WPI/200000/43/1008/2019 - Ulga na start.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 listopada 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1008/2019 Ulga na start.

Decyzja nr 1008 /2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 28 października 2019 r. przez Pana (...) w sprawie możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział (...) Inspektorat w (...) wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców złożony przez przedsiębiorcę:(...) Powyższy wniosek został uzupełniony przez Wnioskodawcę pismem złożonym w dniu 13 listopada 2019 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w (...) Inspektorat w (...)

Wnioskodawca poinformował, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza będzie polegała na sprzedaży maszyn budowlanych, wynajmie maszyn i sprzętu budowlanego. U byłego pracodawcy Wnioskodawca był zatrudniony jako specjalista ds. wynajmu szalunków. Wnioskodawca z byłym pracodawcą będzie prowadził handel polegający na zakupie sprzętu budowlanego (szalunków, rusztowań). Wnioskodawca nie będzie z byłym pracodawcą prowadził handlu polegającego na dzierżawie (wynajmie) sprzętu budowlanego.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko, w którym poinformował, że w dniu sierpnia 2019 r. założył własną działalność gospodarczą. Przez miesiąc sierpień będąc na wypowiedzeniu Wnioskodawca świadczył usługi na rzecz obecnego w tym czasie pracodawcy, ale usługi te nie były tożsame z pracami wykonywanymi na umowę o pracę.

Obecnie Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy, jednak usługi te nie są tożsame z usługami wykonywanymi w ramach umowy o pracę u byłego już pracodawcy. Za sierpień 2019 r. Wnioskodawca opłacił z działalności składkę zdrowotną i zgłoszony jest do ZUS z kodem 054000. W związku z faktem, że jest to Jego pierwsza działalność gospodarcza Wnioskodawca uznał, ze może skorzystać z ulgi na start z kodem 054000.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). W myśl ustępu 5 powołanego powyżej artykułu udzielenie interpretacji indywidualnej następuje w drodze decyzji. Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r.

0 systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje interpretacje indywidualne, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład wskazuje, że wydając decyzję na podstawie powyższych przepisów dokonuje wyłącznie interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne, nigdy zaś w ramach tego postępowania nie rozstrzyga konkretnej sprawy administracyjnej, w szczególności sprawy spornej ani też nie ustanawia praw

1 obowiązków. Wydając indywidualną interpretację Organ dokonuje analizy opisanego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa w zakresie wskazanym w treści art. 83d ust. 1 ustawy

0 systemie ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej. Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, opierając się na treści złożonego wniosku i okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 4 tej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym

1 wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców. Zauważyć należy jednakże, że w myśl art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu tej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców - przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej po raz pierwszy lub po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia lub zakończenia poprzedniej działalności i nie wykonująca w ramach tej działalności na rzecz byłego pracodawcy czynności wykonywanych uprzednio (w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym) w ramach stosunku pracy, przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (tzw. ulga na start).

Pod pojęciem "byłego pracodawcy" należy w tym przypadku rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzonej działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje na rzecz byłego pracodawcy czynności, które choćby w części pokrywają się z czynnościami wykonywanym uprzednio w ramach stosunku pracy, warunek braku tożsamości czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy i działalności gospodarczej nie zostanie spełniony, skutkując brakiem możliwości skorzystania z tzw. "ulgi na start".

Z treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji wynika, że Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę a obecnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której współpracuje ze swoim pracodawcą. Wobec powyższego Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy ma prawo do skorzystania z tzw. "ulgi na start" (tj. niepodlegania ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej). Celem uzupełnienia przedstawionego stanu faktycznego Zakład wezwał Wnioskodawcę o wskazanie, czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz byłego pracodawcy są rożne od czynności wykonywanych w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym w ramach umowy o pracę, a także czy Wnioskodawca podejmuje działalność po raz pierwszy albo po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia. W odpowiedzi Wnioskodawca w dniu IB listopada 2019 r. ponownie wskazał, że w dniu sierpnia 2019 r. założył własną działalność gospodarczą. Przez miesiąc sierpień będąc na wypowiedzeniu Wnioskodawca świadczył usługi na rzecz obecnego w tym czasie pracodawcy, ale usługi te nie były tożsame z pracami wykonywanymi na umowę o pracę. Obecnie Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy, jednak usługi te nie są tożsame z usługami wykonywanymi w ramach umowy o pracę u byłego już pracodawcy. Za sierpień 2019 r. Wnioskodawca opłacił z działalności składkę zdrowotną i zgłoszony jest do ZUS z kodem 054000. W związku z faktem, że jest to Jego pierwsza działalność gospodarcza Wnioskodawca uznał, że może skorzystać z ulgi na start z kodem 054000. Wobec powyższego, Odział przyjął, że zawarte w piśmie złożonym w dniu 13 listopada 2019 r. informacje w zakresie braku tożsamości czynności oraz prowadzenia działalności gospodarczej po raz pierwszy należy traktować jako elementy opisu stanu faktycznego. W konsekwencji, mając na uwadze fakt, że wydając indywidualną interpretację na podstawie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani dowodowego, a opiera się na treści złożonego wniosku i okolicznościach przedstawionych przez Wnioskodawcę, wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Przedsiębiorcę.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, Przedsiębiorca rozpoczął prowadzenie swojej pierwszej działalności gospodarczej i w jej ramach

współpracuje z byłym pracodawcą. Wnioskodawca wskazał, że usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach umowy o pracę. Przedsiębiorca poinformował ponadto, że dokonał zgłoszenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej z kodem 054000 (właściwym dla tzw. "ulgi na start") oraz opłacił składkę zdrowotną. W świetle powyższego uznać należy, że Wnioskodawca spełnia zawarte w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przesłanki do niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Przedsiębiorcy w sprawie możliwości niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl