WP/415-12/06 - Pokwitowanie przekazania gotówki na rzecz parafii oraz przelewy bankowe potwierdzające przekazanie kwoty na rzecz misji w Afryce a udokumentowanie przekazania darowizny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku WP/415-12/06 Pokwitowanie przekazania gotówki na rzecz parafii oraz przelewy bankowe potwierdzające przekazanie kwoty na rzecz misji w Afryce a udokumentowanie przekazania darowizny.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 15 stycznia 2006 r. - uzupełnionego w dniu 27 stycznia 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dot. czy pisemne pokwitowanie przekazania gotówki na rzecz parafii oraz przelewy bankowe potwierdzające przekazanie kwoty na rzecz misji w Afryce są wystarczającym dokumentem do odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przekazanych kwot w świetle art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan pismem z dnia 15 stycznia 2006 r. - uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2006 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przekazuje Pan wraz z żoną na rzecz kościoła parafialnego miesięcznie kwotę 100,00 zł. oraz na rzecz misji w Afryce miesięcznie kwotę 50,00 zł. Darowiznę na rzecz parafii przekazują Państwo gotówką, na co posiadają Państwo pisemne pokwitowanie, w którym określono cel: kult religijny i charytatywno-opiekuńczy. Wpłaty miesięczne na rzecz misji w Afryce dokumentowane są przelewami bankowymi i korespondencją z klasztorem, pośrednikiem krajowym z misjami.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy posiadane dokumenty z parafii tj. pisemne pokwitowanie oraz dowody wpłat na rachunek bankowy misji będzie dla darczyńcy wystarczającym dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny uprawniającym do skorzystania z ulgi podatkowej.

Pan uważa, że pisemne oświadczenie parafii o przyjęciu darowizny i potwierdzenie wpłaty wraz dokumentacją pisemną z klasztoru będzie wystarczającym dokumentem uprawniającym do odliczenia przekazanej kwoty darowizny.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r.- podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn przekazanych na cele:

a.

określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873), organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,

b.

kultu religijnego

-

w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Zasadniczą wagę w kwestii możliwości odliczenia darowizny ma właściwy sposób jej udokumentowania. Zgodnie bowiem z przepisem art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków z tego tytułu ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dla możliwości odliczenia wydatków z tytułu darowizny od dochodu konieczne jest zatem dokonanie darowizny przez wpłatę w banku. Nie wystarcza tutaj wpłata w kasie instytucji i udokumentowanie jej np. w formie druku "k.p." lub innej formy pokwitowania. Natomiast w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

W systemie podatkowym, poza możliwością odliczenia darowizn wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia darowizn, która nie jest ograniczona limitem. Podstawę tego typu odliczenia stanowią przepisy tzw. ustaw kościelnych, czyli ustaw o stosunku państwa do poszczególnych kościołów. Przepisy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno - opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 z późn. zm.), darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Zatem koniecznym do spełnienia warunku wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest dokonanie darowizny z przeznaczeniem na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła oraz spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj.:

*

posiadanie przez darczyńcę pokwitowania odbioru darowizny,

*

otrzymanie przez darczyńcę, w okresie dwóch lat (najpóźniej) od dnia przekazania darowizny, od obdarowanego sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w momencie dokonywania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych wyłączenia z podstawy opodatkowania tym podatkiem, darowizny przekazanej na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, musi on dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru przedmiotowej darowizny wystawionym przez obdarowanego.

Najpóźniej w okresie dwóch lat podatnik musi otrzymać od obdarowanego ww. sprawozdanie. Sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na ww. działalność w myśl definicji słownikowej - Słownika języka polskiego PWN Warszawa 1978 r. powinno być relacją, raportem, opisem przebiegu działalności sporządzone z dokładnością, która pozwoli na kontrolę opisanych w nim faktów, zdarzeń. Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania. Dokładne sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na cel charytatywno - opiekuńczy jest warunkiem koniecznym do zachowania ulgi.

Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że dowód wpłaty na rachunek bankowy misji w Afryce będzie wystarczającym dokumentem uprawniającym podatnika do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty przekazanej na kult religijny w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu. Natomiast potwierdzenie wpłaty na rzecz kościoła parafialnego może stanowić podstawę do dokonania wyłączenia z podstawy opodatkowania kwoty darowizny w części przekazanej na kościelną działalność charytatywno - opiekuńczą. Nie będzie jednak wystarczającym dokumentem do uznania prawa do odliczenia. Niezbędnym dokumentem potwierdzającym uznanie darowizny będzie otrzymanie, w okresie dwóch lat (najpóźniej) od dnia przekazania darowizny, od obdarowanego sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno - opiekuńczą. Natomiast kwota przekazana na rzecz kościoła parafialnego w części stanowiącej darowiznę na cel kultu religijnego a potwierdzona pisemnym potwierdzeniem wpłaty nie podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania gdyż nie został spełniony warunek określony w art. 26 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - brak dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

W związku z powyższym przedstawione stanowisko we wniosku nie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl