WI-44/3400/2011 - Zatrudnienie pracownika na stanowisku głównego księgowego GOPS i uprawnienia do jego zajmowania.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 sierpnia 2011 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach WI-44/3400/2011 Zatrudnienie pracownika na stanowisku głównego księgowego GOPS i uprawnienia do jego zajmowania.

W odpowiedzi na przesłane pytanie z dnia 5 lipca 2011 r., otrzymane w dniu 19 lipca 2011 r. dotyczące zatrudnienia Głównego Księgowego w Ośrodku Pomocy Społecznej przedstawiam stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

Wymagania kwalifikacyjne wobec głównego księgowego jednostek sektora finansów publicznych w tym ośrodków pomocy społecznej, które są jednostkami organizacyjnymi gmin określa art. 54 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r., o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) zgodnie z którym głównym księgowym, może być osoba, która spełnia jeden z poniższych warunków:

- ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,

- ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,

- jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,

- posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości zatrudnienia na stanowisku głównego księgowego osoby nie spełniającej wyżej wymienionych wymagań w zakresie wykształcenia. Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wyraża stanowisko, że z ustawy o finansach publicznych wynika obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę głównego księgowego w każdej jednostce sektora finansów publicznych.

Księgowy może być pracownikiem pionu finansowo-księgowego w Ośrodku Pomocy Społecznej, lecz nie może on zastąpić Głównego Księgowego, któremu kierownik jednostki powinien powierzyć obowiązki i odpowiedzialność w zakresie określonym w art. 54 ust. 1 ustawy o finansach publicznych tj. prowadzenia rachunkowości jednostki, wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi, dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych. Każda jednostka sektora finansów publicznych musi mieć Głównego Księgowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, spełniającego wymogi określone w art. 54 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

Opublikowano: www.kielce.rio.gov.pl