WPI/200000/43/10/2020 - Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych WPI/200000/43/10/2020 Ustalenie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 7 stycznia 2020 r. przez Przedsiębiorcę (...) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z 7 stycznia 2020 r., uzupełnionym 27 stycznia 2020 r. i 13 lutego 2020 r. Przedsiębiorca (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca wskazał, że od 02.01.2020 r. rozpoczął działalność gospodarcza i świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy z zakresu montażu urządzeń dźwigowych, z tym że zakres wykonywanych czynności nie będzie jednolity z zakresem umowy o pracę, gdy Przedsiębiorca był zatrudniony jako pomocnik montera urządzań dźwigowych. Przedsiębiorca poinformował, iż zatrudnia pracownika na stanowisku pomocnik montera urządzeń dźwigowych. Przedsiębiorca podczas zatrudnienia na stanowisku pomocnik montera urządzeń dźwigowych, zakres wykonywanych obowiązków ograniczał się do rozpakowywania elementów, przygotowania tych elementów monterowi i przyniesieniu elementów pod szyb windowy, podania oraz posprzątania śmieci po całym montażu. Pracując jako pomocnik montera urządzeń dźwigowych, Przedsiębiorca nie mógł samodzielnie prowadzić montażu urządzeń dźwigowych, wypełniać dokumentacji montażowej, odpowiadać za montaż, jak i nie mógł montować. Zakres czynności, jaki wykonywał był dość mocno ograniczony, ponieważ Przedsiębiorca nie posiadał przeszkolenia oraz uprawnień do samodzielnego montażu. Z czasem pracując jako pomocnik montera, Przedsiębiorca opanował czynności należące do pomocnika montera oraz posiadł wiedzę, na jakim etapie oraz w jakiej kolejności się montuje. Przedsiębiorca informuje, iż nie posiadł całej wiedzy, ponieważ gdy monter montuje kolejne elementy dźwigu w szybie, pomocnik przygotowuje kolejne elementy montażu. Po kilku miesiącach, gdy Przedsiębiorca bardzo dobrze opanował czynności postanowił, że chciałby nauczyć się montażu, by samodzielnie móc montować, dlatego też Przedsiębiorca zaczął dodatkowo zgłębiać wiedzę, przeszedł odpowiednie przeszkolenie oraz zdał egzamin i nabył uprawnienia montera urządzeń dźwigowych i postanowił, że chciałby się rozwijać i wykonywać pracę montera urządzeń dźwigowych na własnej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca chciałby uzyskać interpretację w sprawie czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, a świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy, gdy zakres świadczonych usług nie będzie taki sam jak zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca w uzupełnieniu do złożonego wniosku w piśmie złożonym 27.01.2020 r., poinformował, iż w okresie ubiegłych 60 miesięcy nie prowadził innej działalności pozarolniczej wymienionej w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponadto, oświadczył, iż nie będzie wykonywał w ramach świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych, czynności te będą rozbieżne.

Dodatkowo, Przedsiębiorca przedstawił na czym polega praca pomocnika, a na czym montera: "Jak wiadomo winda składa się z wielu elementów, które przyjeżdżają zapakowane w opakowania, pomocnik pomaga w transporcie paczek z elementami. Następnie pomocnik zaczyna rozpakowywać prowadnice i czyści je ze smaru zabezpieczającego przed korozją oraz skręca łączenia prowadnic, w tym czasie monter według rysunków pionuje się czyli sprawdza czy w szybie zmieści się dźwig oraz czy na każdym przystanku zmieszczą się drzwi w otworze szybowym. Kolejnym etapem prac jest wrzucenie prowadnic do szybu, po czym monter zaczyna wyprowadzanie w podszybiu pierwszych prowadnic, wtedy pomocnik zaczyna rozpakowywać kolejne paczki elementów, ramię windy oraz zaczyna obierać z foli elementy kabiny. Monter skręca ramę oraz montuje kabinę, wtedy pomocnik przygotowuje kotwy do montażu prowadnic, monter pnie się do góry montując kolejne prowadnice, a pomocnik zaczyna rozpakowywać kolejne elementy, tym razem drzwi szybowych (rozpakowanie i obranie z folii), wszystkie elementy po przygotowaniu pomocnik przynosi według kolejności montażu pod szyb windowy. W kolejnym etapie monter montuje silnik oraz zawiesza na liny, pomocnik w międzyczasie przygotowuje elementy do montażu drzwi oraz sprząta śmieci powstałe po rozpakowaniu dotychczasowych elementów. Kolejny etap to montaż drzwi na każdym z przystanków, monter montuje drzwi będąc w szybie, a pomocnik sprzed szybu podaje mu elementy według kolejności montażu. Następnym krokiem pomocnik rozpakowuje i przygotowuje pod szyb elementy elektryki, następnie monter montuje elektrykę w nadszybiu, pomocnik ma czas uporządkować pozostałe śmieci powstałe z opakowań. Dalej, monter wykonuje czynności na kabinie, pod kabiną, robi rozruch i następuje linowanie windy, pomocnik pomaga w zalinowaniu dźwigu. Pozostaje uruchomienie dźwigu przez montera i mamy dźwig skończony, pomocnik jeszcze na koniec sprząta dźwig".

Przedsiębiorca uważa, że czynności wykonywane przez pomocnika i montera są mocno rozbieżne, praca pomocnika polega głównie na przygotowaniu elementów przez co bardziej usprawniony jest montaż windy przez montera. To monter prowadzi montaż, odpowiada za montaż, czyta rysunki montażowe oraz posiada uprawnienia do samodzielnego prowadzenia montażu i uruchomienia dźwigu. Ponadto, w uzupełnieniu do złożonego wniosku złożonego 13.02.2020 r. Przedsiębiorca wyraził swoje stanowisko: Przedsiębiorca uważa, że czynności wykonywane podczas umowy o pracę na rzecz byłego pracodawcy nie są takie, jak te które są przedmiotem prowadzenia działalności gospodarczej w związku z czym przysługuje mu prawo do korzystania z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne w okresie pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym, ustalania prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Dyspozycja treści art. 13 pkt 4 ustawy wskazuje, iż osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek.

Ponadto, w myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ust. 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność w rozumieniu wskazanej ustawy czyli:

* pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

* działalność twórczą lub artystyczną, działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* pozostawały wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej lub

* prowadziły publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespołu, na podstawie przepisów o systemie oświaty,

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed

dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej. W świetle powyższego, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek, w wysokości o której mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zależy od spełnienia obu ww. przesłanek.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w złożonym wniosku, Przedsiębiorca 02.01.2020 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, a obecnie chciałby podjąć współpracę z byłym pracodawcą na rzecz którego wykonywał pracę przed rozpoczęciem działalności. Przedsiębiorca jednoznacznie oświadczył, iż nie będzie wykonywał w ramach świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy czynności tożsamych, czynności te będą rozbieżne.

Zakład wyjaśnia, iż pod pojęciem "byłego pracodawcy", o którym mowa w art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas, tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności. Decydujące znaczenie w stosowaniu przez Przedsiębiorcę w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej prawa do ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie miał fakt nie wykonywania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności tożsamych z wykonywanymi uprzednio w ramach umów o pracę.

Jednakże, w przypadku wystąpienia chociażby jednej czynności tożsamej, wykonywanej w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy którą wykonywał uprzednio w ramach stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, Przedsiębiorca utraci prawo deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości określonej w art. 18a ust. 1 ustawy systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając powyższe na uwadze, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie opierając się na jednoznacznym wskazaniu Wnioskodawcy, iż w ramach świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy nie będzie wykonywał czynności tożsamych - uznał za prawidłowe stanowisko Przedsiębiorcy w przedmiocie stosowanie w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości określonej w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jednocześnie, Zakład podkreśla, iż w ramach postępowania zmierzającego do wydania interpretacji indywidualnej nie prowadzi postępowania wyjaśniającego i dowodowego, bowiem przedmiotem interpretacji może być wyłącznie obowiązek świadczenia przez Przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto, Zakład wskazuje, iż ocena stanowiska Przedsiębiorcy dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej wykładni przepisu prawa, czyniona jest wyłącznie w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Powyższe oznacza, iż Zakład w niniejszej decyzji nie poddaje ocenie czynności wykonywanych przez Przedsiębiorcę w ramach umowy o pracę i nie rozstrzyga czy czynności wykonywane przez pracownika są lub nie są tożsame z usługami realizowanymi w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, bowiem opiera się na oświadczeniu Przedsiębiorcy, że te czynności są różne.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie Przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 5 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla Przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl