Jeżeli przedmiotem świadczenia jest udostępnianie lokalu mieszkalnego:

a)

dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego - w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,

b)

dla lokali komunalnych - w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,

c)

dla lokali własnościowych, z wyłączeniem wymienionych w lit. a), oraz domów stanowiących własność prywatną - w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach - w danej dzielnicy,

d)

dla lokali w hotelach - w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami przez hotel.

W przypadku, gdy stroną umowy najmu lokalu mieszkalnego jest pracodawca, do podstawy wymiaru składek wchodzi pełne wynagrodzenie (przychód) pracownika, przed potrąceniem kosztów wynajmu lokalu oraz pełna kwota czynszu wynikająca z cytowanego rozporządzenia MPiPS.

Oddział wskazuje, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika należy uwzględnić sumę wszystkich opłat ponoszonych w związku z wynajęciem mieszkania, będą to oprócz czynszu również prąd, gaz i woda.

Oddział wskazuje również, że w przypadku ustalenia podstawy wymiaru dla lokalu mieszkalnego, który jest udostępniany dla dwóch osób podstawa wymiaru składek powinna być podzielona przez proporcjonalnie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza wynająć spółdzielcze własnościowe mieszkanie od osoby trzeciej dla dwóch swoich zamiejscowych pracowników i pokryć wszelkie koszty z tym związane: koszt najmu, koszt czynszu oraz koszt mediów wg. zużycia. Wnioskodawca nadmienił, że nie określił wysokości ekwiwalentu pieniężnego z tytułu nieodpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego w przepisach o wynagradzaniu. Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie z dnia 9 września 2014 r., uzupełniającej stan faktyczny wniosku zawarł informację, że wartość czynszu płaconego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej oraz suma kosztów użytkowania mieszkania tj. opłat za wodę, energię i gaz stanowi przychód pracowników ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca w przypadku wynajmu mieszkania dwom pracownikom ma zamiar całość kosztów poniesionych tytułem udostępniania lokalu mieszkalnego podzielić proporcjonalnie na każdego pracownika, korzystającego z mieszkania.

Reasumując w przypadku opisanym przez wnioskodawcę znajdą zastosowanie wymienione przez niego w stanowisku przepisy prawne cytowane powyżej, dlatego też należy potwierdzić stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku wynajmu mieszkania spółdzielczego dwom pracownikom.

Wobec przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego Oddział uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Mając na uwadze Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania decyzji.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl