WPI/200000/43/1015/2015 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1015/2015 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 2 września 2015 r. przez Panią (...) w sprawie prawa wnioskodawczym do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez wnioskodawczynię pismami z dnia 12 września 2015 r. (wpływ do ZUS Oddział w (...) Biuro Terenowe w (...) w dniu 14 września 2015 r.) oraz pismem z dnia 28 września 2015 r. (wpływ do ZUS Oddział w (...) Biuro Terenowe w (...) w dniu 28 września 2015 r.).

Wnioskodawczym poinformowała, że w dniu (...) kwietnia 2015 r. rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej. Ponieważ była to jej pierwsza działalność, za podstawę do opłacania składek na Ubezpieczenia społeczne wybrała 30% minimalnego wynagrodzenia. Z powodu zerwania kontraktu przez firmę współpracująca wnioskodawczyni była zmuszona działalność zamknąć z dniem (...) kwietnia 2015 r. Wnioskodawczym ponownie otworzyła działalność w dniu (...) lipca 2015 r., wybierając podstawę opłacania składek wynoszącą 30% minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto w piśmie z dnia 12 września 2015 r. wnioskodawczyni poinformowała, że po raz pierwszy działalność gospodarczą otworzyła (...) kwietnia 2015 r., a następnie z powodu zerwania umowy przez kontrahenta była zmuszona ją zamknąć w dniu (...) kwietnia 2015 r. Ponieważ znalazła nowego kontrahenta, wnioskodawczyni ponownie otworzyła działalność w dniu (...) lipca 2015 r. Wnioskodawczym oświadczyła również, że przed dniem (...) kwietnia 2015 r. w okresie 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej, a ponadto nie wykonuje i nie będzie wykonywać działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Dodatkowo w piśmie z 28 września 2015 r. wnioskodawczym wskazała, że działalność gospodarcza rozpoczęta od dnia (...) lipca 2015 r. jest prowadzona na podstawie nowego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Poprzedni wpis dla działalności od (...) kwietnia 2015 r. został wykreślony (działalność zlikwidowana w dniu (...) kwietnia 2015 r.) i wnioskodawczym dokonała kolejnego wpisu z rozpoczęciem działalności od (...) lipca 2015 r. Ponadto w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem (...) kwietnia 2015 r. wnioskodawczym nie prowadziła innej niż opisana we wniosku działalności pozarolniczej (tj.: nie prowadziła działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, nie wykonywała działalności twórczej lub artystycznej, nie wykonywała działalności gospodarczej w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie pozostawała wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, a także nie prowadziła publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty).

W przedstawionym stanie faktycznym, wnioskodawczym uznała, że otwierając ponownie działalność gospodarczą w dniu (...) lipca 2015 r. ma prawo wykorzystać ulgę w opłacaniu składek przez 24 miesiące licząc od daty zarejestrowania pierwszej działalności tj. od (...) kwietnia 2015 r. do marca (...) 2017 r. Intencją ustawodawcy było aby osoby rozpoczynające działalność skorzystały z niej przez 2 lata i wnioskodawczyni uważa, że do czasu upłynięcia tego okresu ma prawo opłacać składki od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę taniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ustępu 5 powołanego powyżej artykułu w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., udzielenie interpretacji dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy przy tym podnieść, iż wprowadzenie wskazanej regulacji miało na celu umożliwienie obniżenia kosztów publicznoprawnych, do jakich poniesienia są zobowiązani przedsiębiorcy, a związanych z podjęciem pierwszej działalności gospodarczej, dlatego też zastosowanie powyższych kryteriów ogranicza skorzystanie z tej możliwości wyłącznie do przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą opłacać osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą czyli: pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w Rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostawanie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także prowadzenie publicznej lub niepublicznej szkoły, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ponadto stosownie do wskazanych przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, korzystająca z podstawy wymiaru składek w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, zaprzestanie prowadzenia działalności dokonując wykreślenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - wówczas prawo do skorzystania z obniżonej podstawy wymiaru składek, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności nabędzie po upływie 60 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia zakończenia wykonywania poprzedniej działalności.

Z treści złożonego w dniu 2 września 2015 r. wniosku i uzupełniających go pism wynika, iż wnioskodawczym rozpoczęła w dniu kwietnia 2015 r. prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, którą to działalność po krótkim okresie prowadzenia zakończyła i dokonała jej wykreślenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Następnie od dnia (...) lipca 2015 r. wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie kolejnej działalności gospodarczej, na podstawie nowego wpisu do CEIDG. W rezultacie należy uznać, iż wnioskodawczyni rozpoczęła nową działalność gospodarczą po upływie okresu krótszego niż 60 miesięcy kalendarzowych od zakończenia poprzedniej działalności, u w konsekwencji, stosownie do art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z tytułu nowo rozpoczętej działalności gospodarczej nie będzie uprawniona do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru.

W świetle powyższego, w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, wnioskodawczyni nie przysługuje prawo do deklarowania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej od dnia lipca 2015 r. pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru składek w wysokości nie niższej niż 30% obowiązującego minimalnego wynagrodzenia, za pracę.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2015 r. w sprawie prawa wnioskodawczyni do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl