WIA-2022-00088 - WIA - susz tytoniowy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu WIA-2022-00088 WIA - susz tytoniowy

PODSTAWA PRAWNA

Artykuł 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.) w związku z art. 6 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 3, art. 7d ust. 1 pkt 2, art. 99a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 143 z późn. zm.).

UZASADNIENIE

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy zalicza się bez względu na kod CN:

1)

papierosy;

2)

tytoń do palenia;

3)

cygara i cygaretki.

Zgodnie z art. 98 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym za papierosy uznaje się:

1)

tytoń zrolowany nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami w rozumieniu ust. 4

2)

tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej;

3)

tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową.

Zgodnie z art. 98 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym za cygara lub cygaretki, biorąc pod uwagę ich właściwości i zwykłe oczekiwania konsumentów, uznaje się:

1)

tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu,

2)

tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry

- jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.

Zgodnie z art. 98 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym za tytoń do palenia uznaje się:

1)

tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego;

2)

odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.

Zgodnie z art. 99a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.

Pozycja 45 w załączniku nr 1 do ww. ustawy, zawierającym wykaz wyrobów akcyzowych, wskazuje, że wyrobem akcyzowym jest susz tytoniowy, bez względu na kod CN.

Przedmiotem niniejszej decyzji jest wyrób o nazwie (...)*, który zgodnie z informacjami podanymi przez Wnioskodawcę stanowi (...)*. Zdaniem Wnioskodawcy ww. wyrób powinien być klasyfikowany do kodu CN 2403 99 90 i traktowany jako susz tytoniowy.

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez Dział Laboratorium Celne Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (sprawozdanie nr (...)* z dnia (...)* r.) wykazały, że badaną próbkę stanowi (...)*.

Opis wyrobu o nazwie (...)* wskazany we wniosku przez Wnioskodawcę oraz jego parametry ustalone przez Laboratorium Celne Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku (sprawozdanie nr (...)* z dnia (...)* r.) wykluczają możliwość uznania go za papierosy, cygara bądź cygaretki bowiem nie posiada właściwych dla tego rodzaju wyrobów kształtów i wymiarów opisanych w art. 98 ust. 1-4 ustawy o podatku akcyzowym. Ponadto wyrób ten nie może zostać uznany za tytoń do palenia opisany w art. 98 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym gdyż nie nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.

Mając na uwadze zebrany w niniejszej sprawie materiał dowodowy należy stwierdzić, że badana próbka wyrobu o nazwie (...)* jest w całej swojej masie tytoniem nie połączonym z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym, a więc posiada takie cechy i właściwości, które pozwalają na uznanie go za wyrób akcyzowy - susz tytoniowy opisany w art. 99a ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym i ujęty w pozycji 45 Załącznika nr 1 do niniejszej ustawy.

(...)* - dane zastrzeżone

Opublikowano: www.kis.gov.pl