WPI/200000/43/1004/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 sierpnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/1004/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 21 sierpnia 2013 r. przez przedsiębiorcę Panią (...) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia tej działalności od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym wskazała, iż w okresie od 3 marca 2008 r. - 13 sierpnia 2014 r. była zatrudniona w (...) w ramach rezydentury celem odbycia specjalizacji z chorób wewnętrznych. W zakresie obowiązków Wnioskodawczym było m.in. prowadzenie procesu diagnostyczno-leczniczego powierzonych jej opiece chorych, obecność na obchodzie, referowanie o stanie zdrowia powierzonych ordynatorowi chorych, prowadzenie historii choroby, przygotowywanie dokumentów potrzebnych przy wypisie, stałe podnoszenie swoich kwalifikacji, uczestnictwo w szkoleniach wewnętrznych. Wnioskodawczym poinformowała, ze obecnie zakończyła specjalizację z chorób wewnętrznych i założyła pierwszą w życiu działalność i została przyjęta jej oferta w konkursie ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych w (...) w formie dyżurów lekarskich. Wnioskodawczyni poinformowała, że obecnie do jej obowiązków należy m.in. pełnienie 24-godzinnych dyżurów zgodnie z harmonogramem dyżurów, sprawowanie opieki medycznej w trakcie dyżuru służącej zachowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia pacjentów w (...) zwłaszcza w stanie zagrożenia życia, udzielanie konsultacji dla pacjentów przyjętych do SOR-u lub będących w innych oddziałach szpitala.

Wnioskodawczym poinformowała, że obecnie poza kontraktem na dyżury nie jest zatrudniona w (...)

Wnioskodawczym jest zdania, ze wobec odmiennego charakteru pracy oraz zakresu obowiązków może korzystać z ulgowej składki ZUS. Wnioskodawczym wskazała podstawę prawną na poparcie swojej tezy (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 art. 18a).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z o swobodzie działalności gospodarczej powołanej wyżej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stosownie do ust. 5 powołanego wyżej art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej w tym m.in. ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje oceny stanowiska w' zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek n ubezpieczenia społeczne, nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z kolei z treści ust. 2, przywołanego wyżej art. 18a wynika, ze przepisy ust. 1 tego artykułu nie mają zastosowania do osób. które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność:

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz, którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykony wały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zakład wyjaśnia, iż zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych. w ramach stosunku pracy. Przy czym przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że aby osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą utraciła prawo do opłacania w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia, istotny jest fakt wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy. Jeżeli zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność choćby w części pokrywa się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, warunek wynikający z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostaje spełniony.

Powyższe znajduje potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2010 r. (I UK 323/09) stwierdzającym, iż dla spełnienia warunku wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności gospodarczej wystarczające jest realizowanie jakichkolwiek czynności które były uprzednio wykonywane podczas świadczenia pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, warunek wynikający z art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie zostaje spełniony.

Istotny staje się tu fakt. iż charakter czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy jest tożsamy z czynnościami wchodzącymi w zakres działalności gospodarczej wykonywanej na rzecz byłego pracodawcy. Tym samym - zgodnie z treścią powołanego wyżej wyroku Sądu Najwyższego -,. usługi zdrowotne (w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego) świadczone przez lekarza prowadzącego działalność gospodarczą (zawodową) w formie indywidualnej praktyki lekarskiej na rzecz podmiotu, w którym był zatrudniony jako stażysta, wyłączają możliwość preferencyjnego ustalenia wysokości składki na zasadach opisanych w art. 18a ustawy systemowej....".

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie, że zakres obowiązków wykonywanych w ramach stosunku pracy jest całkowicie odmienny od czynności, które są wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Wobec powyższego wnioskodawca, który zamierza prowadzić pozarolniczą działalność gospodarcza oraz w ramach tej działalności wykonuje usługi na rzecz byłego pracodawcy, które chociażby w czyści pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy - nie będzie miał prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż. 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem do utraty prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - powołanego powyżej, wystarczy, aby chociaż jedna czynność świadczona w ramach prowadzonej działalności na rzecz byłego pracodawcy była tożsama z czynnościami świadczonymi w ramach stosunku pracy.

Reasumując, spełnienie warunku wykonywania działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy - o którym mowa w powołanym wyżej art. 18a ust. 2 pkt 2 - będzie skutkowało utratą prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Ponownie prawo to uzyskuje się od dnia zaprzestania wykonywaniu działalności na rzecz byłego pracodawcy, pod warunkiem iż nastąpi to w okresie pierwszych 24 miesięcy wykonywania tej działalności.

Mając na uwadze powyższe Oddział stwierdził jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego wdacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego we (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl