WPI/200000/43/1014/2018 - Ulga na start. Preferencyjna podstawa wymiaru składek.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1014/2018 Ulga na start. Preferencyjna podstawa wymiaru składek.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.) oraz w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 3 września 2018 r. uzupełnionym w dniu 18 września 2018 r. przez przedsiębiorcę: (...)

* uznaje za prawidłowe w sprawie dotyczącej możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej,

* uznaje za nieprawidłowe w sprawie dotyczącej ustalenia prawa do stosowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w zadeklarowanej kwocie, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia objęcia ubezpieczeniami.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie interpretacji indywidualnej. Powyższy wniosek został uzupełnionym pismem z dnia 13 września 2018 r. (wpływ do ZUS Oddział w Lublinie w dniu 18 września 2018 r.) oraz dokonaniem opłaty w dniu 13.09.2018 r.

W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał, że w okresie 4 maja 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r. prowadził działalność oświatową pn. (...) na podstawie wpisu do rejestru placówek oświatowych, prowadzonego przez. Od dnia 1 września 2018 r. Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia działalności oświatowej, o czym poinformował skutecznie starostę (...). Z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności oświatowej nie przysługiwały mu tzw. "preferencyjne składki ZUS". Przez cały okres prowadzenia działalności oświatowej Wnioskodawca opłacał składki ZUS od podstawy stanowiącej 60% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września Wnioskodawca zamierza rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej (PKD: 86.9OE). Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi, czy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej przysługiwać mu będzie tzw. "ulga na start" przez pierwsze 6 miesięcy działalności, a następnie po 6 miesiącach tzw. "preferencyjny ZUS" (od podstawy stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia).

Zdaniem wnioskodawcy z tytułu założonej od 1 września 2018 r. działalności gospodarczej będzie mu przysługiwać tzw. "ulga na start" oraz po upływie 6 miesięcy "ulgi na start" - tzw. "preferencyjne składki ZUS", gdyż prowadzona działalność gospodarcza będzie pierwszą dla wnioskodawcy działalnością gospodarczą. Wnioskodawca nie będzie świadczył usług na rzecz byłego pracodawcy w ramach tejże działalności gospodarczej. Wnioskodawca do tej pory nigdy nie korzystał z "ulgi na start" oraz z tzw. "preferencyjnych składek ZUS".

Pismem z dnia 13 września 2018 r. Wnioskodawca dodatkowo poinformował, że w okresie ostatnich 60 miesięcy:

- nie prowadził działalności gospodarczej na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców,

- nie wykonywał działalności gospodarczej jako twórca ani artysta,

- nie wykonywał działalności w zakresie wolnego zawodu,

- nie był wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej, jawnej ani partnerskiej,

- był osobą prowadzącą placówkę oświatową na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, tj. niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną,

- nie wykonywał ani nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, w szczególności czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, iż ocena stanowiska Wnioskodawcy w trybie niniejszej decyzji, dokonywana jest wyłącznie pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez Przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) zawarty w treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga fakt, iż rozpoznając wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji, Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy rozpatrywanej na podstawie złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców - przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Z powyższego wynika, że osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, przy spełnieniu następujących warunków:

- działalność gospodarcza jest podejmowana po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

- działalność nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Działalnością gospodarczą zgodnie z art. 3 cytowanej ustawy jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Działalność gospodarczą można podjąć w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca w okresie od 4 maja 2016 r. do 31 sierpnia 2018 r. prowadził działalność oświatową wyłącznie na podstawie wpisu do rejestru placówek oświatowych prowadzonego przez Starostę (...), nie posiadając wpisu do

Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ponadto nie wykonywał ani nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, w szczególności czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej.

Zatem w powyższym okresie Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców, bowiem prowadzona działalność oświatowa na podstawie wpisu do rejestru placówek oświatowych nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy (...) w sprawie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które: prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność a także wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jednocześnie zgodnie z art. 18aa ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przepis art. 18a ust. 1 stosuje się również do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy kontynuują działalność gospodarczą po upływie okresu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. W takim przypadku okres 24 miesięcy kalendarzowych liczy się od dnia objęcia ubezpieczeniami na zasadach określonych w art. 18a ust. 1 i art. 36.

Zgodnie z przesłanką przedstawioną w pkt 1 art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły działalność pozarolniczą w rozumieniu wskazanej ustawy. Wyłącznie fakt nie prowadzenia działalności pozarolniczej w żadnej z określonych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych form, w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Definicję osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zawiera art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w pkt 5 wskazuje, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespołu, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku o interpretację Wnioskodawca wskazał, że w okresie od 4 maja 2016 r. do 31.08.2018 r. prowadził działalność oświatową na podstawie wpisu do rejestru placówek oświatowych. Zatem Wnioskodawca nie spełnia warunku wynikającego z art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że nie będzie miał prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia objęcia ubezpieczeniami na zasadach określonych w art. 18a ust. 1 i art. 36.

W konsekwencji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie biorąc pod uwagę stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy - uznał za nieprawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy (...) w przedmiocie prawa do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru składek w zadeklarowanej kwocie nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w okresie 24 miesięcy kalendarzowych od dnia od dnia objęcia ubezpieczeniami.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl